voudin ikiliikkuja

Eli kuinka kannattaa voudin kanssa sopia/yrittää sopia kun voudin velka ei lyhene juuri laisinkaan, vaikka kolmanneksen palkasta vie. Velka noin 14000 ja viidelle asialle jakaantuneena ja lyhennys noin 500€/kk.....usealle asialle menee pieni summa joka kuukausi, jolloin velka ei lyhene juurikaan vaan jää kasvamaan taas uutta korkoa.

Eli onko mitään mahdollisuutta järkeistää suorituksia vai onko kyseessä vihdoinkin keksitty ikiliikkuja
6388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on yksinkertaisesti olla tekemättä mitään sopimusta ja minulla se on helppoa,kun eläkkeelle jouduin ei saa vouti mitään enään.

Äänestä

Koitapa nyt ensin puhua järkeä sille voudille. Ei niitä suorituksia saa pilkkoa noin vaan joka kuukauden suoritus aina yhdelle velkojalle. Siis jos 5 suht samankokoista velkaa niin saavat suorituksen joka 5kk. Jos oma voutisi ei usko niin virkatietä ylöspäin esimiehestä toiseen. Valitusmenettelykin on olemassa jos ei puhe tehoa. Lisäksi vielä eri polku on vahingonkaorvauskanne valtiota vastaan niiden liikaa maksettujen ulosottopalkkioiden osalta

Äänestä
  • Ulosottoviranomainen ei saa mielivaltaisesti päättää kenen velkojan velkaa suorituksilla lyhentää ts ei saa suosia ketään velkojista. Suoritus on jaettava tasapuolisesti velkojien kesken.

    Äänestä

  • näin se menee kirjoitti:

    Ulosottoviranomainen ei saa mielivaltaisesti päättää kenen velkojan velkaa suorituksilla lyhentää ts ei saa suosia ketään velkojista. Suoritus on jaettava tasapuolisesti velkojien kesken.

    tasapuolisesti, velkojien ja velallisen edun mukaan. On myös velkojien edun vastaista jos kk-suoritus pilkotaan moneen osaan. Pilkkomalla nimittäin valtio saa suorituksesta suuremman osan. Se osa on pois velkojilta. Kirjoitin että: Siis jos 5 suht samankokoista velkaa niin saavat suorituksen joka 5kk. Jos olisi 2 velkaa 10t ja 100t niin niin pienempi velkoja saisi rahaa joka 11kk, muuten suurempi. Tässäkään tilanteessa vouti ei saa pilkkoa kk-suorituksia.
    Kertasuoritus voidaan pilkkoa jos on kysessä velallinen jolta rahaa tuleen vain kerran vuodessa eli veronpalutuksista. Vaikka rahaa ei tulisi edes joka kk mutta kuitenkin säännöllisesti ottaa vouti virkavirheen riskin jos menee suorituksia pilkkomaan. Kaikki ulosottajat eivät valitettavasti ole tätä vielä sisäistäneet ja kaltaisesi maallikot pääsääntöisesti eivät ajattele asiaa yhtä kuukautta pitemmällä tähtäimellä

    Äänestä

  • näin se menee kirjoitti:

    Ulosottoviranomainen ei saa mielivaltaisesti päättää kenen velkojan velkaa suorituksilla lyhentää ts ei saa suosia ketään velkojista. Suoritus on jaettava tasapuolisesti velkojien kesken.

    Ulosottokaaren 6 luvun 3 pykälä: "Palkan - - - ulosmittauksessa saatavalle voidaan jakaa muita saatavia suurempi suhteellinen osuus, enintään kuitenkin kertymä kuudelta kuukaudelta. Edellytyksenä on, että suhteellisesta jaosta poikkeaminen on perintämenettelyn kannalta tarkoituksenmukaista, eikä toisen velkojan maksunsaanti ilmeisesti vaarannu."

    Eli vouti ei saa suosia mielivaltaisesti, mutta kylläkin hoitaa pikkuvelan ensimmäisenä pois alta tuottamasta vaivaa ja kuluja. Vanhassa vuoden 1895 ulosottolaissa säännös on viimeksi muutettuna ollut sanasta sanaan sama. Luulisin ennakkotapauksiakin löytyvän.

    Äänestä

Kun maksat kuukaudessa vapaaehtoisesti satasen tai kaksi lisää, lisäeurot menevät kokonaan lyhennyksiin. Velka alkaa pienentyä ja korot samoin. Muutenhan tuo sirkus jatkuu ja jatkuu vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plaas kirjoitti:

Eli kuinka kannattaa voudin kanssa sopia/yrittää sopia kun voudin velka ei lyhene juuri laisinkaan, vaikka kolmanneksen palkasta vie. Velka noin 14000 ja viidelle asialle jakaantuneena ja lyhennys noin 500€/kk.....usealle asialle menee pieni summa joka kuukausi, jolloin velka ei lyhene juurikaan vaan jää kasvamaan taas uutta korkoa.

Eli onko mitään mahdollisuutta järkeistää suorituksia vai onko kyseessä vihdoinkin keksitty ikiliikkuja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu