Mille ajanjaksolle Raamatun tapahtumat sijottuvat?
Vastaukset 3
- hristos
vuoteen sata jkr. nämä ihmistä koskevat. Aatamin luomisesta on hiukan yli 6000 v.
Sitä ennen oli luomispäivät ja niitä ennen oli alku jossa maapallo luotiin, ja niitä ennen iankaikkisuus josta raamattu myös puhuu, ja vielä on edessäpäin tuhatvuotinen valtakunta jonka jälkeen jatkuu ikuisuus.
Tuskin tätä tarkoitit, joten kysyhän hiukan tarkemmin niin saat yksilöidymmän vastauksen,- PSARI
Kun Raamattua alettiin kirjoittaa, kirjoituskieli oli kehittynyt niin pitkälle, että voitiin kirjoittaa ymmärrettävää tekstiä. Alkukieli on tikkukirjaimin kirjoitettua piirtokirjoitusta. Vanhimmat tekstit ovat löydetty Mesopotamiasta Urukin alueelta noin v. 3 500 eKr. Raamatun tapahtumat sijoittuvat noin vuoteen 2 000 eKr. (v. 1750 eKr.) Aatami ja Eeva eivät ole erisnimiä, vaan tarkoittavat adama = maa ja hav'va = elää elikä maa kukoistaa ja elää tai vihannoi. Alkuperäistekstissä kirjaimet ovat isoja ja sanoja on luultu nimiksi.
Jumalan maan luominen = Mies muokkasi maata ja kylvi viljaa. Luomispäivät Raamatussa tarkoittavat, kuinka monta päivää miehellä meni kunkin asian tekemiseen, eivätkä ne tarkoita maapallon kehittymistä.
Raamatussa kerrotaan esimerkiksi Mooseksen vaelluksesta. Mooses pelasti Al-Fayyumin suoalueelta orjia, jotka johdatti sittemmin toiseen orjuuteen Siinain erämaassa sijainneille kaivosalueille, jossa he joutuivat kaivamaan jalokiviä tulivuoriperäisestä maasta. Maan uumenissa oli mielettömän kuuma ja töitä ei voinut tehdä kuin sateella ja talvella. Tämä tapahtui ensimmäisen kerran noin. 1850 eaa. Mooseksen ja hänen vaimonsa Sipporan eläessä. Toinen vaellus oli v. 1020 eaa. paikkeilla, jolloin vaelluksen jälkeen Saul valittiin kuninkaaksi ja sittemmin Daavid, joista on ajallista historiallista sekä arkeologista tietoa.
- hande-56
Luomisen ja tämänpäivän välille piste. Tässä se lyhyesti ja ytimekkäästi ilman viisastelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491248Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13985- 93957
- 37658
- 75653
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409