Herätkää ihmiset!!

On todella pelottavaa että ihmiset Uskoo johonki mistä ei ole faktoja! toisaalta jos todisteita olisi ,jokainen ihminen joka menee itseensä ja ajatelee vähänki omalla järjellä tajuaa kuin sairaasta asiasta on kysymys Eli uskonto!!
Onhan tämmösessä länsimäisessa hyvinvointivaltiossa helppoa uskoa, ku mitään todellistä hätää ei ole ja esim kristonuskon päänkäännättäjät on lähellä.
Luuleteko tosiaan et tämmösessä hyvinvointivaltiossa jossa haetaan pelkäästään kehitystä/hyvinvointia joka juontaa suoraa planeetan muiden ihmiset heikkoon elämään ja maan tuhoutumiseen ON joku turva päästä taivaaseen uskomalla jumalaan? entä nämä ihmiset jotka syntyy paikkoihin joissa ihmisen ainut tavote on pysyä hengissä , niillä ei ole kristinuskoa ja matka helvettiin on valmis! eli elä pulleasti,saastuta ja käytä ihmiten luonnonvaroja jotka on jollekin elin tärkeitä pysyä hengissa,kuhan uskot pääset taivaaseen! SAIRASTA! sairas on jumala on vaikka olisikin elossa! Jos eläimet elää pelkästään luonnonvarasesti ja ihmiset pelkästää tuhoaa! Minkä helvetin takia piti lyödä ihminen tälle planeetalle jos se on nii heikko olento että pilaa kaiken!! ?? haluan jotain fiksua vastausta enkä mitään mikä ei tarkota mitään!! niitä olen saanu ihan tarpeeksi!
13320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sanoppa muuta. Arvot ovat ihan pielessä. Yksinkertainen elämä ja elämäntapa ei riitä, eikä piruvieköön tunnu edes mahdolliselta.

Pitäisi olla taivas maanpäällä ja niin hyvä olla, että perustarpeiden lisäksi ei juuri muuta haluakaan. Koska muita ei voi muuttaa, on muututtava itse. Muututtava, mitä se tarkoittaa?

Pitää oivaltaa. Pitää löytää taivas maanpäältä. Pitää ajatella oikein.

Tai jos lopettaisi ajattelun kokonaan. Katsois vaan. Jos se taivas avautuis siten. Heräis omista ajatuksistaan.

Silloin maailmakin muuttuisi. Sillä olen kai mitä ajattelen. Maailmanikin muuttuisi.

Uudessa Testamentissa tämä sanotaan sanoin "Syntyä uudelleen ylhäältä". Kukapa ei yrittäisi parempaan jos ei elämä tyydytä.

Tietysti tämä oli harhaoppia tai vain idea. Uskovaiset ovatkin ihan eri porukkaa.

Silti. Kyse on siitä miten osaat "katsoa", ei miten hyvin luet tai kuinka oikeassa olet.

Yllä oleva oli sanahelinää. Siis ei se mitä haemme tai koemme, vaan kuva tai idea siitä.

Aurinkoista aamua.

Äänestä

On kieltämäti ihmeellistä, että ihmiset uskovat asioihin joista ei ole faktatietoa, kuten esim. evoluutioon ja alkuräjähdykseen. Kummatkin ne perustuvat uskon varaisiin todisteisiin. "Tieteellinen maailmankuva" on siis eräs uskonto, eikä mikään totuus. Evoluutiosta voi lukea lisää vaikka tästä:

http://koti.phnet.fi/elohim/ihmisenkehitystaeioleollut.html

Länsimaissa oikeita uudelleensyntyneitä kristittyjä on valitettavan vähän. Syynä on mahdollisesti se, että Saatana on porttokirkon ja kapitalismin avulla saanut eksytettyä valitutkin. Synti ja kuolema tuli maailmaan yhden mukana ja vain yksi voi siitä vapauttaa: Jeesus Kristus. Länsimaita hallitseekin synnin ylivalta, koska suurin osa länsimaalaisista ei evankeliumiin usko.

Sillä Jumala on luonut kansat ja asettanut niille määräajat, jotta ihmiset etsisivät Jumalaa ja kenties vaivoin löytäisivät hänet. Jumala on nyt kumminkin saanut tarpeekseen ihmisten jumalattomuudesta ja vaatii kaikkia tekemään parannuksen. Jumala on valinnut päivän, jona hän tulee oikeudenmukaisesti tuomitsemaan kaikki maanpiirin asukkaat ja tuomariksi hän on määrännyt Jeesuksen Kristuksen ja antanut meille kaikille vakuutuksen tästä herättämällä hänet kuolleista.

Äänestä
  • 1. Eihän tiede väitä totuuksia, vaan lähinnä mallintaa sitä mikä on totta ja havaintoa. Ei tutkija usko kuten sanot. Hän vain esittää perustellusti miten asia tämän hetkisen tutkimuksen valossa on.

    2. Ns. tiede ei ole uskonnon vastakohta, paitsi joskus keskiajalla on ehkä ollut. Uskonnollisuudella ei ole luonnontieteen kanssa paljoakaan tekemistä. Ns. tieteeseen ja teknologiaan pitää suhtua itse.

    3. Uskonnollisuus on ymmärretty ja esitetty hyvin eri tavalla. Retkiluistelija puhuu vain siitä, että oma mieli olisi avoin ja välitön. Iloinen ehkä. Sen kummemmasta ei kyse tässä tapauksessa. Jyrkkä uskonnollisuus asettaa ihmiset vain vastakkain ja riitelyssä on vaikea nauttia yksinkertaisista asioista, eikä se tee mielellekään hyvää.

    4. Elämä on kaukalo liian monelle.

    Äänestä

  • Sillä Jumala on luonut kansat ja asettanut niille määräajat, jotta ihmiset etsisivät Jumalaa ja kenties vaivoin löytäisivät hänet. Jumala on nyt kumminkin saanut tarpeekseen ihmisten jumalattomuudesta ja vaatii kaikkia tekemään parannuksen. Jumala on valinnut päivän, jona hän tulee oikeudenmukaisesti tuomitsemaan kaikki maanpiirin asukkaat ja tuomariksi hän on määrännyt Jeesuksen Kristuksen ja antanut meille kaikille vakuutuksen tästä herättämällä hänet kuolleista.

    Näinkö se menee? se itse luo tänne heikon olennon ,katselee kuin paljon ihminen tekee pahuutta ja turmelee luontoa! sit tulee rankaseen meitä ?? onhan tää nyt niii sairas kuvio! et voisin uskoa jumalaan jos se todistettas ,mut en mä sitä hyväksyis!

    Äänestä

  • aivoja saa käyttää kirjoitti:

    Sillä Jumala on luonut kansat ja asettanut niille määräajat, jotta ihmiset etsisivät Jumalaa ja kenties vaivoin löytäisivät hänet. Jumala on nyt kumminkin saanut tarpeekseen ihmisten jumalattomuudesta ja vaatii kaikkia tekemään parannuksen. Jumala on valinnut päivän, jona hän tulee oikeudenmukaisesti tuomitsemaan kaikki maanpiirin asukkaat ja tuomariksi hän on määrännyt Jeesuksen Kristuksen ja antanut meille kaikille vakuutuksen tästä herättämällä hänet kuolleista.

    Näinkö se menee? se itse luo tänne heikon olennon ,katselee kuin paljon ihminen tekee pahuutta ja turmelee luontoa! sit tulee rankaseen meitä ?? onhan tää nyt niii sairas kuvio! et voisin uskoa jumalaan jos se todistettas ,mut en mä sitä hyväksyis!

    Jos et usko, joudut helvettiin.

    Äänestä

  • Matt. 6.66 kirjoitti:

    Jos et usko, joudut helvettiin.

    Ironiaa?

    Äänestä

  • Matt. 6.66 kirjoitti:

    Jos et usko, joudut helvettiin.

    Vain uskovaisilla on helvetti

    Äänestä

Ihminen uskoo paljon asioihin joista ei ole faktoja, esim rakkaus, toivo, usko. Luulemme olevamme kuolemattomia viimeiseen saakka vaikka tiedämme ajan olevan rajattu. Ihminen elää tunteilla ei järjellä. Jopa järkiratkaisut perustuvat tunteisiin lopulta.

Uskominen johonkin on normaalia, turvallisuudenhakuisuutta ja yhteisöllisyyttä. Paljon muutakin, oman elämänfilosofian noudattamista.

Jumalaa on turha syyttää mistään, sillä jos hän on olemassa, se mitä sanomme tai ajattelemme on toissijaista.
Ei ihminen tuhoa, se ei ole meidän tapamme elää. Rakennamme, laajennamme, säädämme ja luomme. Jos maapallo joskus pettää altamme, se johtuu joko siitä että ihmisiä on liikaa tai luonnon oma kiertokulku niin aikaansaa.

Älä pilaa elämääsi ajattelemalla noin negatiivisesti, se kun ei johda mihinkään. Löydä oma tiesi, koska kaikki joudumme niin tekemään. Sopeudu luovasti :o

Äänestä
  • voin kertoa että minä olen ollut uskossa mut olen päässy siitä pois! nyt elämäni on paljon helpompaa,enkä kuulu itse siihen toimitsevaan porukkaan! Mitä hyvää jumala on tehnyt teidän elämään? raamatusta löytyy toki tarinoita mitä tekoja se on tehny, mutta vaan tarinoissa.Nykyään ei tapahdu mitään vaikka tuntuisi et ihminen sitä eniten odottas? saada niitä todisteita? muistan raamatusta pätkän jossa jumala sanoo: se joka ei usko minuun,sille käy samanlain ku kuiville puurisuille jotka kokossa poltetaan! onhan siellä muutaki mahtavaa paskaa ,,,koko kirja nyt perustuu alunPerin profeettojen muistiinpanoihin, joiden rinnalle on keksitty tarina! Sokeus on uskonnon pahin pääpiirre!

    MIten voi sanoa ettö jumalaa on turha syytellä mistään? luulettako tosiaan että uskomalla pääsettä taivaaseen? ja kaikki jotka ei usko joutu helvettiin? eli syntiä voi tehdä mut uskomalla pääsee taivaaseen?:)

    Äänestä

Kerran kuolema katkaisee elämämme langan. Jos ette ole antaneet Jeesuksen sovittaa itseänne, päädytte iankaikkisesti eroon Jumalasta ja helvettiin.

Tuki suus moinen "totuuden torvi". Kerran sinäkin let notkistava polvesi Kristuksen tuomioistuimen edessä!

Äänestä

Sairas on se joka ei näitä asioita ymmärrä.
Jumala asuu meissä jokaisessa, Jumala on rakkaus.

Äänestä
  • jumala on rakkaus? sulla taitaa olla aika sairas käsite rakkaudesta!!

    Äänestä

että ihmisen aivot ovat kehittyneet ja tarvitsevat neurolingvististä ohjelmointia tasapainottaakseen vasemman ja oikean aivopuoliskon toimintaa, etuotsalohkoa ja aivokurkiaista. Kysymys on tunteiden tiedostamisesta ja hallitsemisesta. Kyvystä toimia epäprimitiivisesti. Uskonnossa on kysymystä tästä viisaudesta, että ihmiset eivät elä kuten eläimet. Osa meistä on vielä neurologisesti tyypiltään ns. taistelijoita/aggressiivisia, mutta tulevaisuudessa tämä neurologinen tyyppi häviää geenikartalta tarpeettomana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saa käyttää aivoja kirjoitti:

On todella pelottavaa että ihmiset Uskoo johonki mistä ei ole faktoja! toisaalta jos todisteita olisi ,jokainen ihminen joka menee itseensä ja ajatelee vähänki omalla järjellä tajuaa kuin sairaasta asiasta on kysymys Eli uskonto!!
Onhan tämmösessä länsimäisessa hyvinvointivaltiossa helppoa uskoa, ku mitään todellistä hätää ei ole ja esim kristonuskon päänkäännättäjät on lähellä.
Luuleteko tosiaan et tämmösessä hyvinvointivaltiossa jossa haetaan pelkäästään kehitystä/hyvinvointia joka juontaa suoraa planeetan muiden ihmiset heikkoon elämään ja maan tuhoutumiseen ON joku turva päästä taivaaseen uskomalla jumalaan? entä nämä ihmiset jotka syntyy paikkoihin joissa ihmisen ainut tavote on pysyä hengissä , niillä ei ole kristinuskoa ja matka helvettiin on valmis! eli elä pulleasti,saastuta ja käytä ihmiten luonnonvaroja jotka on jollekin elin tärkeitä pysyä hengissa,kuhan uskot pääset taivaaseen! SAIRASTA! sairas on jumala on vaikka olisikin elossa! Jos eläimet elää pelkästään luonnonvarasesti ja ihmiset pelkästää tuhoaa! Minkä helvetin takia piti lyödä ihminen tälle planeetalle jos se on nii heikko olento että pilaa kaiken!! ?? haluan jotain fiksua vastausta enkä mitään mikä ei tarkota mitään!! niitä olen saanu ihan tarpeeksi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu