Kertopaakas

että....

Mille ajanjaksolle Raamatun tapahtumat sijottuvat?

3

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hristos

      vuoteen sata jkr. nämä ihmistä koskevat. Aatamin luomisesta on hiukan yli 6000 v.

      Sitä ennen oli luomispäivät ja niitä ennen oli alku jossa maapallo luotiin, ja niitä ennen iankaikkisuus josta raamattu myös puhuu, ja vielä on edessäpäin tuhatvuotinen valtakunta jonka jälkeen jatkuu ikuisuus.

      Tuskin tätä tarkoitit, joten kysyhän hiukan tarkemmin niin saat yksilöidymmän vastauksen,

      • PSARI

        Kun Raamattua alettiin kirjoittaa, kirjoituskieli oli kehittynyt niin pitkälle, että voitiin kirjoittaa ymmärrettävää tekstiä. Alkukieli on tikkukirjaimin kirjoitettua piirtokirjoitusta. Vanhimmat tekstit ovat löydetty Mesopotamiasta Urukin alueelta noin v. 3 500 eKr. Raamatun tapahtumat sijoittuvat noin vuoteen 2 000 eKr. (v. 1750 eKr.) Aatami ja Eeva eivät ole erisnimiä, vaan tarkoittavat adama = maa ja hav'va = elää elikä maa kukoistaa ja elää tai vihannoi. Alkuperäistekstissä kirjaimet ovat isoja ja sanoja on luultu nimiksi.

        Jumalan maan luominen = Mies muokkasi maata ja kylvi viljaa. Luomispäivät Raamatussa tarkoittavat, kuinka monta päivää miehellä meni kunkin asian tekemiseen, eivätkä ne tarkoita maapallon kehittymistä.

        Raamatussa kerrotaan esimerkiksi Mooseksen vaelluksesta. Mooses pelasti Al-Fayyumin suoalueelta orjia, jotka johdatti sittemmin toiseen orjuuteen Siinain erämaassa sijainneille kaivosalueille, jossa he joutuivat kaivamaan jalokiviä tulivuoriperäisestä maasta. Maan uumenissa oli mielettömän kuuma ja töitä ei voinut tehdä kuin sateella ja talvella. Tämä tapahtui ensimmäisen kerran noin. 1850 eaa. Mooseksen ja hänen vaimonsa Sipporan eläessä. Toinen vaellus oli v. 1020 eaa. paikkeilla, jolloin vaelluksen jälkeen Saul valittiin kuninkaaksi ja sittemmin Daavid, joista on ajallista historiallista sekä arkeologista tietoa.


    • hande-56

      Luomisen ja tämänpäivän välille piste. Tässä se lyhyesti ja ytimekkäästi ilman viisastelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1718
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      132
      1388
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      836
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      691
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      531
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      477
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe