Kertopaakas

että....

Mille ajanjaksolle Raamatun tapahtumat sijottuvat?

3

473

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hristos

      vuoteen sata jkr. nämä ihmistä koskevat. Aatamin luomisesta on hiukan yli 6000 v.

      Sitä ennen oli luomispäivät ja niitä ennen oli alku jossa maapallo luotiin, ja niitä ennen iankaikkisuus josta raamattu myös puhuu, ja vielä on edessäpäin tuhatvuotinen valtakunta jonka jälkeen jatkuu ikuisuus.

      Tuskin tätä tarkoitit, joten kysyhän hiukan tarkemmin niin saat yksilöidymmän vastauksen,

      • PSARI

        Kun Raamattua alettiin kirjoittaa, kirjoituskieli oli kehittynyt niin pitkälle, että voitiin kirjoittaa ymmärrettävää tekstiä. Alkukieli on tikkukirjaimin kirjoitettua piirtokirjoitusta. Vanhimmat tekstit ovat löydetty Mesopotamiasta Urukin alueelta noin v. 3 500 eKr. Raamatun tapahtumat sijoittuvat noin vuoteen 2 000 eKr. (v. 1750 eKr.) Aatami ja Eeva eivät ole erisnimiä, vaan tarkoittavat adama = maa ja hav'va = elää elikä maa kukoistaa ja elää tai vihannoi. Alkuperäistekstissä kirjaimet ovat isoja ja sanoja on luultu nimiksi.

        Jumalan maan luominen = Mies muokkasi maata ja kylvi viljaa. Luomispäivät Raamatussa tarkoittavat, kuinka monta päivää miehellä meni kunkin asian tekemiseen, eivätkä ne tarkoita maapallon kehittymistä.

        Raamatussa kerrotaan esimerkiksi Mooseksen vaelluksesta. Mooses pelasti Al-Fayyumin suoalueelta orjia, jotka johdatti sittemmin toiseen orjuuteen Siinain erämaassa sijainneille kaivosalueille, jossa he joutuivat kaivamaan jalokiviä tulivuoriperäisestä maasta. Maan uumenissa oli mielettömän kuuma ja töitä ei voinut tehdä kuin sateella ja talvella. Tämä tapahtui ensimmäisen kerran noin. 1850 eaa. Mooseksen ja hänen vaimonsa Sipporan eläessä. Toinen vaellus oli v. 1020 eaa. paikkeilla, jolloin vaelluksen jälkeen Saul valittiin kuninkaaksi ja sittemmin Daavid, joista on ajallista historiallista sekä arkeologista tietoa.


    • hande-56

      Luomisen ja tämänpäivän välille piste. Tässä se lyhyesti ja ytimekkäästi ilman viisastelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1375
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1249
    3. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      79
      1240
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      242
      1160
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1036
    6. 64
      923
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      871
    8. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      13
      797
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      700
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      687
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      585
    12. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      560
    13. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      549
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      33
      544
    15. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      539
    16. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      508
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      485
    18. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      479
    19. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      86
      463
    20. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      461
    Aihe