Lauantaina noin kello 15 Hatanpäänvaltatiellä oli kymmenittäin nuorisoa ajamassa mopoilla, kevareilla ja mopoautoilla kohti keskustaa. Itse katselin tätä menoa Lahdenperänkadun ja Hatanpäänvaltatien risteyksessä. Ehdin siinä muutamassa minuutissa nähdä lukuisia punaisia päin ajavia mopoilijoita, muutaman kaistanvaihdon risteysalueella, joka oli siis täynnä mopoja. Mopoilijoita ajeli kummallakin keskustaan menevällä kaistalla paikoin kolme ja jopa neljä mopoa rinnakkain. Etäisyydet edelläajaviin olivat paikoin hyvin pieniä ja muutama ylinopeutta ajavakin oli mukana porukassa.
On mukava , että nuorisolla on harrastuksia mutta voisiko ne harrastukset olla sellaisia missä ei aiheuteta itselle eikä myöskään muille ihmisille vaarallisia tilanteita? Mopojen aiheuttama melu- ja ilmansaasteet ovat myös pienoinen ongelma.
On mukava , että nuorisolla on harrastuksia mutta voisiko ne harrastukset olla sellaisia missä ei aiheuteta itselle eikä myöskään muille ihmisille vaarallisia tilanteita? Mopojen aiheuttama melu- ja ilmansaasteet ovat myös pienoinen ongelma.
Vastaukset 1
Vanhimmat
tarvitaan poliisin lupa, tämä kävi selväksi, kun Helsingissä poliisit ratsasivat näitä kokoontumisia, löytyy kohta jostain järjestyslaista tms.
"Vantaan moporatsian saalis: 33 sakkoa
Lisää aiheesta:
Mopomiitti sujui rauhallisesti Vantaalla 12.9. 21:24
Poliisi sumputti tuhat moponuorta Vantaan yllätysratsiassa 29.8. 22:42
Mopomiitin johtaja: "Vähän ylimitoitetulta poliisin toiminta tuntui" 29.8. 23:41
Jopa viisisataa mopoa ja kevytmoottoripyörää kokoontunut Vantaalle "
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Vantaan moporatsian saalis 33 sakkoa/1135248922968