Miksi tavallinen rivipoliitikko rakentaa pihaansa helikopterikentän?
Oliko silloin jo tiedossa, että on luvassa jotain isompaa?
Mistäs tällainen tieto olisi tullut?
Miten siihen olisi voinut luottaa?
Oliko silloin jo tiedossa, että on luvassa jotain isompaa?
Mistäs tällainen tieto olisi tullut?
Miten siihen olisi voinut luottaa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sellane on jokaisella miehellä takapihallaan !
Ja toinen lapissa kelomökin vieressä
jotain, mitä meille ei ole vielä kerrottu?
kuka mitä häh? kertokaa mullekin!
Melkoinen näkijä, kun tiesi jo silloin nyt tarvitsevansa ehkä kopterikentää!
ruotsin ryöstön miljoonat löytyy.
"kuninkaallinen" ajatteli lentävänsä veronmaksajien piikkiin työmatkat.
ei tuo veronmaksajien piikkiin lentely ihan ennenkuulumatonta ole.
helsinkiin suunniteltiin metroa aikanaan, niin toimikunta mm kävi laivamatkalla veronmaksajien piikkiin ja myöskin otti helikopterilentoja. virallinen selitys oli että halusivat tutustua eri kuljetusmuotoihin.
niin kuin joukkoliikenne nyt edes teoriassa voisi helikopterilla onnistua :)
kannattaa lukea kirja "hevosomnibussista metroon" jonka saa ainakin pk-seudun kirjastoista.
lopultahan tuossa tarinassa kävi niin, että tilasivat metrojunat ilman valtuuksia palvelemaan joukkoliikennettä..
Wikipedia kertoo
Helikopterikenttä
Helikopterikenttä on erityisesti helikopterin laskeutumis- ja nousupaikaksi varustettu alue.
Helikopterikenttiä voidaan sijoittaa ja on sijoitettu niin maalle kuin laivoihinkin; maalla sellainen vaatii määrätyn läpimittaisen avoimen alueen, jonka keskelle sijoitetaan aidalla eristetty varsinainen kenttä. Kenttä merkitään kestopäällystepintaan maalatulla rajausviivalla ja sen keskellä on yleensä joko leveä risti tai kirkkaalla värillä maalattu H-kirjain osoittamassa keskikohtaa, johon helikopteri voi laskeutua. Kentän lähistöllä on aina erillinen lentäjälle tärkeätä tuulen suuntaa osoittava tuulipussi.
Eräs eniten käytettyjä ja yleisölle näkyvin helikopterikenttä sijaitsee Meilahden sairaalan pihassa.
Suomalaisista laivoista helikopterikenttä on muun muassa mittaustukialus Prismassa ja jäänmurtaja Botnicassa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Helikopterikenttä
Avaus oli melko älytön, ei edes mitään asiallista alustusta mukana, ei linkkiä mukana yms. Hyvä esimerkki siitä, millaisia avauksia ei pidä tehdä.
Miten se menis?
"Kun olet lukenut tämän oppaan ja ymmärtänyt sen ainakin suurimmaksi osaksi, olet melkoisesti keskitasoa fiksumpi netinkäyttäjä." :)
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.3.html
"Mitä ei pidä tehdä"
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/nyysit/3.4.html
turha on jatkaa muutamaa riviä pidemmälle!
sitä on lainailtu Wikipedioita myöten, tuota sanotaan Korpelan raamatuksi, se on vanha nettiopas/nyyssiopas 90-2000 luvun alusta, jolloin palstojen taso oli aivan toinen kuin nykyään, huomattavasti parempi. Löytyy sieltä huumoriakin, kuten linkki tähän Paasivirran nettipeelon oppaaseen.
http://www.ilmatar.net/~np/misc/peelo-opas.html