Mulle

BääMää

En tiedä omaa käännekohtaani.. Hmm.. Niitä on monta: Ehkä se, kun seksuaalinen hyväksikäyttöni loppui tai kun koulussa lopetettiin turpaan vetäminen, kirjojen polttaminen ja komeroon lukitseminen tai mahdollisesti se kun erään onnettomuuden takia mua syytettiin oman lapseni pahoinpitelystä ja tutuks tuli tutkinta vankeus, moni tuntiset kuulustelut ja kolme vuotta kestäneet käynnit sosiaalipediatrilla (oikeudessa tuomio vahingon tuottamuksesta) tai se kun sain syytteen törkeästä rattijuoppoudesta tai se kun vaimo ei päästäny milloin mistäki syystä kotiin ja nukuin rapussa oven edessä naapurien nauraessa tai se kun eron muutin vanhemmille ja menin nukkumaan herätäkseni vasta puolen vuoden kuluttua tai se kun exä hakkas kymmeniä kertoja, yritti puukottaa ja saadessani tietää pettämisestä hän lähetti kaverinsa tappamaan mut ja niin käänsinkin piistoliin piipun ohimoltani 10-minuuttisen monologin jälkeen.
Ehkä suurin on kuitenkin vuoden lopussa oleva oikeuden käynti, jossa exän kanssa tekemämme jutun vuotamisesta saan maksettavakseni jotain 20000-100000e exälle ja mahdollisesti vankeutta. Näin. Vielä hymyilen, katotaa huomenna uudestaa. =)

2

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masse-setä

      käännekohtaa sulla sitten. Ei noin kokenutta miestä voikaan enää mikään horjuttaa, paitsi mies itse.

    • Tienkulkija

      Olemme täällä korpitaipaleella, vailla Jumalaa.
      Synti, mitä se on, se on rikkomista Jumalan käskyjä, taistelemista Jumalaa vastaan.
      ja heillä on viimeisellä tuomiolla iänkaikkinen kadotus.
      Vielä on armonaika.
      Mutta, etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan. RUKOUS.
      Meille ei ole annettu muuta nimeä kuin Jeesus Kristus ja Golgatan keskimmäinen risti.
      Hänen yläsnousemus. Se on täytetty
      Hän on omilleen syntivelkansa anteeksi antanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      50
      1671
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      320
      1474
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1456
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1175
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1173
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1123
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1117
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      78
      1072
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      958
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe