Ostimme 4 vuotta sitten -02 valmistuneen omakotitalon joka myyntiesitteen mukaan oli lopputarkastettu alkuvuodesta -03. Kysyin vielä välittäjältä näytönyhteydessä kuntotarkastuksista ja hän totesi ettei kannata lähteä tekemään näin uuteen taloon. ensiasunnon ostajina tyydyimme tähän emmekä osanneet vaatia papereita nähtäväksemme lopputarkastuksesta, vaan luotimme välittäjän ammattitaitoon. Ongelmat alkoivatkin sitten tänä syksynä kun myimme taloa eteenpäin. Kuntotarkastuksessa selvisi ettei lopputarkastusta olekaan tehty lainkaan. Myöskin piirustukset jotka olimme saaneet poikkesivat joiltain osin valmiista talosta (ei suuria muutoksia, mutta esim. talossa oli kylmä autotalli, vaikka piti olla katos piirustusten mukaan.) sähköpiirrustuksia ei ollut ollenkaan eikä ilmanvaihtokoneen kuvia. Hoidimme lopputarkastuksen tietysti kuntoon ennen kauppoja ja kunnan rakennustarkastaja vaatii näitä kuvia nyt meiltä uusille omistajille (sama henkilö hoitanut käyttöönottotarkastuksen ilman papereita). Kyselimme asiasta meille talon välittäneeltä kiinteistövälitysfirmalta, noin 1,5kk sitten ja lupasivat selvittää asiaa. Nyt sitten tuli tieto etteivät he ota minkäänlaista vastuuta tästä kun aikaa on enää 2 viikkoa toimittaa tarvittavat paperit uusille omistajille. Ovat tästä aikarajasta olleet koko ajan tietoisia. EIkö kiinteistönvälittäjällä ole velvollisuutta varmistua myyntiesitteeseensä painetuista tiedoista??
kiinteistönvälittäjän vastuu
ihmettelijä???
1506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vastuu on sillä keneltä talo on tilattu ja mahdollisuus saada piirustukset / tekniset tiedot .
Kun ette itse ole tilanneet taloa rakennuttajalta niin katson että mitään virhettä ei ole synytynyt esm. auto talli joka on kylmä eikä katso siis hyvin helposti nähtävissä .
Esimerkiksi katoksen muuntamisesta auto talliksi joutui rakennuttaja maksamaan ja sen jälkeen vasta ostaessa ostitte näkemänne asunnon auto tallilla joka oli hyvin esillä ja mitään haittaa ette ole joutuneet kärsimään .
Taloon kuuluu osana kaikki piirustukset ja ne on saatavana rakennuttajalta tosin joitakin taloja on vain tulitikku rasian kanteen piirettynä .
Ei välittäjällä vastuuta .