Rukoilisitteko puolestani, että selviän taloudellisesti, jäätyäni työttömäksi, päiväraha-anomus on vireillä, mutta on ruuhkaa, ja kestää, ja kestää. Lainat ja laskut pitäisi maksaa. Työtä olen hakenut, mutta mitään ei kuulu mistään. Olen epätoivoinen, masentunut ja ahdistunut.
Pyydän rukousapua
liisa53
7204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
diakoniatyöntekijöiden puheille. Kirkolla on valtava omaisuus, äskettäin avohakattiin Muoniossa metsää niin monta hehtaaria, että metsänmyyntituloja riittää kyllä sinunkin auttamiseksesi.
Sinua on huijattu rankasti. Rukoukset eivät valitettavasti toimi. Voit haastaa kirkon oikeuteen koska on johdattanut sinut tietoisesti harhaan uskottelemalla sinulle että rukoukset mukamas toimisi.
esirukouksista ei ole apua jos rahat ei riitä ja laskut pitäisi maksaa. Tosin kuulemani mukaan helluntailaiset avustavat joskus tuollaisia rukoilijoita lähettämällä heille anonyymisti rahaa, joka sitten on tulevinaan Jumalalta "rukousvastauksena".
Moraalinen vastuu siitä, jos joku panee turvansa rukouksiin, eikä apua sitten tulekaan, kuuluu kirkolle. Juuri kirkkohan on Raamatun pohjalta opettanut, että ihminen saa hädän tullen konkreettista apua Jumalalta jopa talousvaikeuksiin.
Arvaan että kohta joku moraaliton uskis kirjoittaa haukkumaviestin ja kieltää kirkon vastuun näissä tapauksissa.
Aivan kuin humpuukikauppias saisi myydä mitä tahansa ihmeitä tekeviä pillereitä ja vastuu kuuluisi asiakkaalle joka luottaa kauppiaan puheisiin. Kirkko ottaa vain maksun verona, mutta se ei tilannetta oleellisesti muuta.
ettei vaikeassa elämäntilaanteessa oleva saa edes "lämmintä kättä".Pyydän voimia Jumalalta kestää päivän kerrallaan,pyydän myös työpaikkaa,välittäviä ihmisiä ympärillesi,auetkoon tiellesi uusia mahdollisuuksia.Antaakoon Jumala myös sydämmeesi rauhan,että tästäkin selvitään.Jeesuksen Kristuksen nimeen.Aamen
että Jumala antaisi mitään noista, vaikka kuinka moni ihminen sitä hartaasti rukoilisi.
Se olisi nimittäin Jumalan manipulointia, jos rukous saisi hänet tekemään jotain rukoilijan hyväksi.
käsitys Jumalasta ja rukoilemisesta, kun kirjoitat näin:"Ei voi odottaa, että Jumala antaisi mitään noista, vaikka kuinka ihminen sitä hartaasti rukoilisi. Se olisi nimittäin Jumalan manipulointia, jos rukous saisi hänet tekemään jotain rukoilijan hyväksi." Manipuloida = ohjailla toisia taitavasti huomaamatta haluttuun toimintaan, juonitella. Rukoilemisessa ei ole kysymys mistään juonittelusta.
Aamen = rukouksen loppusana, ( totisesti )
Halleluja = juutalaisessa ja kristillisessä jumalanpalveluksessa käytettävä ylistyssana, kirjaimellisesti: Ylistäkää Herraa.
Kiinnostaisi tietää, miksi valitsit tuommoisen nimimerkin.
Jumala ihmisille työpaikkoja kun sitä rukoillaan häneltä?
Kyllä vai ei?