Olen huomannut tällä palstalla samaa, kuin avaruustekniikan asiantuntija näissä "huijaus"-jutuissa... "Kuitenkin jos joku yhä haluaa tulkita lennoilla otettujen valokuvien yksityiskohtia erikoisella tavalla ja ummistaa silmänsä kaikilta tieteellisiltä selityksiltä, hän niin tekee. Yleensä salaliittoteorioiden rakentelijat eivät ymmärrä analysoimaansa aihetta syvällisesti, ja lopulta salaliitosta tulee heille uskonkappale.".
Tämä pitää paikkansa ja kertoo myös sen kannattaako hölmöjen kanssa kinata... ei kannata :)
http://www.avaruus.fi/kysy-tutkijalta/huuhaa-faq/olivatko-kuulennot-huijausta.html
Tämä pitää paikkansa ja kertoo myös sen kannattaako hölmöjen kanssa kinata... ei kannata :)
http://www.avaruus.fi/kysy-tutkijalta/huuhaa-faq/olivatko-kuulennot-huijausta.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vuolaita selityksiä todella kuullaan miksi 60-luvun tekniikalla tuotetut kuu-trikkikuvat näyttävät ymmärrettävästi tämän päivän tekniikan kontekstissa aika liikuttavan kömpelöiltä. Hieman kuin 70-luvun suositut Mysrkylinnut ja Batman-sarjat tai ensimmäiset Godzilla-elokuvat nykyleffojen tehosteiden rinnalla.
Ne vaan eivät ole trikkejä. Samoin on paljon surkeamman näköistä kun joku ammutaan oikeasti. Hirveä, terävä pamaus ja ruumis vain lysähtää maahan kuin säkki. Ei edes valtavia veriroiskeita.
Asia on juuri päinvastoin! jos et vaivaudu miettimään aisiaa lainkaan niin sinä olet Nasan informaatiota uskova uskovainen, kovin kummoista luonnontioetoa ei tarvita että tajuaa Nasalaskeutujan olevan toimintakyvytön ja että Nasakuun virimättömät kivet ovat huikea luonnontieteellinen ihme, hhhhe kivet joilla on oma rakettimoottori joilla laskeutuvat niille sijoilleen, mitään jälkiä ymäpäröivään pölyyn jättämättä.
"Kuitenkin jos joku yhä haluaa tulkita lennoilla otettujen valokuvien yksityiskohtia erikoisella tavalla ja ummistaa silmänsä kaikilta tieteellisiltä selityksiltä, hän niin tekee. Yleensä salaliittoteorioiden rakentelijat eivät ymmärrä analysoimaansa aihetta syvällisesti, ja lopulta salaliitosta tulee heille uskonkappale.".