Tylsää on

Elleviira

Pakko on myöntää. Missään suurissa joukoissa ei voi kulkea, koska puoliso on menossa sairaalaan hoitoihin. Pitää siis olla terve. Tulehduksista siis.
Sienet on jo kerätty, samoin marjat. On tehty soseet yms. normaalit jutut. Vain jänissuojaukset enää puuttuu. Puita kannetaan ja lämmitetään. Kaupassa käydään tarpeen tullen ja muutenkin. Eipä niissäkään paljon viitsi notkua.
Koirien ja kissan hoito on sitten joka päivän ohjelmaa. Ja lenkillä käynti hyvällä säällä.
Näitä kirjoitellessa huomaankin kaiken olevan hyvin. Nyt on levon aika. Keväällä taas jaksaa innostua pihatöistäkin.
Leipoisin herkkuja, mutta ei niitä voi jatkuvasti syödä, lihoo muutenkin. Jotakin teen siippaa hemmotellessa. Sitten on henkinen puoli. Välillä se on rempallaan. Mutta ei pelastus olekaan omissa teoissa, vaan uskossa. Eikä elämä aina ole kukkulalla olemista. On laaksojakin.
Ei valittamista, on aihetta kiittää Jumalaa.

0

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies tykkään edelleen sinusta

        Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
        Ikävä
        51
        841
      2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

        Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
        Ikävä
        83
        781
      3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

        Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
        Kotimaiset julkkisjuorut
        15
        690
      4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

        Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
        Suomalaiset julkkikset
        2
        654
      5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

        Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
        Vain elämää
        1
        564
      6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

        Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
        Ikävä
        56
        541
      7. Ehkä taidat

        Luovuttaa.
        Ikävä
        70
        523
      8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

        Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
        Sinkut
        183
        522
      9. Sinulle jota kaipaan!

        Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
        Ikävä
        24
        486
      10. Ihmettelen tämän palstan naisia

        Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä
        Sinkut
        83
        479
      Aihe