Voiko ruusukon eli rukousnauhan tehdä itse? Kuinka monta helmeä siihen tulee?
Ruusukko
Kisu
52605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ortodoksit eivät käytä termiä ruusukko, mutta esineen tarkoitus on sama kuin katolisilla. Venäjäksi ja slaavinkielellä rukousnauhan nimi on "tsotka". Olennainen ulkoinen ero on myös, että kun katoliset tekevät ruusukkonsa puisista, lasisista tms. helmistä, ortodoksinen rukousnauha slaavilaisessa perinteessä tehdään villalangasta. Pienemmässä tsotkassa on 40, suuremmassa 100 solmua.
Kyllä rukousnauhan voi tehdä itse, toki : ). Se on käsityö, jonka valmistuksessa tarvitaan runsaasti kärsivällisyyttä, taitava opettaja ja virkkuukoukku. Solmujen tulee olla tasaisia ja ne solmitaan tietyn systeemin mukaisesti. Nauhan alapäähän tulee samasta villalangasta valmistettu risti ja tupsu.
Kokemukseni perusteella sanoisin, että Suomen parhaat rukousnauhat valmistetaan Lintulan nunnaluostarissa Heinävedellä. Jos tosissasi haluat oppia taidon, hakeudu sinne talkootyöhön vaikkapa ensi kesänä. Myös Valamon kansanopisto saattaisi antaa hyviä vinkkejä taidon oppimiseen.
Puuhelmistä valmistetut rukousnauhat ovat kyllä nykyään varsin yleisessä käytössä myös ortodoksisen kirkon piirissä varsinkin Venäjällä, mutta myös ns. orientaalisissa kirkoissa. 40 ja 100 helmen nauhojen lisäksi on olemassa 33 helmen nauhoja, joiden helmet kuvaavat Jeesuksen elinvuosia.
Sain perinnöksi vanhat Valamosta saadut helmet. Ovat tehty ns. käsin hiomalla kivistä (kiiltävää kvartsikiveä?) Nuo helmet ova peräisin isoisältä, joka aikoinaan 1900 luvun taitteessa käväisi. Olisiko tietoa arvosta ??
katolisesta näkökulmasta: ruusukon voi hyvin tehdä itse. voi käyttää niitä Johanneksen mainitsemia helmiä tai sitten voi meillä(kin) käyttää lankaa / narua. Tekotapa taitaa kyllä olla huomattavasti yksinkertaisempi. Täällä yksityiskohtaisempia neuvoja väkertelyyn: http://www.rosaryarmy.com/
Kiitos kovasti, hyvin ymmärtää vaikka ei kieltä osaakaan.