Säätiöt kuriin

Miksi säätiöiden avulla tapahtuva veronkierto on sallittua Suomessa? Onko syynä se, että kolme suurinta puoluetta ja rkp saavat merkittävän osan rahoitustaan tätä kautta? Hyväksytkö sinä nämä säätiökikkailut, joiden avulla mm kokoomus salaa todelliset rahoittajansa?
766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rinnakkaisilmiönä tälle säätiökorruptiolle voisi mainita esim. pakkoruotsin, tai Suomen pakkomamuttamisen... Vuonna 2011 pitää saada jotain MUUTOSTA aikaan kaikilla rintamilla.

Äänestä
  • on ostanut mm. kasan myymättä jääneitä Soinin Maisterisjätkä -kirjoja. Vistbackan mukaan tämä on "veteraanien tukemista". Soinin ahteria lipova punainen media ei tietystikään ole kiinnostunut asiasta, mutta verottajan silmien ummistelu ihmetyttää? Roskalehtien messias saa tehdä ilmeisesti ihan mitä huvittaa, kun hänen pääkonttorinsa on Vatikaanissa?

    Äänestä

kokoomuksen tekemisiä, kun oma pesä on pelkkää feeluu. Kerro miten käytetään SMP säätiön varoja, ja kenen eduksi/rahoittamiseksi. Kuka maksoi Soinin kymmenien tuhansien vaalilaskut, sillä itse ilmoitti käyttäneensä vain1500€. Otappa hieman selvää asioista ja kerro ne meille muillekkin, niin saadaan keskusteluun jotain relevanttia tasoa.

Äänestä
  • tuo lehdistö oli kiinnostunut myös perussuomalaisten säätiön toiminnasta. Vistbacka taisi antaa ihan tyhjentävät vastaukset. Ei muistaakseni löytynyt moitittavaa. Muistatko paremmin?

    Äänestä

  • seles kirjoitti:

    tuo lehdistö oli kiinnostunut myös perussuomalaisten säätiön toiminnasta. Vistbacka taisi antaa ihan tyhjentävät vastaukset. Ei muistaakseni löytynyt moitittavaa. Muistatko paremmin?

    Moitittavaa ei tainut löytyä, mutta ei myöskään varallisuutta.

    Suurin ihme onkin miksi kukaan ei ole halunut avustaa Persuja rahallisesti. SMP sai sentään tukisäätiön pystyyn ja siihen jostain vähän roposia.

    Ehkä muutkin kokevat ettei PS vallan kahvaan sen paremmin valtakunnallisesti kuin kunnissa halua eikä pysty. Tai sitten puolueen ideologiaa vieroksutaan.

    Olisi siis korkea aika terävöittää ideologiaa ja värvätä/kasvattaa hyvin kolutettuja ja kasvattettuja nuoria innokkaita poliitikkoplanttuja. Mielummin naisia.

    Äänestä

Luepa tuosta "soini ..rkp:n"-ketjusta 104. viesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Urmas T kirjoitti:

Miksi säätiöiden avulla tapahtuva veronkierto on sallittua Suomessa? Onko syynä se, että kolme suurinta puoluetta ja rkp saavat merkittävän osan rahoitustaan tätä kautta? Hyväksytkö sinä nämä säätiökikkailut, joiden avulla mm kokoomus salaa todelliset rahoittajansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu