Verkkokaupan toimituksiin avoin xml-rajapinta Matkahuollolta

Temez

Heip,

Matkahuolto on avannut pakettien lähetysjärjestelmänsä kehittäjille. Selkeän xml-rajapinnan kautta saa helposti kytkettyä verkkokauppaan tai muihin systeemeihin pakettien lähetyksen ja jopa maksuliikenteenkin (bussiennakko).

Rajapinta on askel perinteisistä suljetuista logistiikkajärjestelmistä kohti avoimempaa, nykyaikaista nettimaailmaa.

Avoimuuden hengessä rajapinnan käyttöönotto ja kehitys ei maksa mitään. Tarvitsee vain pyytää asiakastunnus, ja systeemi on auki. Oletettavasti piakkoin alkaa ilmestyä valmiita plugareita eri sovelluksiin...

Kehittäjien sormiparkojen säästämiseksi mukana on läjä valmiita esimerkkikoodeja, mukana toistaiseksi php, C#, Ruby ja Java.

Linkki materiaaliin: http://www.matkahuolto.fi/fi/pakettipalvelut/palvelut_etamyynti_ja_verkkokauppiaille/pakettilahetyksen_xml_rajapinta/

Vaikka tässä tulee hiukan mainostettuakin, niin toivoisin palautetta ajatusmallista sekä tietysti käyttäjäkokemuksia!

1

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Supernaamari

      Minusta tuo vaikuttaa sen verran hyödylliseltä palvelulta, että päätin tutustua aiheeseen tarkemmin. Tässä pyytämiäsi kommentteja aiheesta:

      - Imago-näkökulmasta on hyvin erikoista kerätä palautetta tällaisella foorumilla, mutta toisaalta se
      on pirteä poikkeus normaaleihin toimintamalleihin.

      - REST-tyylinen arkkitehtuurivalintanne on hyvä, mutta toteutus vaikuttaa aika karvaiselta.

      - Dokumentaatiostanne ja esimerkkikoodistanne (tutustuin ainoastaan java-koodiin) jää kaiken kaikkiaan varsin amatöörimäinen vaikutelma vaikka onhan niissä toki paljon hyvääkin.

      - Ainakin java-esimerkissä oleellinen hukkuu tuon tolkuttoman pitkän datan populoinnin ja xml-generoinnin sekaan. Koodiesimerkiksi riittäisi mielestäni yksi validi pyyntö-xml omassa tiedostossaan ja sitten se yksi ruudullinen koodia joka tarvitaaan sen lähettämiseksi ja prosessoimiseksi.

      - Java-esimerkissä viitataan dokumentaation versioon 1.2 vaikka verkkosivullanne on ainoastaan versio 1.4.

      - Tuo teidän pyyntö-xml on aika litteä ja tämä tekee siitä sekavan. Itse olisin tehnyt dokumentista rakenteellisemman ja laittanyt esimerkiksi osoitteet omiin address-elementteihinsä. Tuollehan tosin ei nyt enää paljoa voi tehdä.

      - Tästä nyt voi olla montaa mieltä, mutta hyvin dokumentoitu xsd-kuvaus olisi mielestäni hyödyllisempi kuin tuo teidän tekninen määrittely.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2589
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1633
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1358
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      282
      1165
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      924
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe