Tietääkö tästä tapauksesta kukaan enemmän? Millaisia ihmisiä ovat ne jotka sulkevat silmänsä ja korvansa eläinten kärsimyksiltä? Siis tietoisesti telkeävät eläimet kuolemaan janoon ja nälkään. Miksi naapurit eivät reagoineet nautojen mölinään, senhän on täytynyt kuulua matkojen päähän? Sydämeni särkyy kun kuulen tällaista, toivoisin näille ihmiselle itselleen saman kohtalon.
oulaisten eläinrääkkäys
5
1283
Vastaukset
- LOGI
Vappaana pyörivä markkinatalouden karuselli tuottaa tälläisiä ihmisenkuvatuksia; kaikki on vain rahaa ja tavaraa. EU:n aikana Suomessa eläintenpitokiellot ovat lisääntyneet monta sataa prosenttia. Samanlaisia psykopaattisia rahavammaisia nämäkin ihmiset ovat kuin turkistarhaajat, olkoonkin, että kehittymätön lainsäädäntömme mukaan tarhaus on edelleen sallittua! Naapurit ovat syyllistyneet myös rikokseen, mikäli heillä on normaali kuuloaisti. Käräjille vaan koko sakki!
- Late lapista
Nuo hörhöthän ovat hävittäneet melkoisen omaisuutensa kun tappoivat eläimet navettaan ja jättivät ne sinne mätänemään, sensijaan jotta olisivat myyneet ne teurastamolle ja kuitanneet sieltä kunnon tilin posaansa !
Poliisi on jatkanut Oulaisissa Pohjois-Pohjanmaalla maanantaina paljastuneen eläinsuojelurikoksen tutkimuksia. "Olemme kuulustelleet (tilan omistanutta) pariskuntaa, mutta he eivät ole enää kiinniotettuja", kertoo ylikonstaapeli Veikko Tenkula Oulaisten poliisista. Kuulusteluissa ei ole selvinnyt motiivia teolle.
Torstaina Eläinlääkintä- ja elintarviketutkimuslaitos antoi poliisille ja paikalliselle eläinlääkärille virka-apua keräämällä näytteitä navetan 27 kuolleesta naudasta, sonnista ja hiehosta.
Näytteiden avulla pyritään selvittämään eläinten kuolinsyy. "Tutkimme näytteet Oulussa. Tutkimustulokset valmistuvat ensi viikolla", kertoo Eelan Oulun alueyksikön johtaja Antti Oksanen.
Jo nyt on selvää, että kaikki eläimet eivät ole kuolleet hoidon laiminlyöntiin, vaan ne on lopetettu ampumalla.
"Kävin eilen (keskiviikkona) eläinlääkärin kanssa navetalla tarkastamassa kuolleiden eläinten korvamerkkejä, ja samalla havaitsimme, että ainakin osa näistä eläimistä on lopetettu ampumalla", kertoo Oulaisten kaupungin maaseutusihteeri Keijo Pylväs.
Myös Oulaisten eläinlääkäri Jukka Kivioja vahvistaa, että osa elämistä on ammuttu ja osa kuollut huonon ravitsemuksen aiheuttamiin seurauksiin.
Vanhoja korvamerkkejä
Pylvään mukaan korvamerkintöjen tutkimuksessa selvisi, että tilan karjanhoito ei ole ollut mallillaan. "Siellä oli hämmästyttävän vanhoja, siis lihakarjaksi vanhoja sonnejakin, joiden korvamerkit pystyi tunnistamaan. "
Vanhimmat sonnit olivat noin 6 vuoden ikäisiä, mikä ei vastaa tavanomaista karjanhoitoa. Jos lihakarjaa kasvatetaan oikein, niin taloudellisesti kannattavaa on laittaa eläin teuraaksi alle kahden vuoden iässä.
"Kyllähän tämän tilan karjanpidossa on viime vuosina ollut selvästi havaittavissa puutteita, myöskin peltoviljelypuolella on puutteita ollut ja he ovat kyllä saaneet huomautuksia", kertoo Pylväs.
Pylvään mukaan edelleen on mysteeri, mihin on hävinnyt tilan loput parikymmentä nautaa; ovatko naudat kuolleet vai lopetettu ja mihin ne on haudattu.
Matkanivan navetan 27 kuollutta eläintä kuljetetaan perjantaina eläinten ongelmajätelaitokselle Honkajoelle. Oulaisten poliisi jatkaa eläinsuojelurikoksen tutkimuksia. Eläinsuojelurikoksesta voi saada sakkoja tai kaksi vuotta vankeutta.
STT, MARJO KEMI
- Late lapista
Dementoituneita vanhuksia , tuskinpa täysissä ruumiin ja sielunvoimissa oleva ihminen tekisi tuonlaista sabotaashia , kuulin huhuja jotta osa eläimistä olisi ammuttu navettaan.
Tuolla Oulaisissa kyllä pitää kysellä karjatalouksia valvovilta VIRANOMAISILTAKIN, jotta onkohan tullut virka ja velvollisuudet hoidettua ohjeiden mukaan, vai onko vain vedetty lonkaa ja kirjoiteltu tarkastuspäiväkirjoja ja nosteltu korkeita palkkoja sekä kilometri korvauksia ?- Maanviljelijä
Voi teitä poloisia...täällä kirjoittelette ja pähkäilette millaisia ihmisiä he ovat ja mitä pitäis tehdä. Voi kun tietäisittekin kaiken...
- AnonyymiUUSI
Joku mies kiroilee ja karjuu koiralle aina kylän raitilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3838436Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732800- 131142
- 76988
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta61903- 25886
- 55863
- 64832
- 46806
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72792