Surun päivä..

Ikävää kuulla onnettomuudesta,jossa Suomalaisia nuoria menehtyi.Kansallistunto on juuri sitä ,että otetaan suruliputuksella osaa.Slovakian Romaneja tai muita olis voinu,mennä vaikka parikin bussi -lastia.Ois voinu soitella maammelaulua ja pitää karnevaalit vaikka!
4404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Viis ihmisarvosta.
Suomalaisuuteen ainakin minun mielestäni olisi pitänyt kuulua korkea moraalinen taso ja sivistyskin.
Nähtävästi ei?

Äänestä

????

Äänestä

Vanitas vanitatum et omnia vanitas - Ubi solitudinem faciunt, pacem appellant

Äänestä

Kaupparosvolle vankeutta

Keski-ikäinen mies sai 40 päivää ehdotonta vankeutta kähmittyään omin luvin ensin kaupasta tavaraa ja sitten vielä estellyttä myyjääkin.
Mies oli anastanut tavaraa mikkeliläisestä ruokakaupasta ja kätki ne takin alle. Kun kassa yritti estellä häntä, mies väänsi kassamyyjää kädestä ja pakeni. Osa tavarasta putosi kadulle.
Mies tunnusti vääntämisen ja näpistyksen. Alkuperäinen ryöstö-syyte muutettiin pahoinpitelyksi ja näpistykseksi. Koska miehellä oli sen verran entistä taustaa, 40 päivää tuli ehdottomana.
Mikkelin käräjäoikeuden muut keskiviikkoiset jutut olivat vielä vaatimattomampia.



Humalassa huumeissa ratista kärähtäneelle sakkoja

Mies tuomittiin huumausainerikkomuksesta ja rattijuopumuksesta maksamaan yhteensä 300 euroa eli 50 päiväsakkoa jossain käräjillä keskiviikkona.
Autossa ja asunnossa vuosi sitten toukokuussa suoritetussa etsinnässä poliisi löysi 12 hamppukasvia, huumausaineiden käyttöön tarkoitetun maissipiipun, gramman hasista sekä tabletin Diapam-merkkistä huumausaineisiin rinnastettavaa rauhoittavaa lääkettä.
Poliisin tavoittaessa syytetyn auton ratista verestä mitattiin 0,63 promillea alkoholia. Lisäksi verikokeista kävi ilmi, että hän oli käyttänyt sekä hasista että rauhoittavia lääkkeitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomelle kirjoitti:

Ikävää kuulla onnettomuudesta,jossa Suomalaisia nuoria menehtyi.Kansallistunto on juuri sitä ,että otetaan suruliputuksella osaa.Slovakian Romaneja tai muita olis voinu,mennä vaikka parikin bussi -lastia.Ois voinu soitella maammelaulua ja pitää karnevaalit vaikka!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu