Hyvä kahvinkeitin yksinasujalle

Yksinasujana entisestä monivuotisesta keittimestä kannu sanoi poks eikä uusia enää siihen saa.
Eli uuden keittimen ostoon.

Keittimiä on moneen lähtöön.Lähinnä hakisin laadukasta,jolla kahvi maistuu kahville eikä ole kylmää.
Pystyykö kaikilla päälle litran keittimillä keittämään pieniä määriä kahvia eli 2 kuppia ilman että kahvi jää kylmäksi?Vaiko keitettävä esim 4 jolloin puolet kahveesta viemäriin.
Soveltuuko Moccamasteri esim. 2 kupin keittämiseen?
52563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Edullinen, tekee kuumaa kahvia. Mittaan aina puhtaalla mukilla, 1 muki vettä, 1 mitta kahvia. Palvellut monta vuotta.

Äänestä

Itselläni on jo vuosia palvellut iso Braunin keitin, jolla keitän aika usein 3 kupillista, eikä ole kylmää. Moccamasterin kahvia olen saanut maistaa töissä, ja vaikka kuinka tarkkaan kahvi mitattaisiinkin, niin se on vilpittömästi PAHAA.
Ostaisin jonkin suht pienen keittimen, Krups on hyvä merkki. Jos on tarve isommalle määrälle, hommaisin kunnon termoskannun, johon keittäisin yhden satsin valmiiksi. Näin teen meillä jos vieraita on kahvipöydässä yli 10.

Äänestä
  • Melitta sarjasta löytyy pieni kahvinkeitin. Itse en ole keitintä kokeillut, mutta löysin internetistä hyviä arvosteluja keittimestä, harkitsin sen ostamista mutta päädyin tavallisen keittimen sijaan hankkimaan latte-keittimen.

    Äänestä

Saksalaisella Cloer:illa on uusi pieni kahvinkeitin 5990 ja 5981. Ostin jälkimmäisen ja tekee max 5 kuppia kerralla ja mahtuu pieneen tilaan. Suosittelen mutta näistä tyylikkäämpää 5990 mallia. www.cloer.fi/5990.htm Löytyy ainakin suomalaisesta www.24shop.fi:stä

Äänestä

Philipsin Cafe Duo on ihan eto peli - varsinkin pestävällä verkkosuodattimella!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kahvistelija kirjoitti:

Yksinasujana entisestä monivuotisesta keittimestä kannu sanoi poks eikä uusia enää siihen saa.
Eli uuden keittimen ostoon.

Keittimiä on moneen lähtöön.Lähinnä hakisin laadukasta,jolla kahvi maistuu kahville eikä ole kylmää.
Pystyykö kaikilla päälle litran keittimillä keittämään pieniä määriä kahvia eli 2 kuppia ilman että kahvi jää kylmäksi?Vaiko keitettävä esim 4 jolloin puolet kahveesta viemäriin.
Soveltuuko Moccamasteri esim. 2 kupin keittämiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu