Prosenttimääräinen porrastettu avioehto?

maallikkojuristi

Minulla ei ole nyt oikeuskirjallisuutta käsillä mutta muistelisin kirjallisuudessa esitetyn AL 41 §:ää tulkiten että prosentti- tai murto-osainen avioehtosopimus on mitätön.

Kuitenkin AA Markku Tiainen esittää sivullaan
http://www.asianajotoimistotiainen.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=27
seuraavaa:
"Voidaan jopa sopia siitä, että avioliiton kesto avioerotapauksessa määrittää esimerkiksi avio-oikeuden prosenttimääräisen osuuden niin, että porrastettuna esimerkiksi viisi vuotta kestänyt avioliitto tuottaa kymmenen prosentin osuuden ja kymmenen vuotta ja sen yli kestänyt avioliitto kolmekymmentä prosenttia jne. Tällainen sopimusmalli on erittäin käyttökelpoinen esimerkiksi maatalousomaisuuden tai yritysomaisuuden osalta."

Onko hän oikeassa eli muistanko väärin?

2

841

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      Niin minäkin muistin. Kun tarkistin, mitä Aarnio sanoo (Aarnio-Helin, Suomen avioliitto-oikeus, Helsinki 1992, s. 128), niin hän pohdiskelee prosentuaalista avioehtoa 2/3 sivun verran ja päätyy toteamukseen, että "ei edelleenkään liene mahdollista hyväksyä prosentuaalisia taikka suhteellisesti määrättyjä avioehtoja. Joka tapauksessa on asianajokäytännössä syytä välttää tällaisten sopimusten tekemistä sopimuksen sitovuuteen liittyvien riskien johdosta."

      Lieneekö uudemmassa oikeuskirjallisuudessa sitten muunlaisia mielipiteitä esitetty? Minä en ainakaan ole aikaisemmin törmännyt aa Tiaisen tarjoamaan avioehdon malliin, enkä ole sellaisesta oikeustapauksesta kuullut; sellaista tuskin on. Eli vähän turhan varmasti Tiainen mallinsa ilmeisesti esittää, kun sitä ei ole käytännössä koeteltu.

      Mutta samalla tavoin epäillen Aarnio suhtautui mahdollisuuteen, että avioehto voisi koskea vain jompaa kumpaa ositusperustetta, avioeroa tai kuolemaa. KKO:n ennakkopäätöksen jälkeen malli, joka aktualisoituu vain avioerossa, on varmasti hyvinkin yleinen.

      • maallikkojuristi

        En ole tuota Aarnio-Helinin kirjaa lukenut, mitä nyt joskus pintapuolisesti silmäillyt yliopiston kirjastossa. En kyllä tiedä yhtään uudempaakaan lähdettä jossa tuo vanhemmassa kirjallisuudessa esiintyvä kannanotto suhteellisia ehtoja vastaan olisi riitautettu. Ainakaan ne viime vuosien oikeustieteellisten tiedekuntien luentomuistiinpanot joita olen lukenut eivät mainitse suhteellista avioehtoa ollenkaan.

        Toisaalta en kyllä keksi reaalisia argumentteja miksi ne pitäisi kieltää joten ehkä ne joskus KKO:n ennakkopäätöksellä hyväksytään. Ehkä tosiaan siihen saakka on syytä suhtautua varovaisesti AA Tiaisen ohjeeseen ja välttää tälläisen avioehdon laatimista; antaa jonkun muun testata sen sitovuus ensin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2455
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2067
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      935
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      820
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      630
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      508
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      475
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe