kommarimielessä. Oliko vaan sota? Pikkasen on epäselvää. Vastatkaa jokka tiette.
Tapahtuiko 1918 vallankumous, vai ei?
epätietoonen
16144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Valkoiset,eli suojeluskuntahan sen sitten voitti
koululaitoksemme erehtyneen perustehtävässään
Koululaitoksen tehtävä ei liene kertoa kommunistien käsitystä historiasta - ja sitähän avausviestissä kysyttiin.
venäläisten tuella mutta valkoiset löivät ne lättäjaloiksi keisarillisten sakujen yhden divisioonan avulla.
Siitä saamme olla onnellisia koska olemme sen vuoksi saaneet elää vapaassa maassa ilman puolueen pakkoholhousta.
Parasta, mitä suomalaiselle työmiehelle on koskaan tapahtunut, oli valkoisten voitto 1918.
Viedään laittomasti lapsilta, vanhuksilta ja jopa vainajilta adressi-osuuksina!!!!!!!!!
Vuonna 1918 tapahtui työväen vallankumous, jossa valta siirtyi vallankumouksellisesti luokalta toiselle, porvaristolta työväestölle, sekä oli luokkasota, jonka Suomen porvaristo, lahtarit, aloittivat ja jossa nujersivat verisesti demokratiaa puolustaneet työläiset saksalaisten joukkojen avulla. Luokkasodassa sekä sen jälkeen vankileireillä lahtarit tappoivat, teloittivat, murhasivat sekä näännyttivät nälkään ja tauteihih noin 30 000 demokratiaa puolustanutta syytöntä työläistä. Jotta saksalaisjoukot saapuivat lahtareitten avuksi, lahtarit sen hintana myivät Suomen Saksalle vasallimaaksi. Lahtarit syyllistyivät luokkasodassa kansanmurhaan ja maanpetturuuteen!
Suomalaisen työmiehen onneksi valkoiset voittivat.
VIRHEEN.
Vain osa Suomesta oli kapinallisten punaisten hallussa hetken aikaa.
Lahtareita täällä ei ollut jos ei haluta puhua punaisten lentävistä osastoista jotka terrorisoivat selustassa.
Punaiset eivät puolustaneet demokratiaa vaan olivat luomassa proletariaatin diktatuuria, yksiehtoista pakkovaltaa.
Oli hyvä, että saimme muualta tukea ja tukihan se Venäjä punaisia joskin sillä taisivat olla omatkin asiat sekaisin.
Jos taudit tappoivat punaisia tutkintovankeudessa niin eivät valkoiset mitään tautia heitä varten kehittäneet vaan kaikki oli onnettomien sattumien ja kapinallisten punaisten hötkyilyn summaa. Tautiin kuolleita ei voi laittaa valkoisten tiliin vaan virusten ja bakteerien. Siihen maailman aikaan samoihin tauteihin menehtyi Euroopassa miljoonia aivan ilman valkoisten apuakin.
Sinulla on asia vielä perustelematta.
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/6147834/32289508
Lisää aiheesta saamastasi selkäsaunasta täällä:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/huitti* sort_name:"antipunikki"?sort=created&perpage=25&term_keywords=hu...
"Se on niin kivaa kun saa antaa PalstelleMutuaLykkäävälleSedälle kunnon selkäsaunan - aina ja joka kerta."
Saksan tappio maailmansodassa kutisti valkoisten voiton lähes olemattomaksi. Puna-armeijan hävitettyä loputkin fasismin ja saksalaismielisyyden rippeet Suomesta vuonna 1944, maastamme tuli täysin demokraattinen ja itsenäinen valtio.
puna-armeija pysäytettiin tuonne Viipurin lähelle Tali-Ihantalan tasalle joten se ei käynyt täällä Suomessa mitään hävittämässä. Täällä oli natseja ja fasisteja vielä vähemmän kuin kommunisteja, joita on ollutkin ihan liikaa pilaamassa meidän hyvää ja demokraattista maatamme. Komut ja natsit ovat samanlaista ihmisten vihollisporukkaa.
Voimme sanoakin, että meillä on demokratia kommunisteista huolimatta. Kansamme on osoittautunut niin fiksuksi jotta se on hetkellisen mielenhäiriön jälkeen (sodan jälkeen melkein 1/4 osa eduskuntaa oli kansandemokraatteja joka taas oli komujen peitejärjestö) luopunut kommunismin syövästä.
tuosta tragetistan on kulunut jo melkein sata vuotta ja vieläkään ette jätä kuolleita rauhaan. LOPTTAKAA JO!
On monille vielä arka asia.Mutta minkäs teet,kun asiat väännetty niin vastakkain.Sata vuotta tulee täyteen vuonna 2018,paljon voi muuttuakin.
Pitääkö vieläkin kirjoittaa sata vuotta vanhasta ikävästä asiasta? Kyllä tuoreempiakin asioita non sinänsä.
Kapina on epäonnistunut vallankumous.
Vallankumous on onnistunut kapina.
Joten...