http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Yle Myös Sdp sai laitonta vaalitukea/1135249721789
Jos SDP vaatii Vanhasen eroa niin saman logiikan mukaan pitää myös Halosen erota?
Esimerkkiä pitää näyttää SDP jos hurjia syytöksiä heittelee jatkuvasti!!!!!!
Jos SDP vaatii Vanhasen eroa niin saman logiikan mukaan pitää myös Halosen erota?
Esimerkkiä pitää näyttää SDP jos hurjia syytöksiä heittelee jatkuvasti!!!!!!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottkai Halosen erottava ja Urpilaisen joka saaut vaalirahaa Kokkolan kaupungilta isuessaan Kokkolan valtuustossa. Lisäksi isukki Kokkolan kaupunginhallituksen varapuheenjohtaja.
Nyt keskusta voisi vaatia demareita Halosen johdolla näyttämään esimerkkiä että miten sitä erotaan!
Ja sama pätee demareihin RAY:n päättävillä paikoilla. Yrittävät ottaa monopolin yksinhallintaansa! Keskustalaiset ja muut nyt tarkkana. Sen monopolin kautta kulkee isot rahat, joita kohdistetaan toimiin kansalaisten ohjaamiseksi. RAY ei saa olla pelkkä vasemmiston työväline.
Luepa tämä ennen kuin vaahtoat, jos säätiön säännöt ovat tällaiset, eikä säätiö saa mitään valtionapua, saahan se tehdä omalla rahallaan mitä haluaa.
Ero on siinä, että Kepu käyttää sellaista rahaa joka tulee valtion tuista. Kepuhan on tottunut tukirahoihin aina ja joka paikassa.
ILTALEHTI:
YLE: Urheiluopistosäätiö jakoi vaalitukea demareille
Torstai 1.10.2009 klo 10.23
Myös sosiaalidemokraatit ovat saaneet säätiöiltä vaalitukea vastoin säätiöiden omia sääntöjä, uutisoi Yleisradion ruotsinkielinen toimitus.
Yle nostaa esiin Urheiluopistosäätiön, joka on mukaan tukenut SDP:n vaaliehdokkaita kuten Tarja Halosta presidentinvaaleissa ja Jani Sievistä EU-vaaleissa.
Urheiluopistosäätiön puheenjohtaja Markku Pohjola oli lisäksi Sievisen kampanjapäällikkö.
Urheiluopistosäätiön asiamies Yrjö-Olavi Aav kertoo STT:lle, että säätiö on ostanut SDP:ltä taidetta 10 000 eurolla. Sievistä tuettiin 1 400 eurolla osallistumalla tämän kampanjaseminaariin.
Aav ei itse näe toimissa mitään kummallista. Säätiö tukee urheilua, liikuntaa ja niihin liittyvää koulutuspolitiikkaa ja hankkii tähän rahaa sijoitustoiminnalla.
- Niillä omilla rahoilla me ostetaan ja tehdään mitä halutaan sääntöjen ja hallituksen päättämien valtuuksien puitteissa.
- Saadaanhan me ostaa tauluja seinille, Aav sanoo.
Säätiö ei Aavin mukaan saa mitään valtionapua. SDP on kertonut säätiöltä saamistaan tuista.
Keskustapuoluetta lähellä oleva Nuorisosäätiö on käyttänyt tahollaan samaa tukitapaa.
Urheiluopistosäätiön valtuuskuntaa johtaa Paavo Lipponen (sd).
STT
Eilen käydyssä pääministerin tiedonantokeskustelussa punikkidemarit tiukkasivat Vanhasen vastausta Nova Groupin vaalirahoituksesta perä toisensa jälkeen kunnes Jyrki Katainen puuttui peliin ja sanoi: Kysykää asiaa Heinäluomalta, Ahteelta tai Päivi Liposelta, he tietävät kertoa millaiselta yhtiöltä rahat tulivat. Kiva, kiva.
selvittää tällä hetkellä poliisi, ei SDP.
Loistava uutinen kaikille keskustalaisille ja muille rikollisille: Arto Merisalmi on VAPAALLA JALALLA. Jälleen urhea rehellinen keskustalainen on päässyt linnasta.
MISSÄ KEPU, SIELLÄ RIKOS
MISSÄ KESKUSTA, SIELLÄ TÖRKEÄ RIKOS
MISSA MATTI VANHANEN JA JARMO KORHONEN SIELLÄ KEPUTOTUUS.