Mulle

BääMää

En tiedä omaa käännekohtaani.. Hmm.. Niitä on monta: Ehkä se, kun seksuaalinen hyväksikäyttöni loppui tai kun koulussa lopetettiin turpaan vetäminen, kirjojen polttaminen ja komeroon lukitseminen tai mahdollisesti se kun erään onnettomuuden takia mua syytettiin oman lapseni pahoinpitelystä ja tutuks tuli tutkinta vankeus, moni tuntiset kuulustelut ja kolme vuotta kestäneet käynnit sosiaalipediatrilla (oikeudessa tuomio vahingon tuottamuksesta) tai se kun sain syytteen törkeästä rattijuoppoudesta tai se kun vaimo ei päästäny milloin mistäki syystä kotiin ja nukuin rapussa oven edessä naapurien nauraessa tai se kun eron muutin vanhemmille ja menin nukkumaan herätäkseni vasta puolen vuoden kuluttua tai se kun exä hakkas kymmeniä kertoja, yritti puukottaa ja saadessani tietää pettämisestä hän lähetti kaverinsa tappamaan mut ja niin käänsinkin piistoliin piipun ohimoltani 10-minuuttisen monologin jälkeen.
Ehkä suurin on kuitenkin vuoden lopussa oleva oikeuden käynti, jossa exän kanssa tekemämme jutun vuotamisesta saan maksettavakseni jotain 20000-100000e exälle ja mahdollisesti vankeutta. Näin. Vielä hymyilen, katotaa huomenna uudestaa. =)

2

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masse-setä

      käännekohtaa sulla sitten. Ei noin kokenutta miestä voikaan enää mikään horjuttaa, paitsi mies itse.

    • Tienkulkija

      Olemme täällä korpitaipaleella, vailla Jumalaa.
      Synti, mitä se on, se on rikkomista Jumalan käskyjä, taistelemista Jumalaa vastaan.
      ja heillä on viimeisellä tuomiolla iänkaikkinen kadotus.
      Vielä on armonaika.
      Mutta, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. RUKOUS.
      Meille ei ole annettu muuta nimeä kuin Jeesus Kristus ja Golgatan keskimmäinen risti.
      Hänen yläsnousemus. Se on täytetty
      Hän on omilleen syntivelkansa anteeksi antanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe