vai maitoallergia? Vai ei kumpikaan...
Meidän tyttö on nyt vähän yli 3v. On pienestä pitäen ollu huonovatsainen. Välillä vatsa löysällä ja välillä tulee vaan pipanoita. Muita oireita on ollu pahan hajuinen hengitys, ilmavaivat, ruokahaluttomuus, univaikeudet, atooppinen ihottuma ranteissa. Neuvolan kanssa pääteltiin, et ois laktoosi-intoleranssi. Kesällä jätettiin sit maito vähäksi aikaa pois ja aloitettiin laktoositon ruokavalio. Alkuun näytti, että jee täähän toimii, mut nyt oireet (2kk jälkeen) on taas palannut. Tänään sain tietää, et en ehkä ihan heti saa neuvolalääkäriin aikaa, kun on lääkäripula (kiitos suomalaisen hyvinvointivaltion ja ulkoistamisen), joten diagnoosi saa odottaa itseään. Ajattelin siis kysellä onko jollain tuon ikäisellä ollu samanaltaisia oireita ja on todettu ihan maitoallergia? Kun olen lukenu, et yleensä on vain alle 3v tauti tai sit tulee vasta isona. Itelläni on atopia, sekä muita pahoja allergioita sekä miehellä laktoosi-intoleranssi. Suvusta löytyy myös maitoallergisiakin,et ei ois ihan mahdottomuus, et tytölläki jotain ois, ennemminkin todennäköistä...
Alkaa äidillä hermo menemään, kun tyttö ei enää syö kuin muutamia lusikallisia ruokaa, on aina pahalla tuulella ja ilmavaivat on aika hirveet! Kertokaa olenko luulotautinen vai pitääkö yksityiselle lähtee heti???
Laktoosi-intoleranssi
1
505
Vastaukset
- äitipöllö
Minusta sinun kannattaisi nyt lääkäriaikaa odotellessa kokeilla täysin maitoproteiinitonta ruokavaliota. Sen aikana on tärkeää huolehtia kalsiumin saannista (tabletit ja kalsiumrikastetut kasvismaidot (soija-, kaura- ja riisijuomat)), ja siitä että lapsi saa ruoastaan riittävästi proteiineja (lähinnä liha) ja rasvaa.
Jos ei yksityiselle lääkärille ole varaa, niin terveyskeskuslääkärille kannattaa koittaa saada aika. Maitoallergiaepäilyn kanssa kannattaa pyytää lähete erikoislääkärille, koska tk- ja neuvolanlääkäreillä ei yleensä ole kovinkaan paljon tietämystä ruoka-aineallergioista, ja mahdollisesti myös ravitsemusterapeutille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196206Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun674271SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023854Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123621Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271600