Käyttäisihän tuota joukkoliikennettäkin välillä, mutta ei vaan ole köyhällä varaa sellaiseen. Joukkoliikenne täällä meillä päin (Tampereen talousalue) maksaa sen verran paljon, että vuoden käyttömaksut kuusihenkinen perheemme kuittaa parilla keskustareissulla. Auton vakuutus täysillä bonuksilla tekee saman verran. Loppu on sitten pelkkää plussaa, bussilipun hinta x 6 miinus bensakulut. Työpaikat ovat onneksemme jokseenkin lähekkäin, siinä ei kohtuuttomia matkoja jää käveltäväksi kummallekaan aikuiselle. Ei kannata verovähennyksistä huolimattakaan käyttää sitä bussia edes työmatkoihin, koska se auto on kerran jo ostettu. Se menettää arvoaan aivan yhtä paljon koko ajan, vaikka sillä ei ajaisi metriäkään, sitä paitsi on mainio apu silloin kun täytyy mennä jonnekin joukkoliikenteen ulottumattomiin. Meillä esimerkiksi mummola maalla on sellainen paikka.
Oma auto hakkaa edullisuudessa ainakin meidän kohdallamme joukkoliikenteen mennen tullen. Puhumattakaan siitä edusta, että kotiutuu yli tunnin aikaisemmin ja on sitten sitä paljon peräänkuulutettua aikaa perheelle ja palautumiseen. Eikö joukkoliikenteen käyttäjän pitäisi laskea jokin hinta omalle ajalleenkin?
Oma auto hakkaa edullisuudessa ainakin meidän kohdallamme joukkoliikenteen mennen tullen. Puhumattakaan siitä edusta, että kotiutuu yli tunnin aikaisemmin ja on sitten sitä paljon peräänkuulutettua aikaa perheelle ja palautumiseen. Eikö joukkoliikenteen käyttäjän pitäisi laskea jokin hinta omalle ajalleenkin?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Onko joku väittänytkään, että joukkoliikenne olisi edullista tai todellinen vaihtoehto jossain Tampereella, jossa nyt ei toimi mikään muukaan?
julkinen liikenne on kannattavaa vain suuremman kokoluokan kaupungeissa, joihin tre ei todellakaan kuulu.
On aika monetkin väittäneet, sehän on yksi tämän maan mantroista... Muuten olen itsekin sitä mieltä, että koko Suomesta ei löydy yhtään oikeaa kaupunkia. Maassa on vain yhden oikean kaupungin verran asukkaita yhteensä. Helsinki ei ole mikään Lontoo.
Tampereen muusta toimivuudesta en tiedä. Kirjoitinhan asuvani Tampereen talousalueella, en Tampereella. Ei vantaalainenkaan asu Helsingissä, vaan pääkaupunkiseudulla.
Kuljen päivittäin Helsinkiin kehä III:n ulkopuolelta ja takaisin. Jos bussilla kulkisin menettäisin joka päivä 50 - 60 min aikaa verrattuna siihen että ajan omalla autollani. Se on perkeleesti aikaa perheelliseltä bussissa istumiseen. Ei käy. En suostu; eihän kotikaupungissani edes ole toimivaa joukkoliikennettä. Yksikään viherpelle ei vielä ole kyennyt esittämään perheelliselle parempaa kulkumuotoa kuin oma auto tässä kylmien olosuhteitten maassa. Jos perheeni toisin bussilla asioimaan Helsingissä, maksaisi se 50€/kerta, sillä saan tankkini melkein täyteen ja ajan sillä 900 km! Ajan autollani myös keskellä yötä, jos on terkkarissa käynti. Näppärästi noudan teinit ajoissa kotiin reissuiltaan. Bussi ei palvele ajallani, siihen otetaan kyytiin mitä tahansa ryönää mekastamaan, sotkemaan penkkejä, haisemaan ja levittämään tautejaan pärskimällä ympäriinsä tänä sikainfluenssan(kin) aikana.
Ruuhkamaksujen perään itkevä turpaanvedettävä viherpelle ajattelee ylimielisesti oman lapsellisen idealistin maailmankuvansa legitimoivan autolijan rahastamisen. Ruuhkamaksun maksaa jokainen(!) kohonneina kustannuksina mitä hyvänsä tuotetta tai palvelua ostaessaan. Ai, estetään ilmastonmuutosta bussilla ajamalla. Ja vitut! Tällä tontilla (Suomi) meitä on vain kuppainen kourallinen verrattuna esim. pelkästään muiden maiden pääkaupunkien asukkaiden määrään. Ja mitä tapahtui kun Katainen korotti polttoaineverotusta viimevuoden alusta? Ei yhtään mitään, eipä pysähtynyt ilmastonmuutos mihinkään! Tanskalainen tutkija Hanrik Svensmark on todistanut auringon aktiivisuuden määräävän ilmastonmuutostamme eikä suinkaan autoilun!
Bussilla ajakoot ne, joita sen katsovat palvelevan. Minun eteeni on turha tulla lässyttämään jo nyt törkeän kalliiksi keinotekoisesti nostetun autoilun kustannusten korottamisesta!
-AutoVERO, polttoaineVERO, vakuutusVERO, VERO olttonesteen hinnassa.... VERO tarvikkeissa, VEROhuolloissa... Tämä maa pyörii kumipyörien päällä, mitähän viherpelle sanoisi verotuksensa huomattavasta kiristymisestä jos ei enää olisi autoilijoita joilta periä veroja....? :-D
Niin ja vielä: -Olen muuten sitä mieltä että bussikaistat on vapautettava kaikkien käyttöön.
Hyvä idea tuo bussikaistajuttu! Kannatan! Miksi pitää varta vasten niitä kuuluisia päästöjä lisätä vaikeuttamalla henkilöautoliikennettä? Kun tiet vetävät huonosti, ehtivät autot päästellä pakokaasujaan moninkertaisen ajan. Tyhmää, varsinkin kun lisäksi hyvin tiedetään, ettei Suomessa ole missään sellaista joukkoliikennekapasiteettia, joka pystyisi vetämään kaiken liikenteen. Henkilöautot ovat välttämättömiä. Menköön vihreät ihmemiehet rauhassa töihin busseillaan ja potkulaudoillaan, me, joilla on muutakin tekemistä kuin istuskella päivät busseissa, käytämme autojamme.
Tampereella on bussikaistojen lisäksi meneillään sellainen villitys, että suljetaan ihan hyviä ajoreittejä "keskustan elävöittämiseksi". Elävöittäminen on tähän asti tarkoittanut puliukoille sopivien maleksimispaikkojen lisäämistä. Kukaan, jonka tarvitsisi ostaa vähänkään enemmän tai painavampaa tavaraa ei keskustan puoteihin eksy. Siellä kun ei edes pääse kävellen montaa metriä ilman, että joku Alkon mannekiini tulee pummaamaan euroa. Onneksi on automarketit. Niihin pääsee ja niissä ihmiset myös käyvät ilman mitään erillisiä elävöittämisiä eli tekohengitystä.
Ainakin tämä meidän maa, pääkaupunkiseutu, pyörii kyllä ihan kiskojen päällä. Sille et rehupuntti voi mitään
terveisin: A6:n omistaja joka valitsee silti raiteet
Näinhän se menee; Olympiarengas Opeliansa seisottava Vihreä tyttö pelastaa ilmaston kulkemalla ihanasti sporalla. :-D En odottanutkaan kaltaisiltasi perusteltua argumentointia.
Terveisin:
2fast4u, vanha stadilainen äijä, joka vittuuntui stadin ilman pilaamiseen vihervasemmistopelleinsiröörien 'liikenne suunnittelulla' (luetaan: liikennevirtojen tahallisella hidastamisella), perusteettomiin asukaspysäköintimaksuihin, parkkimaksuihin ja niitä vaaniviin lappulehmiin; vihervasemmistopelleporukan ajamaan silkkaan rahastukseen.
Pyöripä likkakavereinesi kera kiskoillasi sporalla, stogella tai metrolla :-D katsomaan Mechelininkadulle Kivelän sairaalan ja Sibeliuspuiston välistä 'liikennesuunnittelun' riemuvoittoa. Ennen oli kaksi kaistaa bussipysäkki suuntaansa, sitten rakennettiin pieni mitäänsanomaton, hyödytön puistikko vanhojen ajokaistojen päälle niin, että nyt molempiin suuntiin kahdesta jäljelle jääneistä menevästä kaistasta toinen tukkiutuu heti kun bussi pysähtyy kaistalle rakennetulle pysäkille. Taakse jää pitkä jono seisomaan autoja tyhjäkäynnille ja rakentamaan sitä saatanan ruuhkaa jonka poistamiseksi haluavat vitun vihervasemmistoaivokääpiöt ruuhkamaksuja! Siinä puistikossa en ole vielä koskaan nähnyt yhtä ainutta jalankulkijaa hengailemassa.
Niin ja vielä: -Olen muuten sitä mieltä että bussikaistat on vapautettava kaikkien käyttöön.
Miten ihmeessä kuvittelet muuten ruuhkien pysyvän, jos niitä ei hoida? Keskustan automäärät ovat romahtaneet jo niin pieniksi, etteivät ne enää täytä katuja edes ruuhka-aikana.Varsinaiset ruuhkathan ovat kehillä, missä taas julkinen liikenne on melko vähäistä.
Jotainhan siinä on tehtävä. Parhaiten se onnistuu kaistoja poistamalla, tai ainakin tekemällä sumppuja kavennuksilla siellä täällä. Liikennevalot on muutettu siten, että bussit ja ratikat ohjaavat niitä käytännössä satunnaisesti muuttamalla rytmiä osuessaan kohdalle.
Tulihan siellä Espoossa ja Vantaalla parikymmentä vuotta asuttua. Helsingin keskustassa töissä. Arkadiankadulla. Sitten kyllästyin muun muassa typeriin, itseriittoisiin nimimerkki "juntit tuhoavat maan" kaltaisiin hiippareihin, jotka luulevat olevansa jotenkin muualla maassa asuvia parempia vain siksi, että heidän on pakko asua pääkaupunkiseudulla, kun eivät muualta töitä saa.
Helsingissä ja muualla pääkaupunkiseudulla käyn edelleen suunnilleen kerran kuussa. Olen ollut huomaavinani, että vaikka niillä raiteilla paljon kuljetaankin, kapasiteetti ei riittäisi kiskomaan sisäänsä nykyisten matkustajiensa lisäksi kuin murto-osan niistä, jotka ovat valinneet henkilöauton.
"Teidän maa", pääkaupunkiseutu, ei ole koko maa, ja se sinun, arvoisa hesanpelle, pitäisi huomata vaikka vilkaisemalla joskus jotain muutakin karttaa kuin sitä kaupunkiliikenteen reittiopasta.
alati kansalaisia palvelevat poliisit pitivät bussikaistarazziaansa Helsingissä Mannerheimintiellä, Tullinpuomin kohdalla. Toki ruuhka-aikaan 16:00. Ajoin keskustaan päin suht sujuvasti mutta landelle päin oli Mansku tukossa Oopperatalolle, ja varmaan siitäkin eteenpäin keskustaan, asti. Myös Topeliuksenkadulle ulottui tahallisesti aiheutettu ruuhka.
On vissiin pojilla Poliisissa kaikki suurtenlinjojen rikostutkinnat mallillaan kun on aikaa 'hoitaa' ulosmenoliikennettä ruuhka-aikaan.
:-D
Joukkoliikenne vois olla ilmaista.
Kun se otettais verojen muodossa kaikilta verotettavilta.
Silloinhan se on ilmaista vai onko?
Vaikka oman autonsa saisi kulkemaan vaikka omalla urealla niin joku pekkarinen olis siitä toista mieltä..Täällä perähikiällä jossa puhutaan sikasavoo ja ollaan muutenkin ummehtuneita punaniskoja riippui vaniljavuntsikka taustapeilistä tai ei,oma kulkuneuvo moposta panssarivaunuun on elintärkeä päästäkseen asioimaan vaikka lakkautetusta postissa,pankissa,verotoimistossa,poliisissa jne.Sonerakin kerää verovaroin pystytetyt lankansa pois,että jos netti näkyy ehkä keskipäivällä ja maksaa saman verran mitä 1000giganen etelän sivistyksessä päälle kaavaillut lupamaksut vaikka olis tietänyt
mitään ikinä edes radiosta..En tiijä,oma hiilijalan jälki näkyy kohta paikallisen fortumin kylmä-asemalla jos vitosella ottas bensaa ja tuikkais ittensä liekkeihin..muutenkin rahaa ei ole mutta sitä kyllä riittää,ylä-rajoja ei ole ruandan käräjöintiin ja muuhun turhaan suoraan sanottuna paskaan.Niinkun olis tähdellisempääkin?Kilpailun kukkasia niinkuin auton vuosittainen katsastus/jätehuolto/joukkoliikenne....onko maksut alentunu?joko oon niin tyhmä etten ymmärrä mitä hyvää näistä kaikista on koitunut kaikkien hyväksi?Muinaisessa Kekkoslovakiassa oli jotain...?paremmin mitä tänään.....
Ah tätä "perusteltua argumentointia" hyvässä hengessä! Kyllä se on mukavaa kun täällä on kaikki "vihervasemmmistopelleinsinöörit", "viherpellet" ja "hesapellet" keskustelemassa rakentavassa hengessä! Keskittykää elämään, pian se on teilläkin ohi, älkääkä tulko tänne valittamaan omaa katkeraa elämäänne. Nimim. Onnellinen joukkoliikenteen käyttäjä, muttei sen takia, vaan siitä ja katkerista autoilijoista huolimatta
rehupuntin kokoinen reikä A6:sen tuulilasiin ja kisko kyljestä läpi ja puimakoneella päältä ajeltununa,kaivinkoneella tilsittynä ja asfalttijyrällä siloteltuna Lahden motarille urien paikkaukseen....pidä maasi ihan omana ja vedä lippu ja ittes salkoon.
Jos oma auto on köyhien juttu, niin miksi puliukoilla ei ole omia autoja? Meillä taitaa olla vähän eri käsitys köyhistä. Jos toimeentulotuella (400 euroa elämiseen) sinulla on hyvin varaa pitää autoa, niin kerro toki miten se onnistuu, jotta me muutkin tiedämme.
Tiedän monta toimeentulotukea saavaa perhettä, joilla on auto. Se on vaan pakko olla joku parin-kolmensadan euron kottero alla sellaisilla lapsiperheillä, joilla ei ole varaa maksaa joukkoliikenteen älyttömiä lipunhintoja. Eikä kaikki ole niin tumppuja, että ei osaisi itse autojaan korjata, kun vikaa tulee. Eikä kaikki laita rahojaan kaljaan ja tupakkaan.
Minä en elä toimeentulotuella, käyn töissä. Asunto on oma ja autolainat jo maksettu. Ihan vaan matematiikalla osaan laskea, että oman auton pitäminen (viisivuotias tällä hetkellä) tulee paljon halvemmaksi kuin joukkoliikenne.
Jostain on tingittävä.. leffalipusta tai pätkä-audista.töistä potkujen jälkeen vuokra/asunto lainojen lisäksi voi vetää hiljaselle jos ei ole amerikanserkun perintöä mitä odotella...ei kun vaan lainaa lisää,milläs luulette pikavippifirmojen menestyvän?Velalla tää koko touhu pyörii,kelle sitä vaan annetaan.Köyhien makseltaviksi tulee aikanaan kaatumaan koko potti,Mutta ne jotka kykenee niin nauttikaa nyt sen edestä.Itte pöllyttäsin sen minkä kykenisin.
Seutulippu v.2010 89e/kk. Meinas kahvit pärskähtää näppikselle ku luin jutun. Oon koko kesän ja syksyn taittanu matkan fillarilla ja ei auta ku hommaa nastarenkaat fillariin. Tollasta hintaa en maksa siitä että saan jäätyä pysäkeillä 30 minuuttia päivässä oottamassa täyteen ahdettua tunkkasta bussia ja kuluttaa työmatkaan kolminkertasen ajan omaan autoon verrattuna. Jos edes sattuu tulemaan kun vuoroja ajetaan miten sattuu.
Aivan sikamainen hinta sanon minä ja ei kannusta mihinkään muuhun kuin auton tai mopon ostoon.
Törkeä hinta työmatkoista. Sillä saa aika paljon bensaa, eli voi ajaa omaa autoa pitkän pätkän. Ja pitää sillekin joku arvo laskea, että saa aamulla nukkua pidempään. Ne nastarenkaat saat yhden kuukausilipun hinnalla helposti. Toivottavasti edes pitävät tiet siinä kunnossa, että pyörällä pääsee.