Venäjän väestö vähenee lujaa vauhtia, joten väkeä ei ole riittävästi talouskasvun käynnistämiseksi. Venäjä tarvitsisi miljoonia maahanmuuttajia selvitäkseen ahdingosta, ja tämän vuoksi katseet ovat kääntyneet nyt Karjalaan. Venäjä saattaa harkita Karjalan nykyisen väestön siirtämistä tärkeämmille alueille.
Karjalan nykyinen väki onkin oikein soveliasta siirrettäväksi muualle Venäjälle, sillä he osaavat jo valmiiksi puhua venäjää. Samoin he tuntevat jo ennestään Venäjän yhteiskunnan toimimattomuuden ja tehottomuuden, joten mitään kulttuurishokkiakaan he eivät koe uudella kotiseudullaan.
Kehitys näyttää siis vääjäämättä etenevän siihen suuntaan, että Karjala tullaan saamaan tyhjänä takaisin. Tehtaankadun päivystäjät ovat tietysti toista mieltä, mutta hehän ovat kaikissa muissakin asioissa olleet aina väärässä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Venäläiset kuolevat nuorina ja lisääntyvät laiskasti/1135249812264
Karjalan nykyinen väki onkin oikein soveliasta siirrettäväksi muualle Venäjälle, sillä he osaavat jo valmiiksi puhua venäjää. Samoin he tuntevat jo ennestään Venäjän yhteiskunnan toimimattomuuden ja tehottomuuden, joten mitään kulttuurishokkiakaan he eivät koe uudella kotiseudullaan.
Kehitys näyttää siis vääjäämättä etenevän siihen suuntaan, että Karjala tullaan saamaan tyhjänä takaisin. Tehtaankadun päivystäjät ovat tietysti toista mieltä, mutta hehän ovat kaikissa muissakin asioissa olleet aina väärässä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Venäläiset kuolevat nuorina ja lisääntyvät laiskasti/1135249812264
Vastaukset 11
Vanhimmat
Karjalan Tasavallassa tarvitaan asukkaita tuotantoelämässä, jopa mielellään entistä enemmän. Tosin alueen asukkaiden keski-ikä on nuorta ja syntyvyyden on mahdollista nousta.
Karjalassa tarvitaan työikäistä väestöä paikallisten tuotantolaitosten työvoimaksi. Paperi- ja kartonkitehtaat työllistävät merkittävän määrän väestöä. Kaivosteollisuus työllistää myös merkittävästi asukkaita. Uusina hankkeina tulevat kaasulinjat Shtokmanilta ja Jamalin niemimaalta. Lisäksi mahdolliset öljylinjat.
Karjalan merkitys Venäjän taloudessa korostuu tulevina aikoina entisestään, eikä sieltä väestö siirry mihinkään muuanne. Pikemminkin Karjalaan muutetaan muualta ja nimenomaan Karjalan Tasavaltaan.
ehtinyt ihmetellä miksi noiden jäämeren kaasukenttien avaamista on siirretty 2030 luvulle.Ehdin jopa epäillä rahapulaa, mutta näköjänsä öljy ja kaasumiehet vielä tekemättä.Eipä muuta kuin samantien haikaralle "faksaamaan".
"Uusina hankkeina tulevat kaasulinjat Shtokmanilta"
KAs vain, että pedofiilinen kusipoika elää houreessaan?
Suomen väestö vähenee lujaa vauhtia Pohjois Karjalasta, joten väkeä ei ole siellä riittävästi talouskasvun käynnistämiseksi. Pohjois Karjala tarvitsisi tuhansia maallemuuttajia selvitäkseen ahdingosta, ja tämän vuoksi katseet ovat kääntyneet nyt Arkadianmäelle. Suomi saattaa harkita Pohjois Karjalan nykyisen väestön siirtämistä tärkeämmille alueille.
Pohjois Karjalan nykyinen väki onkin oikein soveliasta siirrettäväksi muualle Suomeen, sillä he osaavat jo valmiiksi puhua suomea. Samoin he tuntevat jo ennestään Suomen yhteiskunnan toimimattomuuden ja tehottomuuden, joten mitään kulttuurishokkiakaan he eivät koe uudella kotiseudullaan.
Kehitys näyttää siis vääjäämättä etenevän siihen suuntaan, että Pohjois Karjala tullaan myymään tyhjänä Venäjälle. Pro Karelian päivystäjät ovat tietysti toista mieltä, mutta hehän ovat kaikissa muissakin asioissa olleet aina väärässä.
On mielenkiintoista havaita, kuinka Tehtaankadun päivystäjät menevät heti toimintakyvyttömiksi, kun Venäjästä kertoillaan ikäviä totuuksia. Nytkin päivystäjä kykeni vain kopioimaan ansiokkaan avaukseni ja muutti siihen ainoastaan muutaman sanan. Jos Karjalan palautuksen vastustaminen on Tehtaankadulla näin heikoissa käsissä, niin Karjalaa on kohta meidän.
Tyhjentääkö EvakkoPoika kusilastinsa taas poikasten niskaan puutarhassaan?
Kovin hiljaiselta siellä puutarhassani näytti tänä aamuna, sillä nyt on kova tuuli ja sataa vettä. Ilman henkilövahinkoja sain rauhassa lasketella omenapuun juurelle (tietysti myötätuuleen).
Soititko ja kysyit? Onko sinulla läheisetkin suhteet näihin Tehtaankadun päivystäjiin? Missä he päivystävät ja miksi Tehtaankatua?
Vaan eikö tuntunut naurettavalta tuo tekstisi kun siihen vaihdettiin Karjala Pohjois-Karjalaksi ja Venäjä Suomeksi? Ihan yhtä naurettavalta kuin omakin sepustuksesi :)
Hauskaa, kuinka kirjoittaja, joka on vuodesta 2004 lähtien huutanut Venäjän romahtavan ensi torstaina arvostelee muita siitä, kuinka he ovat aina väärässä.
ollut oikeassa.....
Olen voimakastahtoinen ja viisas mies, joten olen yleensä aina oikeassa. Kulmakuppilamme karjalanpalautusilloissakin osallistun lähes jokaiseen väittelyyn, ja melkein aina poistun niistä voittajana. Muut lopettavat väittelemisen ennen minua, ja tietysti minä tulkitsen sen voitokseni, koska vastapuolelta loppui taisteluhenki.