Sikainfluenssa olikin pelättyä vaarattomampaa.

Vain kolme ihmistä on joutunut tehohoitoon. kuolemat Meksikossa olivat muiden tautien aiheuttamia. ; http://www.iltasanomat.fi/uutiset/t/sikainfluenssa/1719172
2423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ne käsidesipurnukat pikkuhiljaa siirretä vähän sivummalle siitä oviaukosta... Kiihkeimpänä aikana oli ohjeistus sekä desinfioida kädet että pestä ne...

Äänestä
  • Mitä tästä opimme, emme mitään:D ihminen on sitten tyhmä.

    Kyllä kaikista ennaltaehkäisykeinoista on jaariteltu, mutta jospa tämä olisikin ollut tappava pandemia. Oli valmistelu todella heikkoa. Olisi välittömästi pitänyt eristää meksikon tapaukset kartalta ja kieltää lennot meksikosta molempiin suuntiin, mitä nyt ei tehty vaan sikainfluenssa levisi kuin rutto. Nämä desinfiointi/suusuojat ovat aina vain jälkitoimenpiteitä, mitkä eivät edes tosipaikan tullen suurta turvaa anna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


no niin kirjoitti:

Vain kolme ihmistä on joutunut tehohoitoon. kuolemat Meksikossa olivat muiden tautien aiheuttamia. ; http://www.iltasanomat.fi/uutiset/t/sikainfluenssa/1719172

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu