Kaivatko nenää?

Ehtoota ystävät ja kylänmiehet, hyvin pitkälti.
Ehtoosanomissa taas asiallinen galluppi/kysely nenän kaivelusta.
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1735518
Tähän astisen tuloksen mukaan 91% suomalaisista kaivaa nenää ja 9% ei.
Mielenkiintoinen tulos sinänsä. Veikkaanpa että nuo 9% valehtelee?!
Itse kyllä joskus syyllistyn nenän kaiveluun, jos joku kiusallinen n.s räkäpaakku tukkii hengitystiehyeitäni.
Räkäpaakun pyyhin tietenkin kertakäyttönenäliinaan, jonka heitän vessanpönttöön ja sen jälkeen pesen käteni huolellisesti.
15325
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

minä kaunis en sitten kyllä noin oksettavasti phyi yääääkk..:-)
on vain pitsinenäliina minulla..:-) mauuu

Äänestä

mahtaisi olla tulos kysymykseen
kaivatteko persettä?

Äänestä
  • kaivetaanko sormella vai lapiolla;DDDD

    Äänestä

Hmm nenän kaivelu Galluppi jaahas jos kutittaa niin kutitan nenää mutta en töngi nenää

Äänestä

9 % joukkoon....en ainakaan muuta myönnä ;)

Joskus tehtiin jonkinlaista tilastoa siitäkin, montako autoilijaa liikennevaloissa ootellessaan kaivelee nenäänsä...En nyt muista mitään määriä, mutta oli paljon...

Äänestä
  • ..oli luokallani semmoisesta 'spugeperheestä' tyttö joka kaivoi nenäänsä toooodeeeellla syvältä, sormellaan siis, ja sitten se katsoi sitä mitä sormeen oli tarttunut JA TUNKI SEN SUUHUNSA!!!!!

    EI HERRANJUMALA SENTÄÄN!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • old_profile_32301 kirjoitti:

    ..oli luokallani semmoisesta 'spugeperheestä' tyttö joka kaivoi nenäänsä toooodeeeellla syvältä, sormellaan siis, ja sitten se katsoi sitä mitä sormeen oli tarttunut JA TUNKI SEN SUUHUNSA!!!!!

    EI HERRANJUMALA SENTÄÄN!!!!!!!!!!!

    myöskin samanlaisia tyyppejä ja jumankauta, meinaa oksennus tulla , kun näkee sellasta tehtävän !!! Hyiii...yöööök :O/

    Äänestä

  • Enemmän rauhallisilla tieosuuksilla, noin kahdeksankympin vauhdissa. Silloin sitä ei häiritse ajoon keskittyminen, eikä vastaantulijat.

    Liikennevaloissa ei ehkä niinkään.

    Äänestä

Kaivan ja säilytän räkäpalloja aina viikon. Lähetän ne sitten eräälle"komealle" koikkalaiselle, joka tällä palstalla on paskahousu Jarmo))

Äänestä
  • soon varma

    Äänestä

..jos ei ole sellaista tukosta siellä, eikä juuri koskaan olekaan koska nuhassa käytän nenänhuuhtelumenetelmää.
Jos kutittaa niin sormella pukkelen nenää ulkopuolelta, se yleensä riittää.
Tästä tulikin mieleeni että sarjakuvista opin estämään aivastusta kun laitan sormen poikittain sierainten eteen. Näin Mikki taisi estää Hessun aivastuksen kriittisellä hetkellä. Kuka sanoi ettei sarjiksista ole hyötyä??

Äänestä

kun hygieniasta on kysymys!!..galluppi miehille..moniko laittaa molonsa kusemisen jälkeen "ravistelematta" housuihunsa???

Äänestä
  • moni käteenvedon jälkeen jättää molon
    pyyhkimättä ja päästää koko lastin housuihin...?

    Äänestä

kaivaessa pyöräytän paperin ja tungen sen niin syvälle, kuin vaan ikinä menee ja näin lähtee se ärsyttävä räkäklimppi kurkunpäästä pois:)

Äänestä

sormen työntäminen kurkkuun ja pyllyyn yhtäaikaa, tuleeko yrjö? Jos ei niin vaihda käsiä, kihikihikihi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ykköskolli kirjoitti:

Ehtoota ystävät ja kylänmiehet, hyvin pitkälti.
Ehtoosanomissa taas asiallinen galluppi/kysely nenän kaivelusta.
http://www.iltasanomat.fi/hyvaolo/terveys.asp?id=1735518
Tähän astisen tuloksen mukaan 91% suomalaisista kaivaa nenää ja 9% ei.
Mielenkiintoinen tulos sinänsä. Veikkaanpa että nuo 9% valehtelee?!
Itse kyllä joskus syyllistyn nenän kaiveluun, jos joku kiusallinen n.s räkäpaakku tukkii hengitystiehyeitäni.
Räkäpaakun pyyhin tietenkin kertakäyttönenäliinaan, jonka heitän vessanpönttöön ja sen jälkeen pesen käteni huolellisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu