Tyttöjen sukuelinten silpomista vastaan olisi käytävä taistelemaan nykyistä äänekkäämmin. Sukuelinten silpominen on kaikissa muodoissaan ihmisen koskematomuutta ja kunniaa ja vapautta loukkaavaa. Alla olevan linkin takana muslimiuskoinen esittää olevan hyväksyttävää ja Allahin tahdon mukaista, "sunna", jos tytön alapäästä leikataan pieni osa (tämäkin leikkaus vie usein seksuaalisen nautinnon mahdollisuuden naiselta loppuiäksi). Mutta miljoonat tytöt eivät ole vuosittain edes niin "onnekkaita", että kokisivat vain tämän lievimmän leikkauksen; silpomisilla on useita äärimuotoja, jotka aiheuttavat elinikäisiä vaivoja, kuolemiakin, eritototen synnytyksien yhteydesä. Samoin alla olevan linkin takaa löytyy kirjoittajan esitys, jonka mukaan ei ole mitään pahaa käydä vaimoon, tottelemattomaan, fyysisesti käsiksi. Kirjoittaja viittaa muslimien ohjeistukseen "lyökää heitä..(vaimoja". Kirjoittaja ei kannata hakkaamista, mutta pitää täysin soveliaana läpsimistä, "josta ei jää mustelmia". Sitten kirjoittaja lisää että muslimimaissa ovat naiset etuoikeutetummassa asemassa kuin esim. meillä länsimaissa. Näinkö on???? Tyttöjen sukuelinten kaikkein julmimpia silpomismuotoja (kaikki leikataan pois ja haav ommellaan yhteen, yleisimmin ilman puudutusta) harjoittavat vain muslimit, vaikka silpomista esiintyykin muuallakin kuin muslimien keskuudessa.
Onko musliminaisilla todellakin "paremmat oltavat" kuin länsimaalaisilla. Vaikkapa nyt Saudeissa? EPÄILEN!
Onko musliminaisilla uskonnonvapautta? EPÄILEN!
Rotuun perustuva rasismi on syvältä, sitä ei pidä hyväksyä, mutta kulttuurirasismi on tarvittavaa ja hyväksyttävää.
Onko vapautta jos naisten kokema kunniaväkivalta islaminuskoisten piirissä lisääntyy Suomessakin hälyttävissä määrin (viimeksi eilen tästä aiheesta ja kunniaväkivallan huolestuttavasta kasvusta uutisoitiin tv:ssä).
http://www.geocities.com/Athens/Rhodes/9005/Harhat.html
Musliminaisen vapaus. Tai "vapaus"..
a v a
2
320
Vastaukset
- hfeopuhgahi
muuten hyviä huomioita mutta...mutta...
SUOMESSA SALLITAAN LASTEN SUKUELINTEN SILPOMINEN USKONNOLLISIN PERUSTEIN TÄLLÄKIN HETKELLÄ.
Eikö ole hämmästyttävä juttu, ja on puhuttu kansanedustajia myöten että se tehtäis kunnallisissa sairaaloissa ilmaiseksi.
Jos sallitaan minkäänlainen uskontoon perustuva suku elinten tai muunlainen silpominen, ei pidä vaatia muita lopettamaan sitä.
niin se leikkely on juutalaisten miesten ympärileikkaus. uskonnolinen sukuelinten silpominen alaikäiseltä. - Kössönöm
Jopa oli paksua lööperiä tuossa linkissä. Aivopesu on toiminut hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492179
- 1211475
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3371289Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni671204Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401200IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31181- 1411169
- 491109
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1581016Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet101990