Oli pakko pysähtyä täällä työmatkalla, ja voin vakuuttaa, että kammottavammassa junttilassa en ole koskaan joutunut yöpymään!
Eipä näytä olevan mitään rajaa siinäkään, millä perusteella maalaiskuntia Suomessa kaupungeiksi(!) nimitetään!!
Eipä näytä olevan mitään rajaa siinäkään, millä perusteella maalaiskuntia Suomessa kaupungeiksi(!) nimitetään!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletpa aktiivinen, kun jaksat ja viitsit kirjoittaa tänne. Osoittaa sinulta intohimoista kiinnostusta kaupunkia kohtaan. Hieno homma! Tervetuloa uudestaan!
Mielummin asun junttilassa kuin esim. snobien wannabe american pintaliihottelijoiden Tampereella. Feikki koko kaupunki. Helsingissä liikaa mamuja, Vaasassa ja Kokkolassa ruotsalaisia. Jyväskylä tai Oulu ois hyvä vaihtoehto Seinäjoelle, mutta koti ja työ on täällä :) mukava kaupunki kunhan vaan löytää oman lokeron mihin asettua.
Maalaiskunnan keskuskauppala olisi toki parempia nimitys näin asukkaan näkökulmasta, mutta ovatten syntyperäset pöllöpäät vissiin ylpiää tuosta kaupunki nimityksestä.
Sellanen matala pieni ja väljä maalaiskunnan kauppakeskushan tämä on.
Itselleni kaupunkimaisuus tulee erilaisista asioista, ja täällä ei ole mitään niistä. Ei vanhaa arvokasta rakennuskantaa, ei tiiviitä kaupunkikortteleita, ei tiukkoja pysäköimissääntöjä, ei korkeita rakennuksia (en tarkoita yksittäisiä asuintaloja) ei selvää keskustaa (vaan laaja ja väljä kauppala alue)
Ryyppääminen ja Junttikulttuuri täällä taitaa parhaiten elinvoimainen olla, ja päivisin sitten teinien vaateshoppailu.
Olisit vaan ajanut ohi niin ei aikuisen (?) mienhen tarvitsisi täällä julkisesti vollottaa ja itkeä surkeaa oloaan. Eikö äiti ollut muistanut pakata sinulle uniriepua ja nallekarhua mukaan, kun noin on edelleenkin kurjaa? Taisivat pohjalaiset peljästyttää sinut perin pohjin...
Se nykypohjalaisuuden tiivistymä, se rumuuden ja epäviihtyvyyden keskittymä, se Kehittyvien Maakuntien Suomen pohjanoteeraus riittää peljästyttämään kenenkä tahansa sivistyneen ohikulkijan ja kysymään itseltään, miksi ihminen vapaaehtoisesti luo tuollaisen paikan elääkseen maan päällä sen lyhyen ajan, mikä kullakin on.
Eipä tuo Seinäjoki mikään ihme paikka olekkaan verrattuna kaupunkeihin, yhdessä kohtaa on kaikki ahdettu samaan rykelmään, kasperissa on pikaisen näköisesti suunniteltu kaupunginosa, jossa on täynnä rumia ja korkeita laatikoita. "keskusta" mahtuu 200 metrin säteelle, ja FRAMI, mitähän senkin suunnittelijalla on mahtanut päässään pyöriä. FRAMI:lla juodaan myöskin arlan maitoa, vaikka Valion tehdas sijaitsee alle 10km päässä. FRAMIa vastapäätä joen toisella puolella yksinäinen iso ja helvetin ruma kerrostalo. "kaupungin" talous päin vittua, vaikka mitään näkyvää ei ole saatu aikaan. Kauppalan vesijohtoputket vuotaa kuin seula, niitä on korjailtu jo vuosia, ja nämä työmaat tukkivat liikennettä ja rumentavat katuja vielä vuosia. "keskustassa" kuulemma haisee aika ajoin paska, kuten täältäkin voi lukea. Seinäjoen johdon palkkoja kasvatetaan jatkuvasti. Koululaisten ruokakulujakin yritettiin jo leikata, mutta törmäsivät pieniin vastalauseisiin. Asiaa olisi kerrottavana vaikka millä mitalla, mutta tässä osa.
Kuules sinä! Me seinäjokelaiset olemme yhtä ylpeitä luomastamme kaupungista kuin on keskustapuolue M. Vanhasesta. Eikä siihen ole kellään ulkopuolisella nokan koputtelemista.
Mikäs täällä asuessa..miksi muuttaisin pois.
Ketään ei pakoteta asumaan sellaisessa kaupungissa tai kunnassa missä ei haluaisi eli eiköhän kaikille löydy omansa.
Itsekkin joskus ihmetellyt miksi esim.jossakin pienessä maalaiskylässä asuukin niin paljon porukkaa..eikö ne kaipaa tätä kaikkea palvelua yms.tarjontaa ja maallista p*skaa mitä ns.kaupungeissa on tarjolla...luulenpa että elämä noilla kylillä on tasapainoisempaa.