Ritta Jakobson, viikon RKP-persnuolija

Ritta Jakobson on antautunut RKP:n Svenskanuuskan persnuolijaksi täysin rinnoin. Rahaa vastaan hän kehuu ruotsin kieltä tamperelaisille koululaisille. YLE kertoi asiasta uskollisena ruotsinkieliselle rahalle.
6212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kylä ny kaikki varmaan alkaa kirjottaa kirjoja ruotsiksi!

Äänestä
  • Jacobssonin alkuperäinen nimi on Riitta Helena Nurmi. Hänen teostensa alkuperäiskieli on ruotsi, ja hän pitää omia suomen kielen taitojaan siinä määrin ruostuneina, että kielen vaihtaminen suomeen tuskin enää luonnistuisi.[

    Äänestä

  • Nurmi alkaen kirjoitti:

    Jacobssonin alkuperäinen nimi on Riitta Helena Nurmi. Hänen teostensa alkuperäiskieli on ruotsi, ja hän pitää omia suomen kielen taitojaan siinä määrin ruostuneina, että kielen vaihtaminen suomeen tuskin enää luonnistuisi.[

    Ehkä hän on omien perhesuhteittensa johdosta sisäistänyt ruotsinkielen omaksi kielekseen, ilman mitään erityisiä kielipoliittisia tarkoituksia.

    Äänestä

Riitta kertoo, kuinka tärkeä ruotsinkieli on ollut hänelle. Riitta on asunut 30 vuotta Ruotsissa!

Siis haloo! Jos on asunut Nepalissa 30 vuotta, niin nepalinkieli on varmasti erittäin tärkeä.

Vähiin on käynyt pakkoruotsin perustelut....

Äänestä
  • Ruotsiin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lurps, lursps kirjoitti:

Ritta Jakobson on antautunut RKP:n Svenskanuuskan persnuolijaksi täysin rinnoin. Rahaa vastaan hän kehuu ruotsin kieltä tamperelaisille koululaisille. YLE kertoi asiasta uskollisena ruotsinkieliselle rahalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu