Ei riitä! Meitä on enemmän!
Helsingin Uutiset
http://www.helsinginuutiset.fi/Uutiset/Paivan-Puheenaihe/Juha-Minkkinen-ja-91-000-muuta-kapinoivat-mediamaksua-vastaan
Helsingin Uutiset
http://www.helsinginuutiset.fi/Uutiset/Paivan-Puheenaihe/Juha-Minkkinen-ja-91-000-muuta-kapinoivat-mediamaksua-vastaan
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yksi suosituimmista yhteisöistä on "Täyskapina mediamaksua vastaan".
Missä?
facebookissa, mutta miten sen löytää? En ole juurikaan facebookkia käyttänyt.
..., että 91000 haluaa katsoa ilmaiseksi edelleen. Toivottavasti nuokin saadaan pienentämään meidän muitten maksua mahdollisimman pian.
Mediamaksu tulee, käytännössä jo päätetty. Kansanäänestystäkään ei järjestetä, koska tiedetään, että hallitus häviäisi 6-0. Eivät uskalla toteuttaa demokratian käytäntöjä?
-Muistuttaisin tuo facebookkaajaa ja muitakin lukijoita, että kysymyksessä on PAKKOVERO, joka on suoraan ulosottokelpoinen. Siinä tulee menemään luottotiedot kuralle sadoiltatuhansilta maksamatta jättäneiltä.
-Tämä on niin iso vääryys suomen kansaa kohtaan, ettei peremmasta väliä! Koska kysymyksessä on pakkovero, niin miksi mediamaksua ei voida sisällyttää budjettiin ja ottaa sitten kaikilta kansalaisilta normaalien verojen muodossa verotettavien tulojen mukaan?
-Silloin se ainakin jakautuisi oikeuden mukaisesti. Ne maksaa enemmän, joilla on siihen varaa, ja heillähän on yleensä enemmän myös erilaisia mediantoistolaitteitakin, joten kohdalleen osuisi, etten sanoisi napakymppiin?