Mainonnan luurangot kaapista

Moro!
Turkulainen mainostoimisto on vetänyt melkoisen nipun luurankoja ulos kaapista. Toimisto listaa ilmeisesti syksyn aikan 101 suurinta yritysmarkkinoinnin kliseetä. Tiedättehän nämä kättelyt, vuorikiipelijät jne. Aika rohkea veto ja hemmetin hauska sivu.

http://klisee.idbbn.fi
1129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Rehellisesti sanottuna aika kliseisiltä nuo analyysitkin vaikuttivat. Idea on hyvä, mutta haastetta riittää. Pitäisi pystyä tuottamaan jotain uniikkia näkökulmaa, on se sitten satiiria tai mitä tahansa. Pelkkä todentaminen ei mielestäni riitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aarnikotka kirjoitti:

Moro!
Turkulainen mainostoimisto on vetänyt melkoisen nipun luurankoja ulos kaapista. Toimisto listaa ilmeisesti syksyn aikan 101 suurinta yritysmarkkinoinnin kliseetä. Tiedättehän nämä kättelyt, vuorikiipelijät jne. Aika rohkea veto ja hemmetin hauska sivu.

http://klisee.idbbn.fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu