Mille ajanjaksolle Raamatun tapahtumat sijottuvat?
Kertopaakas
3
401
Vastaukset
- hristos
vuoteen sata jkr. nämä ihmistä koskevat. Aatamin luomisesta on hiukan yli 6000 v.
Sitä ennen oli luomispäivät ja niitä ennen oli alku jossa maapallo luotiin, ja niitä ennen iankaikkisuus josta raamattu myös puhuu, ja vielä on edessäpäin tuhatvuotinen valtakunta jonka jälkeen jatkuu ikuisuus.
Tuskin tätä tarkoitit, joten kysyhän hiukan tarkemmin niin saat yksilöidymmän vastauksen,- PSARI
Kun Raamattua alettiin kirjoittaa, kirjoituskieli oli kehittynyt niin pitkälle, että voitiin kirjoittaa ymmärrettävää tekstiä. Alkukieli on tikkukirjaimin kirjoitettua piirtokirjoitusta. Vanhimmat tekstit ovat löydetty Mesopotamiasta Urukin alueelta noin v. 3 500 eKr. Raamatun tapahtumat sijoittuvat noin vuoteen 2 000 eKr. (v. 1750 eKr.) Aatami ja Eeva eivät ole erisnimiä, vaan tarkoittavat adama = maa ja hav'va = elää elikä maa kukoistaa ja elää tai vihannoi. Alkuperäistekstissä kirjaimet ovat isoja ja sanoja on luultu nimiksi.
Jumalan maan luominen = Mies muokkasi maata ja kylvi viljaa. Luomispäivät Raamatussa tarkoittavat, kuinka monta päivää miehellä meni kunkin asian tekemiseen, eivätkä ne tarkoita maapallon kehittymistä.
Raamatussa kerrotaan esimerkiksi Mooseksen vaelluksesta. Mooses pelasti Al-Fayyumin suoalueelta orjia, jotka johdatti sittemmin toiseen orjuuteen Siinain erämaassa sijainneille kaivosalueille, jossa he joutuivat kaivamaan jalokiviä tulivuoriperäisestä maasta. Maan uumenissa oli mielettömän kuuma ja töitä ei voinut tehdä kuin sateella ja talvella. Tämä tapahtui ensimmäisen kerran noin. 1850 eaa. Mooseksen ja hänen vaimonsa Sipporan eläessä. Toinen vaellus oli v. 1020 eaa. paikkeilla, jolloin vaelluksen jälkeen Saul valittiin kuninkaaksi ja sittemmin Daavid, joista on ajallista historiallista sekä arkeologista tietoa.
- hande-56
Luomisen ja tämänpäivän välille piste. Tässä se lyhyesti ja ytimekkäästi ilman viisastelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell1937678Hotelli Kainuu konkurssiin
Vasta laajenivat Eskobarilla ja nyt näin https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/hotelli-kainuu-hakeutunut-konkurssiin1092867Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve782812"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt1102301Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil382132- 131892
- 181458
Ainutlaatuiselle naiselle.
Osaat tietämättäsi tehdä edelleen suuren vaikutuksen minuun. Tämän piti olla jo ohi mennyttä mutta olin väärässä jällee281412- 201256
- 221224