Kertopaakas

että....

Mille ajanjaksolle Raamatun tapahtumat sijottuvat?

3

473

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hristos

      vuoteen sata jkr. nämä ihmistä koskevat. Aatamin luomisesta on hiukan yli 6000 v.

      Sitä ennen oli luomispäivät ja niitä ennen oli alku jossa maapallo luotiin, ja niitä ennen iankaikkisuus josta raamattu myös puhuu, ja vielä on edessäpäin tuhatvuotinen valtakunta jonka jälkeen jatkuu ikuisuus.

      Tuskin tätä tarkoitit, joten kysyhän hiukan tarkemmin niin saat yksilöidymmän vastauksen,

      • PSARI

        Kun Raamattua alettiin kirjoittaa, kirjoituskieli oli kehittynyt niin pitkälle, että voitiin kirjoittaa ymmärrettävää tekstiä. Alkukieli on tikkukirjaimin kirjoitettua piirtokirjoitusta. Vanhimmat tekstit ovat löydetty Mesopotamiasta Urukin alueelta noin v. 3 500 eKr. Raamatun tapahtumat sijoittuvat noin vuoteen 2 000 eKr. (v. 1750 eKr.) Aatami ja Eeva eivät ole erisnimiä, vaan tarkoittavat adama = maa ja hav'va = elää elikä maa kukoistaa ja elää tai vihannoi. Alkuperäistekstissä kirjaimet ovat isoja ja sanoja on luultu nimiksi.

        Jumalan maan luominen = Mies muokkasi maata ja kylvi viljaa. Luomispäivät Raamatussa tarkoittavat, kuinka monta päivää miehellä meni kunkin asian tekemiseen, eivätkä ne tarkoita maapallon kehittymistä.

        Raamatussa kerrotaan esimerkiksi Mooseksen vaelluksesta. Mooses pelasti Al-Fayyumin suoalueelta orjia, jotka johdatti sittemmin toiseen orjuuteen Siinain erämaassa sijainneille kaivosalueille, jossa he joutuivat kaivamaan jalokiviä tulivuoriperäisestä maasta. Maan uumenissa oli mielettömän kuuma ja töitä ei voinut tehdä kuin sateella ja talvella. Tämä tapahtui ensimmäisen kerran noin. 1850 eaa. Mooseksen ja hänen vaimonsa Sipporan eläessä. Toinen vaellus oli v. 1020 eaa. paikkeilla, jolloin vaelluksen jälkeen Saul valittiin kuninkaaksi ja sittemmin Daavid, joista on ajallista historiallista sekä arkeologista tietoa.


    • hande-56

      Luomisen ja tämänpäivän välille piste. Tässä se lyhyesti ja ytimekkäästi ilman viisastelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1912
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      570
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      480
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      54
      411
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      377
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      358
    Aihe