Eli rippijuhla puvusta kyselen, ei juuri tällä hetkellä ajankohtainen asia, vaan myöhemmin keväällä, mutta mietin puvun jo valmiiksi. Asiahan on niin, että mekkoa en pue (sukulaisteni suureksi kauhuksi & harmiksi) ja haluaisin laittaa siistit, mustat farkut sekä kauluspaidan ja mustan kravaatin. Paidan alle tulisi valkoinen toppi/t-paita ettei näkyisi läpi. Mielestäni asu on siisti, joten en ymmärrä, miksi se ei kävisi? Kirkossa pukeuduttiin siihen kaapuun, joten sielläkään asu ei vaikuttaisi.Luonteeltani en vain ole mekko typpiä.
Rikkoisinko jotain "etikettiä" pukeutumalla noin? : D
Kiitos jo etukäteen ; )
Rikkoisinko jotain "etikettiä" pukeutumalla noin? : D
Kiitos jo etukäteen ; )
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuo kuulostaa kyllä kivalta! pikkusisko käytti hameen kanssa kravattia monessa juhlassa nuorempana ja sopi sille paremmin kun mikään mekko. Nyt on ruvennut menemään enemmän massan mukana ja välillä vähä nolottaa se korkokenkä rääkki kun on aika isokokoinen nainen. Luontevammin saisi pukeutua. ja niin että ei ahistaisi
Tottakai tuolla rikot tietynlaista etikettiä ;) mutta anna mennä vaan! Mielestäni tuo ainakin kuulostaa ihan tarpeeksi siistiltä ja juhlavalta. Sinun juhlasihan ne ovat.
"asu vapaa" -merkintä kutsussa poistaa KAIKKI pukeutumisetikettiin liittyvät ongelmat - kirkossahan ollaan siinä kaavussa, ja kotonasi saat pukeutua just niin kun tahdot.
Juhliin kutsujahan sen "määrää" sen pukukoodin - ei vieraat tai sukulaiset, ei tädit, ei mummot.
En haluaisi olla vanhoillinen, mutta eikö farkut ole vähän arkinen vaate näinkin tärkeään juhlaan. Voisitko harkita farkkujen tilalle siistejä mustia kangashousuja joko prässeillä tai ilman. Muuten asusi vaikuttaa ihan hauskalta ja luultavsti persoonasi mukaiselta.
Minusta hame/mekkopakko ei ole tätä päivää, mutta toisaalta miellän kyllä farkut vahvasti arkivaatteeksi. Varsinaisesti farkut eivät ole etikettivirhe. Kirkkoon ainut pukuetiketti on, että puku ei saa olla liian paljastava. Itse juhlassa taas sinä määräät etiketin juhlan päähenkilönä.
FARKUT EIVÄT OLE JUHLAVAATE. Siistit suorat housut niiden tilalle ja hyvä tulee!!!