Vanhanen ei joudu vastuuseen,

Vanhanen pelastuu juridisesti

mikäli YLE:n väittämä Vanhanen-rakennusliike korruptioskandaali on yli kymmenen vuotta vanha. Syyteoikeuden vanheneminen Suomessa törkeissäkin talousrikoksissa on maksimissaan 10 vuotta ja mitään esitutkintaa ei ole vielä edes ehditty aloittamaan, joten oli miten oli Vanhanen ei joudu koskaan asiasta vastuuseen ja jatkaa pääministerinä.

Yli kymmenen vuotta sitten kavalletun rahan saa aina pitää Suomen lakien mukaan, jos syytteitä ei ole ehditty siihen mennessä nostaa. Poliisi käyttää tätä yleisesti hyväksi viivyttelemällä sopivasti esim. virkamieheen kohdistuvassa esitutkinnassa, kun nääs kaikki talous-/virkarikokset vanhenevat, jos sen syytenimikkeen maksimirangaistus on max. 2 vuotta.

Kansan kärsivällisyyttä kyllä punnitaan, kun väitetyn tapauksen todetaan jatkossa olevan jo vanhentunut. Näin ollen Matti saa pitää YLE:n väittämät lahjusrakennustarvikkeet varmasti ja puolestaan rakennusliike saa pitää gryndausmiljoonansa. Tällaisessa asiassa esitutkinta veisi helposti vuoden, jolloin vuoden 2000 tapuhtumia ei voi enää tutkia. Sen sijaan vuotta 2001 ehditään vielä tutkia poliisin kautta. Näyttää siltä, että tuo YLE:n paljastus oli vain jäävuoren huippu valtavasta korruptiosta, joka alkaa nyt vihdoin purkautua ennen näkemättömällä voimalla.

Ilmeisesti tämän kaikkien aikojen paljastuksen takana on yksityishenkilö(t), jolla on ollut hallussaan säätiön sisäpiiriasiakirjoja näyttää toimittajille, jotka voivat onneksi huolettaan pitää kiinni lainturvaamasta lähdesuojastaan. Jos kyseessä on yksityishenkilö, on kyseessä kansallissankarin arvoinen henkilö. Onneksi tällä kansallissankarilla on oikeus pysyä lähdesuojan takana. YLE on myös tutkinut asiaa ilmeisesti vuoden ja ajoitti jutun kreivin aikaan ennen keskiviikon luottamusäänestystä.

3

139

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5..

      Rikosoikeudellinen vastuu ei ole casen tärkein pointti. Tärkeintä on pääministerin jääminen kiinni lahjuksen vastaanottamisesta - ja se ei vanhene koskaan. Kyse on moraalista, lahjuksia vastaanottanut ei voi nauttia sellaista luottamusta, jota pääministeriltä edellytetään.

      Vanhasen eroa odotetaan pikaisesti. Huomenna on varmaan monia kriisikokouksia, kun keskiviikon luottamusäänestys painaa päälle.

      Siinä moni hallituspuolueen edustaja voi yllättäen keksiä "muuta tekemistä" äänestyksen ajaksi. Eipähän jää rumaa tahraa eduskunnan päytäkirjoihin.

      Vanhanen on pääministerinä out.

    • Ei olekaan kyse siitä, onko rikos vanhentunut, tai ei, vaan aivan muusta paljon vakavammasta asiasta.

      Viisi vuotta ja noinkin suhteellisen pieni juttu vanhenee varmaakin rikoksena, mutta kyse onkin rehellisyydestä ja lahjomattomuudesta, jota kansalaiset kuvittelevat ja olettavat löytyvän edes maamme pääministeriltä. Jos Vanhanen on maksattanut omaa taloaan tahoilla, joille hän junaillut säätiön puitteissa urakoita, joita ei ole lainmukaisesti edes kilpailutettu niin asia saa ja vakavan luonteen. Korvolan esimiehet ovat varmuudella tarkastaneet ohjelmassa esitetyt väitteet, sillä heilläkin olisi väärän ilmiannon ollessa kyseessä omakin ura TV:ssä ohi.

      • top10

        Kysymys on ensisijaisesti pääministerin poliittisesta vastusuta - siinä ei ole vanhenstumisaikoja.

        Ja toisaalta Ari Korvola on sen verran kova journalisti, että on taatusti varmistanut sekä lähteensä luotettavuuden että selustansa YLE:ssä.

        Jos jutussa ei olisi perää, niin seurauksena olisi hyvin monen henkilön lähtö YLE.stä.

        Eli ohjelma on taatusti huolella laadittu. Vihje Nuorisosäätiöstä on saatu jo aikoja sitten. Korvolan mukaan vihje Vanhasen saamasta "lahjasta" vaati kokonaisen vuoden, ennenkuin se pystyttiin varmistamaan.

        Selitystaakka on Vanhasella. Yö on aikaa miettiä, mitä kikkaa aikoo käyttää.

        Mutta hyökyaalto vain kasvaa ja samalla paine Vanhasta kohtaan käy ylivoimaiseksi. Ero on edessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      188
      1683
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1159
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      836
    4. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      222
      731
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      731
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      705
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      56
      702
    8. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      73
      610
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      603
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      596
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      38
      583
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      68
      583
    13. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      580
    14. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      532
    15. 31
      528
    16. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      81
      509
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      509
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      497
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      482
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      473
    Aihe