Englannin kanssa, näin ainakin tarjottiin. Ehdottipa yhteistä hyökkäystä Pietariin kauttaan, kun Saksalais-miehitys oli vasta poistumassa.
Suomalaisten harjotellessa vallan vaihtoa Saksasta Enlannin napanuoraan ,kun vielä eli toive suur-Suomesta.
Suomalaisten harjotellessa vallan vaihtoa Saksasta Enlannin napanuoraan ,kun vielä eli toive suur-Suomesta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomen porvaristo ei aktiivisesti hakenut yhteyttä Englannin kanssa, vaan joutui Englannin käskyvallan alle pakosta. Syynä tähän oli se, että Suomen valkoiset olivat liittoutuneet maailmansodan häviäjän Saksan kanssa. Tai liittoutuminen ei itsessään vielä johtanut ohjailuun, vaan se barbaarinen toiminta Suomen kansaa vastaan, jota porvaristo harjoitti yhdessä Saksasta ja Ruotsista kutsumiensa miehittäjien kanssa. Englantilaisten puuttuminen Suomen asioihin pelasti todennäköisesti kymmenientuhansien työläisten hengen.
Eikä pidä unohtaa, että suomalaiset punaiset taistelivat Englantilaisten rinnalla saksalaisia vastaan Murmanskissa.
"Eikä pidä unohtaa, että suomalaiset punaiset taistelivat Englantilaisten rinnalla saksalaisia vastaan Murmanskissa."
Se olikin suuri häpeäpilkku Suomelle.
pötyä.
Silloin kun Engelsmanni seilasi vienanmerellä ja auttoi Venäjän valkoisia, niin Saksan liittolaista Suomea oltiin värväämässä sitä vastaan. Saksan hatara Brest rauha Neuvosto-venäjän kanssa, oli koitua Leninin pitkä rahaiselo kohtalokkaaksi, sillä Englannin karkoitus Pietarin kautta oli petos.
On muistettava, että Saksa oli jo osia valloittanut Venäjällä ja siihen kuului myös Viro.
Saksan tehtyä rauhan, alkoi lännenkin nuoleskelu, uuden (erotetun) valtionhoitaja Mannerheimin kanssa. Läni halusi ottaa Saksan valtaamat alueet haltuunsa ja viro oikein tarjosi itseään!
Viron vasemmisto hallinto sai tunnustuksen Venäjältä pyytämättä 1918, saksalaistenkin vielä ollessa maassa.
Oikeiston saadessa Ranskalta ja Englannilta sotilaallista tukea, ennen viimeisten saksalaisten lähtöä, jotka taistelivat Bolsevisteja vastaan. Bolsevistit taisteli Saksalaisia valloittajiaan vastaan, jonka länsi ja Suomaiset katsoi Viron vapaussodaksi sen alueella. Saksalaisten miehitys Virossa kuin Suomessa, unohtui pian ja muuttui salaiseksi ystävyydeksi, miellyttääkseen Ranskaa ja Englantia.
Vallankumous/Lenin teki virheen ajaissaan saksalaisia pois, omalta ja Viron alueella, vaikka Suomen rajoja ei saanut ylittää hyökkääjiä poisajettaissa!