Tämä raamatunlause pitää ainakin meidän suvun jäsenet poissa seurakunnasta!
"Eikä pidä myös äpärän tuleman Herran seurakuntaan, eipä vielä kymmenenteen polveenkaan asti pidä jonkun heistä Herran seurakuntaan tuleman."
"Eikä pidä myös äpärän tuleman Herran seurakuntaan, eipä vielä kymmenenteen polveenkaan asti pidä jonkun heistä Herran seurakuntaan tuleman."
Vastaukset 5
Vanhimmat
kirjoitella raamatunlauseita niin kerropa vielä tarkemmin mikä raamatun kirja, luku ja jae.
Vastasin hänelle jos herättää kysymyksiä kysy !
uskovat uskoo, mutta eivät edes tiedä, mitä kaikkea uskovat :)
5. Mooseksen kirja 23 (eri vuosien käännöksistä ja väännöksistä sama lause) vai eikö se vanhan testamentin jumala olekaan lutkujen jumala??????????
2 Eikä pidä myös äpärän tuleman Herran seurakuntaan, eipä vielä kymmenenteen polveenkaan asti pidä jonkun heistä Herran seurakuntaan tuleman.
2 (23:3) "Ketään, joka on syntynyt kielletystä suhteesta, ei saa lukea Herran kansaan kuuluvaksi. Ketään hänen jälkeläisistäänkään, edes kymmenennestä sukupolvesta, ei saa lukea Herran kansan joukkoon.
2 Älköön kukaan sekasikiö pääskö Herran seurakuntaan; älköön sellaisen jälkeläinen edes kymmenennessä polvessa pääskö Herran seurakuntaan.
5.Moos.23:3.,,, >> ei saa lukea Herran kansaan kuuluvaksi>>,,.
Ei me maalaiset ja pakanat siihen kuuluttukaan. Tuohon aikaan olimme kaikki juutalaisen Jumalam tappotuomion alla. ( Mikäli Raamattuun juutalaisten kirjoituksiin uskoo.)
1.Moos.23:25.- >> Kun tulet jonkun viinitarhaan,voit syödä rypäleitä mielin määrin kunnes olet kylläinen,mutta astiaan et saaniitä kerätä.>>
26.>> Kun kuljet viljapellon halki,voit käsin kerätä tähkäpäitä,mutta sirpillä et saa leikata itsellesi toisten viljaa.>>
Kokeileppa Israelin matkallasi , ovatko Herran kansaa - vai onko jokin asia selitetty harhaanjohtavasti?
No JAA emme me saaneetkaan vain Herran kansa sai silloin muinaisuudessa tehdä noin.
Ahneus kasvaa ja Raahab sitoo punaisen liinan ikkunaansa.
Joos.5:9. >> Herra sanoi Joosualle : " Tänä päivänä minäolen vierittänyt teidän päältänne sen häpeän ,että olette ympärileikkaamattomia niin kuin egyptiläiset." Paikka sai nimekseen Gilgal ( Kivikehä ,virittää)tämä nimi sillä on vieläkin.>>
Ehkä kävivät sirpilläkin toisen pellossa ?
Joos.5:11.>> Pääsiäsen jälkesenä päivänä he söivät Kanaaninmaan tuotteita: he söivät sinä päivänä happamatonta leipää ja paahdettuja jyviä.>>
Joos.5:14. >> Mies vastasi ; "En kumpaakaan.Olen Herran sotajoukon päällikkö ja olen juuri saapinut tänne." Silloin Joosua lankesi polvilleen ,kumartui maahan saakka ja sanoi: "Herrani, mitä tahdot minun tekevän?" >>
Joos.5:15. >> Herran sotajoukon päällikkö sanoi Joosualle: "Riisu kengät jalastasi,sillä tämä on pyhä paikka."
Ja Joosua teki niin.>>
Että sellainen Herra se käskee !
Joos.6:2. - >>Herra sanoi Joosualle: "Minä annan sinun käsiisi Jerikon, sen kuninkaan ja kaikki sen sotilaat,,,,,,,,. >>
Joos.6:16. >> Kun papit seitsemännen kierroksen jälkeen,puhalsivat torviinsa,Joosua antoi israelilaisille käskyn: "Kohottakaa sotahuuto! Herra antaa kaupungin teidän käsiinne.>>
Joos.6:17. >> Koko kaupunki ja kaikki,mitä siellä on,julistetaan Herralle kuuluvaksi uhriksi ja tuhotaan.
Vain PORTTO RAHAB ja kaikki ne ,jotka ovat hänen talossaan,saavat jäädä henkiin,sillä hän on piilottanut tiedustelijat,jotka olimme lähettäneet.>>
Herralle kelpasi ,hopea,kulta,pronssi ja rauta Herran pyhähön rakennusaineeksi !
Sekä PORTTO RAHAB, Joos.6:25. ,,, >> Raahabib suku elää vielä tänäkin päivänä israelilaisten keskuudessa.>>
Joos.6:27. >> Herra oli Joosuan kanssa,ja Joosuan maine levisi yli koko maan.>>
Sanotaa " Sellainen poika millainen isä.!"
Onko tuon Herran poika Jeesus Nasaretilainen juutalaisten Uuden Testamentin kirjoituksissa?
He eivät edes vastaa sinulle !
Vaikka Jeesuskin oli ns,äpärä joidenkin U.T. kirjoittajien mukaan.
Joosef ei ollut Jeesuksen isä.
Luukkaan ilosanomanmukaan näyttäisi Gabriel olevan Jeesuksen isä.
Katollinen kirkko on varma jotta sikisi NeitsytMariasta .
Joku väittää jotta Pyhästä Hengestä.
Joku taas Jumala Jumalasta syntynyt.
Kun keksitään kertomus aletaan sitä selittää sitten moninaisesti ja kun mikään ei sovi uskon ja todellisuuden tajuun keksitään sitten uusi selitys ja sitä sanotaa yskon kehitykseksi ,lahkoksi,harhaopiksi,eksytykseksi, no Luterilaisuudessa kait sitä ei ole kun piispat määräävät opit !?