Mohikaani 27 mälle toivomus

Lopettaisit jo ekivaarin kanssa väittelemisen, sillä siitä ei ole mitään hyötyä. Olet varmaan kyllä asian itsekin huomannut, muuta ihmettelen sitä kun jatkuvasti vaan hänen kanssa vänkäät. Olet oikeassa siinä mitä kirjoitat, mutta kun sillä ei ole mitään merkitystä ekivaarille. Eki kun pitää Jumalaa ja meitä uskovaisia pilkkanaan, niin ei ole sopevaa sellaisen kanssa väitellä.

"1Tim.6:3-5:
Jos joku muuta oppia opettaa,eikä pitääydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen
terveisiin sanoihin,eikä siihen oppiin,joka on jumalisuuden mukainen,
niin hän on paisunut,eikä ymmärrä mitään,vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä
joista syntyy kateutta,riitaa,herjauksia,pahoja epäluuloja,alituisia kinastuksia
niiden ihmisten kesken,jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja ovat totuuden menettäneet ja jotka
pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.
17194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

* Tuskin tässä kukaan minkään voiton tai ahneuden tai jonkun palkan toivossa asioista keskustelee? Olenphan vaan jatkanut janttaamista, siinä toivossa, että ekivaari lopulta herää oivaltamaan totuuden Jeesuksen Kristuksen evankeliumista, jota Paavalikin julisti ja julistaa yhä kirjeissään!
* En lpupaamitään lopettaa, jos asialliksesi näen, niin kyllä vastailen ja kommentoin ekivaarin kirjoituksiin edelleenkin.
* Toisaalta, jos se sinua kovin häiritsee, kukaan ei pakota sinua avaamaan meidän kummantaan kirjoituksia. Siunausta sulle, ja kiitos kuitenkin, hyvää varmaan tarkoitat!

Äänestä
  • Tuo oli sinulta tämän päivän parasta antia. Olen samaa mieltä kanssasi, että kyllä sanan vapaus pitää olla jokaisella, eikä kukaan saa toisiansa määräillä, kenen kanssa kukakin saa kirjoitella. En ole ketään pahantekoon enkä uskottomuuteen yllyttänyt, vaan julistan että "Kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus!

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    Tuo oli sinulta tämän päivän parasta antia. Olen samaa mieltä kanssasi, että kyllä sanan vapaus pitää olla jokaisella, eikä kukaan saa toisiansa määräillä, kenen kanssa kukakin saa kirjoitella. En ole ketään pahantekoon enkä uskottomuuteen yllyttänyt, vaan julistan että "Kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus!

    johtuvat siitä, että jostakin asiasta on eri näkemys.

    Mielestäni Ekivaarilla ja Mohikaanilla on se ero, että Ekivaari perustelee kantansa tarkasti Jumalan sanalla ja Mohikaani uskonnollisen järjestönsä mielipiteillä ja tulkinnoilla Raamatusta.
    Näin tekevät monet muutkin, jotka uskovat ennemmin Lutheria, ja kaikenmaailman kirkollisia oppi-isiä.
    Keskustelu on keskustelua, ja mielipiteitä on monenlaisia, mutta vain yksi tietää mikä niistä on se oikea, tuomarimme Jeesus Kristus. Hän ratkaisee kuka pelastuu ja kuka ei - hyvä niin.

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    johtuvat siitä, että jostakin asiasta on eri näkemys.

    Mielestäni Ekivaarilla ja Mohikaanilla on se ero, että Ekivaari perustelee kantansa tarkasti Jumalan sanalla ja Mohikaani uskonnollisen järjestönsä mielipiteillä ja tulkinnoilla Raamatusta.
    Näin tekevät monet muutkin, jotka uskovat ennemmin Lutheria, ja kaikenmaailman kirkollisia oppi-isiä.
    Keskustelu on keskustelua, ja mielipiteitä on monenlaisia, mutta vain yksi tietää mikä niistä on se oikea, tuomarimme Jeesus Kristus. Hän ratkaisee kuka pelastuu ja kuka ei - hyvä niin.

    sellaisen asian,että minullakin on sama Raamatullinen näkemys,
    kuin Mohikaanilla,vaikka en ole helluntailainen-?!

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    johtuvat siitä, että jostakin asiasta on eri näkemys.

    Mielestäni Ekivaarilla ja Mohikaanilla on se ero, että Ekivaari perustelee kantansa tarkasti Jumalan sanalla ja Mohikaani uskonnollisen järjestönsä mielipiteillä ja tulkinnoilla Raamatusta.
    Näin tekevät monet muutkin, jotka uskovat ennemmin Lutheria, ja kaikenmaailman kirkollisia oppi-isiä.
    Keskustelu on keskustelua, ja mielipiteitä on monenlaisia, mutta vain yksi tietää mikä niistä on se oikea, tuomarimme Jeesus Kristus. Hän ratkaisee kuka pelastuu ja kuka ei - hyvä niin.

    Mohikaani on uudestisyntymisen kautta tullut tuntemaan Herran Jeesuksena Kristuksen sellaisena kuin Raamattu Hänet ilmoittaa. Mohikaani on tullut Jumalan opettamaksi Pyhän Hengen kautta. Pyhä Henki on hänelle ilmoittanut Raamatun Herran Jeesuksen ja pelastuksen Hänessä. Tällaista Raamatun Jeesusta ja pelastusta uskon kautta TÄHÄN Jeesukseen Mohikaani opettaa ekivaarille. Mutta, jos ekivaarilla ei ole Pyhää Henkeä ei hän voi ymmärtää Mohikaanin korkealuokkaista opetusta. Eihän Mohikaanikaan ole oppiaan oman viisautensa kautta ymmärtänyt. Pyhän Hengen antama opetus on ekivaarin mielestä ihmisoppia koska se ei sovi hänen oppirakennelmaansa.

    Se, joka ei ole uudestisyntynyt eikä ole saanut Pyhän Hengen lahjaa ei ymmärrä hengellisiä syvyyksiä. Hänelle pitäisi "juottaa maitoa". Tai sanoisinko että hänelle pitää tarjota yksinkertaista evankeliumia jotta hän uudestisyntyisi Sanan ja Pyhän Hengen kautta ja voimasta. Sitten vasta hän voi saada Pyhän Hengen opettajaksi ja oppia tuntemaan Raamatun Herran Jeesuksen Kristuksen. Pyhä Henki täytyy ensin ottaa vastaan. Ilman Pyhän Hengen opetusta ei ole mahdollista tulla tuntemaan Raamatun Herraa Jeesusta. Mutta kun on kysymys ekivaarista??? Voi, voi, mitä sanoisinkaan??? Hän tietää evankeliumin. Se on hänelle kerrottu satoja kertoja. Hän tuntee paljon Raamatun Sanaa. Mitä sitten sellaiselle ihmiselle pitäisi opettaa??? Tässä on ongelma.

    Mohikaani tahtoo tietenkin opettaa ekivaarille oikeaa oppia jotta tämä heräisi ja kääntyisi. Ymmärtääkseni ekivaarilla ja mohikaanilla on toisiaan kohtaan jonkinlainen viharakkaus (hatkärlek). He pitävät toisistaan paljon. He jopa rakastavat toisiaan. Siksi kumpikin on huolissaan toisensa pelastuksesta koska kumpikin uskoo itse olevansa oikeassa ja toisen olevan väärässä ja eksytetty. Muutenhan he viisveisaisivat toistensa opeista ja ikuisuudesta. En usko että ainakaan Mohikaani riitelee opeista ekivaarin kanssa pelkästä riidanhalusta. Ekivaarista ja hänen motiiveistaan en olisi yhtä varma.

    Ekivaari on todellinen mysteeri. Kuinka voi ihminen joka väittää olevansa uudestisyntynyt ja vieläpä saaneensa Pyhän Hengen lahjan opettaa sellaisia oppeja kun hän opettaa tällä palstalla? Minä en ole ekivaarista päässyt ymmärrykseen. Kuka ja mikä mies ekivaari oikeni on? Jos ekivaari on joskus uudestisyntynyt ja saanut Pyhän Hengen lahjan, jotakin on täytynyt tapahtua sen jälkeen. Eki, mitä sinulle on tapahtunut? Miten sinä voit luulla että koko helluntaiherätys oppeineen on harháan johdettu ja sinä yksin muutaman harvan palstalaisen kanssa olette vilpittömiä Sanassa pysyviä oikeassa opissa olevia oikeita uskovia? Kaikki muut ovat ekin mukaan tietenkin vilpillisiä tahallisia eksyttäjiä. Näinhän ekivaari väittää koska hän on tuominnut helluntaiseurakuntien yleisesti hyväksymiä ja opettamia oppeja. Minuakin ja opettamiani oppeja ekivaari on solvannut voimakkain sanoin.
    Todisteita löytyy tällä palstalla ekivaarin kirjoituksista jos niitä tarvitaan etsiä.
    Jos ekivaari hyväksyisi helluntaiseurakuntien opit, hän olisi tietysti Mohikaanin kanssa samaa mieltä. Jos eki olet Mohikaanin ja minun kanssa samaa mieltä Raamatun opeista, hyväksyt helluntaiseurakuntien opit. Jos olet eri mieltä et hyväksy niitä.

    Älä vain eki ala nyt väittämään että minä valehtelen näin väittäessäni sinusta. Sinullahan on tapana väittää että sinusta valehdellaan kun todetaan mitä sinä olet opettanut. Sitten vaadit todistamaan Raamatulla asioita jotka on sinulle todistettu jo satoja kertoja. Kuinka monta kertaa sinulle pitää todistaa saman asiat ennen kun ne menevät jakeluun? Etkö eki väsy pyörittämään samaa myllyä vuodesta toiseen? Paljon kysymysmerkkejä kun on kysymys ekivaarista ja hänen opeistaan.

    Muuten olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Ei kannata jatkaa ekivaarin kanssa väittelyä.
    Se ei johda mihinkään positiiviseen tulokseen. Hypätkäämme ulos ekivaarin pyörittämästä myllystä.
    Paras tapa ekin pelastamiseksi harhoistaan Jumalan valtakuntaan on rukous. Raamatulla päähän lyöminen ei näytä auttavan. Olen rukoillut ekivaarin ja ml213:n puolesta. Pidän heistä molemmista Jeesuksen veren hintana vaikka olemme joskus käyttäneetkin koviakin sanoja puolin jos toisin.
    Rukoilen heidän puolestaan jatkossakin aina kun siihen on intoa. Olen antanut ekille ja jokaiselle minua haukkuneelle kirjoittajalle anteeksi Jeesuksen nimessä ja maahan vuotaneessa sovintoveressä. Siunatkaamme toinen toisiamme ja lopettakaamme riitelyn yksittäisistä oppikysymyksistä.

    Äänestä

  • ><>< kirjoitti:

    sellaisen asian,että minullakin on sama Raamatullinen näkemys,
    kuin Mohikaanilla,vaikka en ole helluntailainen-?!

    on pikkuvauvasta alkaen istutettu ja juurrutettu kolminaisuusopin pohjalta toimivaan luterilaisuuteen muihin ihmisoppeihin jotka sivuuttavat parhaan osan Raamatusta, ottamatta huomioon useita raamatunkohtia.
    Sekä sinä että Mohikaani ette kuulu itsenäisesti Pyhän Hengen ohjauksessa ajattelevien joukkoon.

    Äänestä

  • ><>< kirjoitti:

    sellaisen asian,että minullakin on sama Raamatullinen näkemys,
    kuin Mohikaanilla,vaikka en ole helluntailainen-?!

    uskonnollisteologinen näkemys, jonka on synnytetty soveltamalla Raamattua keksittyihin ihmisoppeihin. Sen alkuunpanija on alunperin ollut kirkko, jonka vanaveteen on syntynyt tuhansia erilaisia oppeja ja uskonnollisia järjestöjä. Ei pidä puhua raamatullisesta näkemyksestä vaan tulkintoihin perustuvista opillisista näkemyksistä. Sitä te edustatte.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    Mohikaani on uudestisyntymisen kautta tullut tuntemaan Herran Jeesuksena Kristuksen sellaisena kuin Raamattu Hänet ilmoittaa. Mohikaani on tullut Jumalan opettamaksi Pyhän Hengen kautta. Pyhä Henki on hänelle ilmoittanut Raamatun Herran Jeesuksen ja pelastuksen Hänessä. Tällaista Raamatun Jeesusta ja pelastusta uskon kautta TÄHÄN Jeesukseen Mohikaani opettaa ekivaarille. Mutta, jos ekivaarilla ei ole Pyhää Henkeä ei hän voi ymmärtää Mohikaanin korkealuokkaista opetusta. Eihän Mohikaanikaan ole oppiaan oman viisautensa kautta ymmärtänyt. Pyhän Hengen antama opetus on ekivaarin mielestä ihmisoppia koska se ei sovi hänen oppirakennelmaansa.

    Se, joka ei ole uudestisyntynyt eikä ole saanut Pyhän Hengen lahjaa ei ymmärrä hengellisiä syvyyksiä. Hänelle pitäisi "juottaa maitoa". Tai sanoisinko että hänelle pitää tarjota yksinkertaista evankeliumia jotta hän uudestisyntyisi Sanan ja Pyhän Hengen kautta ja voimasta. Sitten vasta hän voi saada Pyhän Hengen opettajaksi ja oppia tuntemaan Raamatun Herran Jeesuksen Kristuksen. Pyhä Henki täytyy ensin ottaa vastaan. Ilman Pyhän Hengen opetusta ei ole mahdollista tulla tuntemaan Raamatun Herraa Jeesusta. Mutta kun on kysymys ekivaarista??? Voi, voi, mitä sanoisinkaan??? Hän tietää evankeliumin. Se on hänelle kerrottu satoja kertoja. Hän tuntee paljon Raamatun Sanaa. Mitä sitten sellaiselle ihmiselle pitäisi opettaa??? Tässä on ongelma.

    Mohikaani tahtoo tietenkin opettaa ekivaarille oikeaa oppia jotta tämä heräisi ja kääntyisi. Ymmärtääkseni ekivaarilla ja mohikaanilla on toisiaan kohtaan jonkinlainen viharakkaus (hatkärlek). He pitävät toisistaan paljon. He jopa rakastavat toisiaan. Siksi kumpikin on huolissaan toisensa pelastuksesta koska kumpikin uskoo itse olevansa oikeassa ja toisen olevan väärässä ja eksytetty. Muutenhan he viisveisaisivat toistensa opeista ja ikuisuudesta. En usko että ainakaan Mohikaani riitelee opeista ekivaarin kanssa pelkästä riidanhalusta. Ekivaarista ja hänen motiiveistaan en olisi yhtä varma.

    Ekivaari on todellinen mysteeri. Kuinka voi ihminen joka väittää olevansa uudestisyntynyt ja vieläpä saaneensa Pyhän Hengen lahjan opettaa sellaisia oppeja kun hän opettaa tällä palstalla? Minä en ole ekivaarista päässyt ymmärrykseen. Kuka ja mikä mies ekivaari oikeni on? Jos ekivaari on joskus uudestisyntynyt ja saanut Pyhän Hengen lahjan, jotakin on täytynyt tapahtua sen jälkeen. Eki, mitä sinulle on tapahtunut? Miten sinä voit luulla että koko helluntaiherätys oppeineen on harháan johdettu ja sinä yksin muutaman harvan palstalaisen kanssa olette vilpittömiä Sanassa pysyviä oikeassa opissa olevia oikeita uskovia? Kaikki muut ovat ekin mukaan tietenkin vilpillisiä tahallisia eksyttäjiä. Näinhän ekivaari väittää koska hän on tuominnut helluntaiseurakuntien yleisesti hyväksymiä ja opettamia oppeja. Minuakin ja opettamiani oppeja ekivaari on solvannut voimakkain sanoin.
    Todisteita löytyy tällä palstalla ekivaarin kirjoituksista jos niitä tarvitaan etsiä.
    Jos ekivaari hyväksyisi helluntaiseurakuntien opit, hän olisi tietysti Mohikaanin kanssa samaa mieltä. Jos eki olet Mohikaanin ja minun kanssa samaa mieltä Raamatun opeista, hyväksyt helluntaiseurakuntien opit. Jos olet eri mieltä et hyväksy niitä.

    Älä vain eki ala nyt väittämään että minä valehtelen näin väittäessäni sinusta. Sinullahan on tapana väittää että sinusta valehdellaan kun todetaan mitä sinä olet opettanut. Sitten vaadit todistamaan Raamatulla asioita jotka on sinulle todistettu jo satoja kertoja. Kuinka monta kertaa sinulle pitää todistaa saman asiat ennen kun ne menevät jakeluun? Etkö eki väsy pyörittämään samaa myllyä vuodesta toiseen? Paljon kysymysmerkkejä kun on kysymys ekivaarista ja hänen opeistaan.

    Muuten olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Ei kannata jatkaa ekivaarin kanssa väittelyä.
    Se ei johda mihinkään positiiviseen tulokseen. Hypätkäämme ulos ekivaarin pyörittämästä myllystä.
    Paras tapa ekin pelastamiseksi harhoistaan Jumalan valtakuntaan on rukous. Raamatulla päähän lyöminen ei näytä auttavan. Olen rukoillut ekivaarin ja ml213:n puolesta. Pidän heistä molemmista Jeesuksen veren hintana vaikka olemme joskus käyttäneetkin koviakin sanoja puolin jos toisin.
    Rukoilen heidän puolestaan jatkossakin aina kun siihen on intoa. Olen antanut ekille ja jokaiselle minua haukkuneelle kirjoittajalle anteeksi Jeesuksen nimessä ja maahan vuotaneessa sovintoveressä. Siunatkaamme toinen toisiamme ja lopettakaamme riitelyn yksittäisistä oppikysymyksistä.

    toisistaan ilmaisemilla mielipiteillä mitata sitä, kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei. Se on lihallista ja omahyväistä kehuskelua, jota harrastivat Jeesuksen aikana fariseukset.

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    on pikkuvauvasta alkaen istutettu ja juurrutettu kolminaisuusopin pohjalta toimivaan luterilaisuuteen muihin ihmisoppeihin jotka sivuuttavat parhaan osan Raamatusta, ottamatta huomioon useita raamatunkohtia.
    Sekä sinä että Mohikaani ette kuulu itsenäisesti Pyhän Hengen ohjauksessa ajattelevien joukkoon.

    ei voi mitään!

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    toisistaan ilmaisemilla mielipiteillä mitata sitä, kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei. Se on lihallista ja omahyväistä kehuskelua, jota harrastivat Jeesuksen aikana fariseukset.

    ""Ei ihmisten toisistaan ilmaisemilla mielipiteillä mitata sitä, kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei.""

    Sen näkee henkilön kirjoituksista ja käytöksestä kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei. En tunne ketään sellaista henkilöä, joka on täyttynyt Pyhällä Hengellä ja kieltää Jeesuksen Jmaluuden. Ekivaarillehan se on oikein "myrkkyä" sanoa Jeesusta Jumalaksi. Olen monasti ihmetellyt sitä, kun ekivaari toistelee ettei tarvitse uskoa Jeesusta Jumalana, ja uskoksikin riittää vain joku pieni kipinä uskoa tai jotenkin siihen suuntaan eki sen on ilmaissut. Minä ainakin haluan sitä Jeesuksen hyvää vaan lisää ja lisää, sillä en ole vielä yltäkylläiseksi tullut. Uudistusta uskolleni rukoilen päivittäin, niinhän Raamatussakin kerrotaan, että uudistukaa uskossanne. Minusta tuntuu sille, että muutamat tälläkin palstalla kirjoittelevista eivät ole päivittäneet uskoaan, vaan jos joskus ovat uskoon tulleet niin sillä vanhalla hiipuvaksi käyneellä uskollaan yrittävät tulla toimeen. Oletteko muuten huomanneet sen, että monasti käy niin, että kun vuosia kuluu siitä kun on uskoon tullut, niin usko ei olekkaan enää niin palavaa kuin silloin kun uskoon tuli? Jos näin on päässyt käymää'n, silloin olisi jo kiire päivittää usko elävään Jeesukseen Kristukseen. Rukoilla uudistumista Pyhän Hengen kautta, jotta saa uutta "virtaa" uskon tielle. Se on sitä päivittämistä ja tärkeimmästä päästä!

    Äänestä

  • old_profile_47971 kirjoitti:

    ""Ei ihmisten toisistaan ilmaisemilla mielipiteillä mitata sitä, kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei.""

    Sen näkee henkilön kirjoituksista ja käytöksestä kenellä on Pyhä Henki ja kenellä ei. En tunne ketään sellaista henkilöä, joka on täyttynyt Pyhällä Hengellä ja kieltää Jeesuksen Jmaluuden. Ekivaarillehan se on oikein "myrkkyä" sanoa Jeesusta Jumalaksi. Olen monasti ihmetellyt sitä, kun ekivaari toistelee ettei tarvitse uskoa Jeesusta Jumalana, ja uskoksikin riittää vain joku pieni kipinä uskoa tai jotenkin siihen suuntaan eki sen on ilmaissut. Minä ainakin haluan sitä Jeesuksen hyvää vaan lisää ja lisää, sillä en ole vielä yltäkylläiseksi tullut. Uudistusta uskolleni rukoilen päivittäin, niinhän Raamatussakin kerrotaan, että uudistukaa uskossanne. Minusta tuntuu sille, että muutamat tälläkin palstalla kirjoittelevista eivät ole päivittäneet uskoaan, vaan jos joskus ovat uskoon tulleet niin sillä vanhalla hiipuvaksi käyneellä uskollaan yrittävät tulla toimeen. Oletteko muuten huomanneet sen, että monasti käy niin, että kun vuosia kuluu siitä kun on uskoon tullut, niin usko ei olekkaan enää niin palavaa kuin silloin kun uskoon tuli? Jos näin on päässyt käymää'n, silloin olisi jo kiire päivittää usko elävään Jeesukseen Kristukseen. Rukoilla uudistumista Pyhän Hengen kautta, jotta saa uutta "virtaa" uskon tielle. Se on sitä päivittämistä ja tärkeimmästä päästä!

    omasta kirjoituksesta näkee, ettei hänellä voi olla Pyhää Henkeä lainkaan. Miksi? Siksi että hän jatkuvasti sanoo vääriä todistuksia lähimmisistään, ja sellaisten valheitten isä on itse perkele.
    Sekä Ekivaari että minä tunnustamme Jeesuksessa asuvan jumaluuden koko täyteyden, sillä sen todistaa Jumalan sana.

    Kol.2

    8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
    9 Sillä hänessä ASUU JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
    10 ja TE OLETTE TÄYTETYT HÄNESSÄ, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
    11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:

    Kol.1.

    14 Hänessä meillä on lunastus, syntien anteeksisaaminen,
    15 ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa.
    16 Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen,
    17 ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa.
    18 Ja hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää; hän, joka on alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa, että hän olisi kaikessa ensimmäinen.
    19 Sillä JUMALA näki hyväksi, että kaikki TÄYTEYS hänessä asuisi

    Minä uskon näin mitä sana todistaa, eli Jeesuksessa asui jumaluuden täyteys, ja Hänen kauttaan myös niissä, joille on annettu Pyhän Hengen lahja. Jeesus ei ollut itse JUMALA, vaan Jumalan Poika, jolle jumaluuden täyteyden antoi ISÄ JUMALA.

    Kuules Il-mari ja kaikki muutkin jotka panettelette lähimmisiänne. Isä Jumala ja jumaluus ovat kaksi aivan eri asiaa, joten mikäli teissä on hiventäkään väittämäänne Pyhää Henkeä, lopetatte lähimmäisistänne valehtelun. Sopiko sellainen, vai jatkatteko huomenna vai ensi viikolla tai ensi vuonna taas samaa vääristelyänne?

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    omasta kirjoituksesta näkee, ettei hänellä voi olla Pyhää Henkeä lainkaan. Miksi? Siksi että hän jatkuvasti sanoo vääriä todistuksia lähimmisistään, ja sellaisten valheitten isä on itse perkele.
    Sekä Ekivaari että minä tunnustamme Jeesuksessa asuvan jumaluuden koko täyteyden, sillä sen todistaa Jumalan sana.

    Kol.2

    8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
    9 Sillä hänessä ASUU JUMALUUDEN koko täyteys ruumiillisesti,
    10 ja TE OLETTE TÄYTETYT HÄNESSÄ, joka on kaiken hallituksen ja vallan pää,
    11 ja hänessä te myös olette ympärileikatut, ette käsintehdyllä ympärileikkauksella, vaan lihan ruumiin poisriisumisella, Kristuksen ympärileikkauksella:

    Kol.1.

    14 Hänessä meillä on lunastus, syntien anteeksisaaminen,
    15 ja hän on näkymättömän Jumalan kuva, esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa.
    16 Sillä hänessä luotiin kaikki, mikä taivaissa ja mikä maan päällä on, näkyväiset ja näkymättömät, olkoot ne valtaistuimia tai herrauksia, hallituksia tai valtoja, kaikki on luotu hänen kauttansa ja häneen,
    17 ja hän on ennen kaikkia, ja hänessä pysyy kaikki voimassa.
    18 Ja hän on ruumiin, se on: seurakunnan, pää; hän, joka on alku, esikoinen kuolleista nousseitten joukossa, että hän olisi kaikessa ensimmäinen.
    19 Sillä JUMALA näki hyväksi, että kaikki TÄYTEYS hänessä asuisi

    Minä uskon näin mitä sana todistaa, eli Jeesuksessa asui jumaluuden täyteys, ja Hänen kauttaan myös niissä, joille on annettu Pyhän Hengen lahja. Jeesus ei ollut itse JUMALA, vaan Jumalan Poika, jolle jumaluuden täyteyden antoi ISÄ JUMALA.

    Kuules Il-mari ja kaikki muutkin jotka panettelette lähimmisiänne. Isä Jumala ja jumaluus ovat kaksi aivan eri asiaa, joten mikäli teissä on hiventäkään väittämäänne Pyhää Henkeä, lopetatte lähimmäisistänne valehtelun. Sopiko sellainen, vai jatkatteko huomenna vai ensi viikolla tai ensi vuonna taas samaa vääristelyänne?

    Kristuksen Jumaluus ja Kristuksen osuus luomisessa

    "Hän on näkymättömän Jumalan kuva";Hän osoitti,millainen Jumala on.
    Hän on Jumala Jumalasta,yhtä Isän kanssa,joten se,joka on nähnyt kuvan,
    on nähnyt Jumalan (Joh.14:9)
    Jumalaa joka on ääretön Henki ei voi nähdä muutoin,kuin Hänen Kuvassaan.
    (Joh.4:24, Room.1:20)
    Jumala tuli näkyväksi ihmisille Kristuksessa,ensin ennaltaolevassa hahmossa ja
    sitten Hänen ihmishahmossaan.(Joh.1:1,14,18)

    Luojana (1)Kristus oli olemassa ennen luomakuntaa.Hän itse on Luoja
    "esikoinen ennen kaikkea luomakuntaa"
    "Hän on ennen kaikkia"(joh.17;5)koska Hän on ollut ikuisesti olemassa
    jo ennen luomista
    (2)Kristus on luomisen toimeenpanija - "sillä Hänessä luotiin kaikki"
    Sama tosiasia toistetaan jakeen lopussa.
    (3)Kristus on luomakunnan päämäärä--"kaikki on luotu Häntä varten"
    (4)Kristus on luomakunnan ylläpitäjä--"Hänessä pysyy kaikki ´voimassa"

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    uskonnollisteologinen näkemys, jonka on synnytetty soveltamalla Raamattua keksittyihin ihmisoppeihin. Sen alkuunpanija on alunperin ollut kirkko, jonka vanaveteen on syntynyt tuhansia erilaisia oppeja ja uskonnollisia järjestöjä. Ei pidä puhua raamatullisesta näkemyksestä vaan tulkintoihin perustuvista opillisista näkemyksistä. Sitä te edustatte.

    Tiedätkö että minun julistamaani oppia (evankeliumia) ei ole ihmiset minulle päähän präntänny?
    Olen saanut oppini Raamattuani lukiessa. Olen lukenut Raamattua Pyhän Hengen täyteyden jällkeen suurella mielenkiinnolla. Sana alkoi elämään nin voimakkaasti että minun piti tarkistaa että minulla todella oli sama Raamattu kuin ennen henkikastetta. Niin suuri oli muutos. Ei Raamattu muuttunut miksikään. Pilkulleen Sama Sana ja sisältö mutta, minä olin saanut Raamatun Kirjoittajan selittämään (opettamaan) minulle Sanaa.
    Siksi myös muissa uskonsuunnissa uskovat voivat "tulkita" Kirjoituksia samalla tavalla kuin hellarit.
    Pyhää Henkeä kun ei ole rajotettu mihinkään herätysliikkeeseen. Pyhän Hengen voi saada kuka tahansa uudestistyntynyt uskova seurakuntarajoista riippumatta.
    Sama Sana ja sama Opettaja = sama oppi "tulkinta".

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    Mohikaani on uudestisyntymisen kautta tullut tuntemaan Herran Jeesuksena Kristuksen sellaisena kuin Raamattu Hänet ilmoittaa. Mohikaani on tullut Jumalan opettamaksi Pyhän Hengen kautta. Pyhä Henki on hänelle ilmoittanut Raamatun Herran Jeesuksen ja pelastuksen Hänessä. Tällaista Raamatun Jeesusta ja pelastusta uskon kautta TÄHÄN Jeesukseen Mohikaani opettaa ekivaarille. Mutta, jos ekivaarilla ei ole Pyhää Henkeä ei hän voi ymmärtää Mohikaanin korkealuokkaista opetusta. Eihän Mohikaanikaan ole oppiaan oman viisautensa kautta ymmärtänyt. Pyhän Hengen antama opetus on ekivaarin mielestä ihmisoppia koska se ei sovi hänen oppirakennelmaansa.

    Se, joka ei ole uudestisyntynyt eikä ole saanut Pyhän Hengen lahjaa ei ymmärrä hengellisiä syvyyksiä. Hänelle pitäisi "juottaa maitoa". Tai sanoisinko että hänelle pitää tarjota yksinkertaista evankeliumia jotta hän uudestisyntyisi Sanan ja Pyhän Hengen kautta ja voimasta. Sitten vasta hän voi saada Pyhän Hengen opettajaksi ja oppia tuntemaan Raamatun Herran Jeesuksen Kristuksen. Pyhä Henki täytyy ensin ottaa vastaan. Ilman Pyhän Hengen opetusta ei ole mahdollista tulla tuntemaan Raamatun Herraa Jeesusta. Mutta kun on kysymys ekivaarista??? Voi, voi, mitä sanoisinkaan??? Hän tietää evankeliumin. Se on hänelle kerrottu satoja kertoja. Hän tuntee paljon Raamatun Sanaa. Mitä sitten sellaiselle ihmiselle pitäisi opettaa??? Tässä on ongelma.

    Mohikaani tahtoo tietenkin opettaa ekivaarille oikeaa oppia jotta tämä heräisi ja kääntyisi. Ymmärtääkseni ekivaarilla ja mohikaanilla on toisiaan kohtaan jonkinlainen viharakkaus (hatkärlek). He pitävät toisistaan paljon. He jopa rakastavat toisiaan. Siksi kumpikin on huolissaan toisensa pelastuksesta koska kumpikin uskoo itse olevansa oikeassa ja toisen olevan väärässä ja eksytetty. Muutenhan he viisveisaisivat toistensa opeista ja ikuisuudesta. En usko että ainakaan Mohikaani riitelee opeista ekivaarin kanssa pelkästä riidanhalusta. Ekivaarista ja hänen motiiveistaan en olisi yhtä varma.

    Ekivaari on todellinen mysteeri. Kuinka voi ihminen joka väittää olevansa uudestisyntynyt ja vieläpä saaneensa Pyhän Hengen lahjan opettaa sellaisia oppeja kun hän opettaa tällä palstalla? Minä en ole ekivaarista päässyt ymmärrykseen. Kuka ja mikä mies ekivaari oikeni on? Jos ekivaari on joskus uudestisyntynyt ja saanut Pyhän Hengen lahjan, jotakin on täytynyt tapahtua sen jälkeen. Eki, mitä sinulle on tapahtunut? Miten sinä voit luulla että koko helluntaiherätys oppeineen on harháan johdettu ja sinä yksin muutaman harvan palstalaisen kanssa olette vilpittömiä Sanassa pysyviä oikeassa opissa olevia oikeita uskovia? Kaikki muut ovat ekin mukaan tietenkin vilpillisiä tahallisia eksyttäjiä. Näinhän ekivaari väittää koska hän on tuominnut helluntaiseurakuntien yleisesti hyväksymiä ja opettamia oppeja. Minuakin ja opettamiani oppeja ekivaari on solvannut voimakkain sanoin.
    Todisteita löytyy tällä palstalla ekivaarin kirjoituksista jos niitä tarvitaan etsiä.
    Jos ekivaari hyväksyisi helluntaiseurakuntien opit, hän olisi tietysti Mohikaanin kanssa samaa mieltä. Jos eki olet Mohikaanin ja minun kanssa samaa mieltä Raamatun opeista, hyväksyt helluntaiseurakuntien opit. Jos olet eri mieltä et hyväksy niitä.

    Älä vain eki ala nyt väittämään että minä valehtelen näin väittäessäni sinusta. Sinullahan on tapana väittää että sinusta valehdellaan kun todetaan mitä sinä olet opettanut. Sitten vaadit todistamaan Raamatulla asioita jotka on sinulle todistettu jo satoja kertoja. Kuinka monta kertaa sinulle pitää todistaa saman asiat ennen kun ne menevät jakeluun? Etkö eki väsy pyörittämään samaa myllyä vuodesta toiseen? Paljon kysymysmerkkejä kun on kysymys ekivaarista ja hänen opeistaan.

    Muuten olen aloittajan kanssa samaa mieltä. Ei kannata jatkaa ekivaarin kanssa väittelyä.
    Se ei johda mihinkään positiiviseen tulokseen. Hypätkäämme ulos ekivaarin pyörittämästä myllystä.
    Paras tapa ekin pelastamiseksi harhoistaan Jumalan valtakuntaan on rukous. Raamatulla päähän lyöminen ei näytä auttavan. Olen rukoillut ekivaarin ja ml213:n puolesta. Pidän heistä molemmista Jeesuksen veren hintana vaikka olemme joskus käyttäneetkin koviakin sanoja puolin jos toisin.
    Rukoilen heidän puolestaan jatkossakin aina kun siihen on intoa. Olen antanut ekille ja jokaiselle minua haukkuneelle kirjoittajalle anteeksi Jeesuksen nimessä ja maahan vuotaneessa sovintoveressä. Siunatkaamme toinen toisiamme ja lopettakaamme riitelyn yksittäisistä oppikysymyksistä.

    erotuomariksi ekivaarin ja Mohikaanin välille! No, mikäpäs siinä, on niitä vääriä tuomareita nähty ennenkin, mutta saitko Herralta valtakirjan siihen tehtävään se lieneekin jo eri juttu, sillä apostoli opetti, että meillä on "vain yksi Jumala, ja YKSI VÄLIMIES, mutta sinä, jaikal, korotit itsesi siihen AINOAN välimiehen virkaan, [Hepr. 5:4,5]. Toivotan menestystä virassasi!

    Äänestä

  • old_profile_19033 kirjoitti:

    on pikkuvauvasta alkaen istutettu ja juurrutettu kolminaisuusopin pohjalta toimivaan luterilaisuuteen muihin ihmisoppeihin jotka sivuuttavat parhaan osan Raamatusta, ottamatta huomioon useita raamatunkohtia.
    Sekä sinä että Mohikaani ette kuulu itsenäisesti Pyhän Hengen ohjauksessa ajattelevien joukkoon.

    ekivaari kirjoitti tässä ketjussa minulle:

    >>>> Niin, jaikal, sinä rupesit erotuomariksi ekivaarin ja Mohikaanin välille! No, mikäpäs siinä, on niitä vääriä tuomareita nähty ennenkin, mutta saitko Herralta valtakirjan siihen tehtävään se lieneekin jo eri juttu, sillä apostoli opetti, että meillä on "vain yksi Jumala, ja YKSI VÄLIMIES, mutta sinä, jaikal, korotit itsesi siihen AINOAN välimiehen virkaan, [Hepr. 5:4,5]. Toivotan menestystä virassasi!

    Nyt hän kirjoittaa:

    >>>>Suomen kansan enemmistö on pikkuvauvasta alkaen istutettu ja juurrutettu kolminaisuusopin pohjalta toimivaan luterilaisuuteen muihin ihmisoppeihin jotka sivuuttavat parhaan osan Raamatusta, ottamatta huomioon useita raamatunkohtia. Sekä sinä että Mohikaani ette kuulu itsenäisesti Pyhän Hengen ohjauksessa ajattelevien joukkoon.

    Äänestä

Et jos kenkään ei kadotukseen mene, niin Raamattukin on turha.

Eli "usko Jeesukseen on vaa melko tärkee pointti hoksata, ku kuulee kutsun."

Äänestä
  • ole kieltänyt kadotusta ja sinne menemistä. Kaikki meissä oleva näkyväinen menee kadotukseen, koska se ei alistu Jumalan lain alle, "ELÄMÄ NIELEE SEN, MIKÄ ON KATOAVAISTA"! Mutta se "salattu sydämen ihminen" on semmoinen, jolle on annettu tämä lupaus:

    Jesaja 43
    2 "Jos vetten läpi kuljet, olen minä sinun kanssasi, jos virtojen läpi, eivät ne sinua upota; jos tulen läpi käyt, et sinä kärvenny, eikä liekki sinua polta."

    Nämä lupaukset on annettu sille salatulle sydämen ihmiselle, joka on Jumalasta syntynyt, [1.Joh.3:9; 5:4] ja jos joku tälle Jumalasta syntyneelle ihmiselle loputonta helvettiä tarjoaa, niin hänen kuuluu huomioida tämä Jumalan sana;

    Jaakobin kirje 3
    9 "Kielellä me kiitämme Herraa ja Isää, ja sillä me kiroamme ihmisiä, Jumalan kaltaisiksi luotuja;"

    Mietipä tätä, frihet!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


>:< kirjoitti:

Lopettaisit jo ekivaarin kanssa väittelemisen, sillä siitä ei ole mitään hyötyä. Olet varmaan kyllä asian itsekin huomannut, muuta ihmettelen sitä kun jatkuvasti vaan hänen kanssa vänkäät. Olet oikeassa siinä mitä kirjoitat, mutta kun sillä ei ole mitään merkitystä ekivaarille. Eki kun pitää Jumalaa ja meitä uskovaisia pilkkanaan, niin ei ole sopevaa sellaisen kanssa väitellä.

"1Tim.6:3-5:
Jos joku muuta oppia opettaa,eikä pitääydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen
terveisiin sanoihin,eikä siihen oppiin,joka on jumalisuuden mukainen,
niin hän on paisunut,eikä ymmärrä mitään,vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä
joista syntyy kateutta,riitaa,herjauksia,pahoja epäluuloja,alituisia kinastuksia
niiden ihmisten kesken,jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja ovat totuuden menettäneet ja jotka
pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu