Mitä sanotte nyt.Te,jotka äänestitte EU:iin liittymisen puolesta.Suomesta piti tulla miltei paratiisi.Näinhän poliitikot maalailivat.
Nyt kehitellään kaikenlaisia ehtoja kumoamaan alkoholin tuontirajoitusten poistuminen.Jopa joukkoliikenne.
Tulee mieleeni jo ammoin kuulemani vitsi:Vankeinhoitolaitokselta tuli vankiloihin nootti,että joulun kunniaksi on vangeille annettava silakkaa niin paljon kuin he vaan jaksavat syödä,mutta kuitenkin enintään kaksi kpl:tta päivässä.Herää Suomen kansa
Nyt kehitellään kaikenlaisia ehtoja kumoamaan alkoholin tuontirajoitusten poistuminen.Jopa joukkoliikenne.
Tulee mieleeni jo ammoin kuulemani vitsi:Vankeinhoitolaitokselta tuli vankiloihin nootti,että joulun kunniaksi on vangeille annettava silakkaa niin paljon kuin he vaan jaksavat syödä,mutta kuitenkin enintään kaksi kpl:tta päivässä.Herää Suomen kansa
Vastaukset 15
Vanhimmat
on aina tehneet.
Jos ei keksitä mitään suoraa konstia kusettaa,
niin koetetaan kiertää kaikin tavoin.
Asia on vain vietävä EU:n tuomioistuimeen
ja suoraan ja porukalla.
PS. Suomessa on 300 000 työtöntä, jotka eivät tule
ikinä saamaan enää itselleen tulevaisuutta
pätkätöillä tai vastaavilla tempuilla.
Annettaisiin heidän edes olla kännissä, vaikka
tosin on todettu että tuosta porukasta vain
murto-osa ottaa kännejä kovinkaan tiuhaan.
Nyt kun asiaan olisi tulossa korjaus sekin
huvi koetetaan kieltää.
Viinaan veroja lisää,olisi sitten osaamattomien ulottumattomissa,turhaa tästä nyt viina vetoista tekee,maailmassa muutakin kuin viina,paljon tärkeämpääkin,jotka ratkennut ryyppäämään,sitten jää muu,asunnot ränsistyy jotka vielä pystyvät omissaan asumaan,ajatukset vain viinassa
Tarkoitinkin viinantuontia yhtenä esimerkkinä poliitikkojen tyhjistä lupauksista.Itselleni viina-ale ei tehnyt mitään vaikutusta,koska teen-ja nautin lähinnä kotiviinejä.Tämä kannanottoni tuontirajoitusten poistolle oli vain selkeä esimerkki niistä moninaisista tyhjistä lupauksista,joita kansalle syydettiin poliittisilta tahoilta ennen kansanäänestystä.Sama nyt Naton kanssa.Havahdu Suomen kansa
Havahdu ja herää sinä Suomen kansa vaatimaan halvempaa viinaa ja pian.
Kerropa kuka lupasi paratiisin tulevan maan päälle, jos EU:hun liitytään? Vedetään se vastuuseen. Kummalliset arvot sinulla on, jos viinan hinta on paratiisillista. Halpaahan se viina nyt on. Viinit vielä halvempia. Jos kartano tuottaa jonkun verran, niin Suomesta saat ostaa laatuviinejä halvemmalla kuin Keski-Euroopasta. Saat sinä täällä aika halvan känninkin. Osta Sorbusta tai Aperiittaa.
Saat sinä täällä aika halvan känninkin. Osta Sorbusta tai Aperiittaa.
Tai voihan ostaa "Halostakin" on pirtua 96%:ta,eli ,Halosta;Kannatusprosentti edellisellä;ja Pirtussa sama prosentti(96%),ja voisi vielä lisätä että saa Halosta(vaikka koivuhalosta) kun sitä juo
Saksassa oli hinnat 3l Jeltsin vodkaa 20 euk. Halvin olut oli 4 euk. per kori viinit kskimäärin 8 euk. kori huom halvimmat ja meiilä puhutaan halvasta alkoholista. hohhoijaa
Oiskohan vielä jossakin viinan hinta halvempaa kuin Saksassa? Sinne vaan äkkiä hakemaan elämän eliksiiriä. Viinan hintahan se on tärkein asia meidän elämässä.
Et ymmärtänyt lukemaasi.Lue vielä täsmennykseni asiasta.Viinasta kirjoitin vain siksi,että siinä poliitikkojen tyhjät lupaukset korostuivat selkeästi.Tottahan viinanhinta alkossa aleni,vaan...Tuontihan piti olla rajoittamatonta,mikäli muistat.
Kerro ketkä poliitikot todella lupasivat ja kuinka halpaa viinaa ennen EU-vaaleja. Ei pelkät populistiset heitot riitä. EU:ssa on tavaroiden vapaa kulku rajojen yli joitakin poikkeuksia lukuunottamatta. Nyt Suomi hakee tulkintoja alkoholin yksityisestä tuonnista omaan käyttöön. Satuitko näkemään Päivärinnan ohjelman, jossa kaksi valtavat määrät tuonutta sankaria puhuivat palturia? Heidän onnensa on, että Suomessa on voimassa länsimainen oikeusjärjestys, niin ilmiselvästi he puhuivat höpöjä. Tuonti omaan käyttöön on rajoittamatonta. Sana "omaan" on merkityksellinen. Kyllähän sankarilliset viinantuojat taistelevat vaikka kuinka korkealle saadakseen lastinsa tullista pois. Sankareita Suomemme tarvitsee.
Olet ilmeisen älykäs nainen-mutta silmäsi eivät vielä ole avautuneet havainnoimaan poliitikkojen harhautuksia,joilla kansaa ohjaillaan.Viittasit ilmeisesti viinatrokareihin.Trokareita en kannata-enkä myöskään näe järkeä rajojen avautumisellekaan,josta tulee vielä paljon harmia.Moninkin tavoin.
en katsonut kyseistä ohjelmaa mutta onko tulli jo näyttänyt toteen epäilyksensä näiden kahden osalta?
Tulli ei ole vielä ratkaissut asiaa eikä miehet ole kaiketi vielä vedonneet ns. oikeuksistaan EY:n tuomioistuimeen. Me tavalliset kansalaiset tietenkin pidämme peukkuja ylös urhoollisten suomalaisten taistellessa kaikkien meidän edestä oikeudesta saada tuoda pakettiautollisia alkoholijuomia vaikka Saksasta tai Virosta. Elämämme riippuu siitä!!!
Saanhan kutsua Sinua Kultsuksi. Tunnen, että olemme lähentymässä toisiamme.
Jospa vakavoituisin hetkeksi. Olen sitä mieltä, että Suomessa hössötetään aivan liikaa alkoholi-nimisen tuotteen ympärillä. Jospa suhtautuisimme siihen ihan luontevasti ja esimerkiksi pitäisimme niitä EU:n ohjearvoja ihan kohtuullisina omaan käyttöön ilmaisevina litramäärinä niin hyvä. Ei kai normaali-ihminen väitä tosissaan, että hänen oikeuksiaan poljetaan, kun kysytään käyttötarkoitusta, jos mukana on yli 10 litraa viinoja. Jos vastaus on tyydyttävä, niin saahan sen maahan. Alkoholi on omituinen tuote meille suomalaisille.
Muuten minä itse nautin mieluummin hyviä viinejä kuin huonoja.
Hyvä että lähentyisimme.Minulla ei henkilökohtaista etuudenvalvontaa asiassa.Harmittaa vaan poliitikkojen lupaukset-ja se,ettei niihin enemmälti puututa.Onhan niitä arkistoissa nauhoja,joista ajankohtaisohjelmat voisivat niitä tarkistella.Tulee mieleen esim.Väyrynen P,joka usein väitti,ettei ole niin sanonutkaan.Väyrysen väitteet alkoivat lopulta huvittamaan minua,koska väitteet johtuivat ilmeisestä hölmöydestä.Tulee mieleeni kunnon sotamies Svejk.Tule Pori-kanavalle keskustelemaan kanssani?Havahdu Pohtijatar