Tylsää on

Elleviira

Pakko on myöntää. Missään suurissa joukoissa ei voi kulkea, koska puoliso on menossa sairaalaan hoitoihin. Pitää siis olla terve. Tulehduksista siis.
Sienet on jo kerätty, samoin marjat. On tehty soseet yms. normaalit jutut. Vain jänissuojaukset enää puuttuu. Puita kannetaan ja lämmitetään. Kaupassa käydään tarpeen tullen ja muutenkin. Eipä niissäkään paljon viitsi notkua.
Koirien ja kissan hoito on sitten joka päivän ohjelmaa. Ja lenkillä käynti hyvällä säällä.
Näitä kirjoitellessa huomaankin kaiken olevan hyvin. Nyt on levon aika. Keväällä taas jaksaa innostua pihatöistäkin.
Leipoisin herkkuja, mutta ei niitä voi jatkuvasti syödä, lihoo muutenkin. Jotakin teen siippaa hemmotellessa. Sitten on henkinen puoli. Välillä se on rempallaan. Mutta ei pelastus olekaan omissa teoissa, vaan uskossa. Eikä elämä aina ole kukkulalla olemista. On laaksojakin.
Ei valittamista, on aihetta kiittää Jumalaa.

0

945

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1974
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1720
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        57
        1370
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        77
        1344
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1038
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        936
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        933
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        882
      9. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        73
        866
      10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        109
        863
      Aihe