Hei!
maitoallergiset ja muut tietäjät kertokaas mielipiteenne.meillä uusioperhe ja miehen lapset joka toinen vkonloppu.lasten äiti väittää että lapsilla maitoallergia,jota ei ole lääkäri vahvistanut,vaan äidin oma diagnoosi.Äitillä laktoosi-intoleranssi ja heillä käytetään hylatuotteita.Kuitenkin lapset haluavat käyttää meillä tavallisia maitotuotteita ja juovat paljon maitoa.Oireita ei ole tullut mitään pe-su aikana.Äiti sanoo,että maha menee kuralle.eikö ne oireet pitäisi näkyä myös meillä ollessa jos olisi allergiaa?ja olenpa jostain lukenut senkin,että jos käytetään hylatuotteita tarvitsematta niin muodustuu ajan kuluessa laktoosi-intoleranssi?!
maitoallergia
4
608
Vastaukset 4
- ?????
Puhutko nyt maitoallergiasta vai laktoosi-intoleranssista?
Maitoallergiselle ei käy Hylatuotteet eikä muutkaan vähälaktoosiset tuotteet eikä myöskään laktoosittomat maitotuotteet. Eli jos lapset saavat äitinsä luona Hyla- ym. vähälaktoosisia tuotteita, ei sinun tarvitse heille maidotonta ruokaa laittaa.
Mutta jos heillä on oikeasti maitoallergia, voi maha mennä sekaisin vasta useamman päivän kuluttua maidon syömisestä/juomisesta.
"olenpa jostain lukenut senkin,että jos käytetään hylatuotteita tarvitsematta niin muodustuu ajan kuluessa laktoosi-intoleranssi?!"
Käsittääkseni tästä ei ole ainakaan mitään tieteellistä näyttöä. Laktoosi-intoleranssi on perinnöllinen ominaisuus, joka voi "kehittyä" vähitellen iän myötä tai puhjeta yhtäkkiä esim. jonkun sairauden yhteydessä. - yks äiti vaan
Omalla lapsellani on ihan lääkärin toteama maitoproteiini allergia ( muitakin allergioita), silti lapsen isä ja hänen nykyisensä ei minua ole koskaan uskonut... senpä vuoksi lapsi ei olekaan siellä kahteen vuoteen käynyt kun lapselle syötettiin kaikkea sopimatonta. Kaikki allergiat ovat heidän mielestään omia keksimiäni, vaikka tosiaankin kaikki ovat lääkärin toteamia. Lapseni oireilee iholla lähes välittömästi (he eivät vaan sitä huomanneet) ja suolioireet tulee sitten myöhemmin perässä.
- yikuoluiopg
Voi teitä allergia hysteerikkoja! Sinäkin siellä pilaat lapsesi elämää koko ajan. Kyttäät ja hysterisoit hänen olemistaaan, ja kaiken huippuna estät häntä olemasta tekemisissä isänsä kanssa. Voi jissus, että jotkut on tyhmiä!
- järkyttynyt
yikuoluiopg kirjoitti:
Voi teitä allergia hysteerikkoja! Sinäkin siellä pilaat lapsesi elämää koko ajan. Kyttäät ja hysterisoit hänen olemistaaan, ja kaiken huippuna estät häntä olemasta tekemisissä isänsä kanssa. Voi jissus, että jotkut on tyhmiä!
Hysteria joo mullakin. Nieluni turpoaa maidosta ja olen todellakin niin hysteerinen, että en TODELLAKAAN suostu syömään tai juomaan mitään missä on maitoproteiinia!!!! Jos minulla olisi lapsi, jolla on maitoallergia olisin vielä varovaisempi.
Kai tiedät että allergioihin voi kuolla??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771570
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.103782En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493