Kuoma täytyy aina olla sidottuna niin että se kestää kaikenlaiset kuperkeikat jos paperipaalit olisi kunolla sidottu niin ja jos ja kuin montako henkeä olisi pelastunut kysyn vaan.Vastuussa on joko kuljettaja taikka lastaaja, etupäässä kujettaja joka ei ammatinsa pulesta pystynyt arvioimaan liukkautta,sillä tien pintaki näyttää tilanteen jos on ammatti kujettaja.PS poliisille tidoksi että tällaiten suuronnettomuuksien välttämiseksi ottasitte tarkempaan syyniin kaikki muut kuin ylikuormat.. RESSUJEN ALLA ON ERITTÄIN TÖRKEITÄ KUJETUKSIA...... SURUVALITELUT KAIKILLE UHRIEN OMAISILLE
Liinat
Leskinainen
121461
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
äsken oli uutisissa että kuorma oli sidottu ja ei ylinopeutta ollut ajettu eikä yli lastiat ja renkaat oli ollut hyvät perävaunussa
oletko itse ajanut rekkaa,minä olen,ja tiedän mitä on ajaa tosi liukkaalla
siinä kohtaa tie on ollut tosi liukas ja kun perävaunu on painavampi kuin veto auto niin ei sitä kukaan kuski pidä suorassa kun se lähtee heihtelemään
tää o oikee tapa ottaa kantaa:syyllistää..seo kyl ihme juttu et jokaikisee tapaturmaa on löydettävä syyllinen..mitäs jos ne oliki oikein sidottu?eiköhä jätetä syiden spekulointi alan ihmisille..ps.on muute helvetin helppo syylistää ku ei muute ymmärretä syytä.
Takapenkillä ilman turvavöitä istuva 70kg painava ihminen sinkoutuu eteenpäin äkkitörmäyksessä nopeudessa 90km/h niin hän painaa etuselkänojan kohdalla jo 13000kg joten päätteleppä pitääkö sidontaliinat enää kun paperirulla painaa satoja kiloja, lähes tuhat. Massa pyrkii jatkamaan samaan suuntaan eli puhutaan liike-energiasta joten sitominen ei auta tällaisessa tilanteessa. Ainoa vaihtoehto olisi teräksinen umpikaappi.
Eli siis maanteillämme liikkuu kymmenien tonnien painoisia hallitsemattomia ajoneuvoja.
Pelottavaa..
kauheeta tuo on mitä on tapahtunut..
mutta koitappas ite oikeesti ajaa liukkaalla tiellä autoa joka painaa tosi paljon.. :(
monikaan voi sellasta ymmärtää
Mitä ihmettä sä jossittelet? Kun näin tapahtuu se on niin tarkotettu emme pysty siihen kukaan ihminen vaikuttaa!!!
Ja mutu tuntumalla , antaa onnettomuus tutkijalautakunnan hoitaa ensinnä tutkimuksensa loppuun, ja odotellaan mitä he löytävät !
Nuo paperirullat painoivat muuten 750 kiloa kappale , ja jos rekan nopeus on ollut tuo sallittu eli 80 kilometriä tunnissa ja bussilla sama , niin yhteentörmäys nopeus on ollut 160 kilometriä tunnissa ! tuskinpa edes Leskinaisen liinavaate kaapista löytyy niin vahvoja remelejä, jotka olisivat pitäneet nuo rullat paikallaan .
Laskekaapa pikkuisen! Paljonko molemmilla on ollut nopeutta ja rekalla pelkässä vaunussa 26t paperirullia a750kg/kpl, millä voimalla ne rullat lähtee sieltä vaunusta??? Saatte te melkoiset liinat laittaa jos meinaatte että ne rullat olisi pysynyt siellä vaunussa.
Mielestäni turmassa ei ole syyllisiä!!!
Voimia kaikille omaisille ja turmasta selvinneille!!!
Ei tollasta kuormaa voi sitoa niin että se ei lähtisi liikkeelle tommosessa kolarissa. Ajattelisit vähän tuota kuorma-auton kuljettajaakin ennen kuin alat syyttelemään. Hän on varmasti jo muutenkin aivan tarpeeksi vaikeassa tilanteessa. Hän teki vain omaa työtänsä ja tuskin pystyy enää koskaan sitä tekemään.
Isäni on ollut Transpointilla niin kauan kuin olen ollut olemassa, kauemminkin!
Hän sanoi että niitä paperi rullia ei voi sitoa tiukemmin se ei vain ole yksinkertaisesti mahdollista.
Jos ne rullat olisi sidottu yhtään tiukemmin ne olisivat menneet suoraan kaatopaikalle. niitä ei saa sitoa. siellä peräkärryssä on vain ohut tanko joka kulkee kärryn reunoja pitkin, rullat olisi vain voinut korkeintaan sitoa toisiinsa kiinni.
Olen muutenkin rääkynyt koko päivän vaikka en edes tunne ketään sieltä linja-autosta. tuli myös yllättävästi ikävä veljeäni joka on vuokatissa laskettelemassa...
Terveisin: 12 w tyttö
et voi sanoa etteikö kuorma olisi sidottu oikein...mieti millaisella voimalla ne 5kpl rullia on sieltä vyörynyt? Niillä ollut voimaa yli 20 tonnia kun ne rymisteli linja-autoon sisälle.. Miettikää ja lukeekaa ennenkun kirjoitatte..