Kirjoitus pistää todella ajattelemaan: http://koti.phnet.fi/petripaavola/ekumenia.html
Mitä mieltä hellarit on ekumeniasta?
Mitä mieltä hellarit on ekumeniasta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tätä se on, se eksytys. Mutta harvat on ne jotka sen ymmärtävät, kopioin tämän sieltä ekumenia sivulta:
"voidaan hyväksyä Suomessa toimivat kirkot ja kristilliset yhteisöt, jotka tunnustavat Herran Jeesuksen Kristuksen Jumalaksi ja Vapahtajaksi".
Raamatussa ei missään kohtaa käsketä tunnustamaan Jeesusta Jumalaksi vaan Jumalan Pojaksi:
35. Isä rakastaa Poikaa ja on antanut kaikki hänen käteensä.
36. Joka uskoo Poikaan, sillä on iankaikkinen elämä; mutta joka ei ole kuuliainen Pojalle, se ei ole elämää näkevä, vaan Jumalan viha pysyy hänen päällänsä."
Jumala tahtoo tänäkin aikana koota sisaret ja veljet yhteyteensä.Siis uudestisyntyneet ihmiset,- jotka ovat eri puolueiden oppien sisällä. Koota yhteen siten, etteivät he tuo tullessaan puolueensa oppia yhteyteen.
Yhteys ei koksaan voi toteutua, muutoin kuin Jesuksen opettamalla tavalla ja uskoa mitä Jeesus opetti. Mitä kauemmaksi ihmiset menevät Jeesuksen opetuksesta, niin sitä kauemmaksi he erkaantuvat myös toisistaan.Siis Kristus yhdistää seurakuntansa Kristuksen tuntemisen kautta,- jonka opettajana on Pyhä Henki,- ei ihmisopit opettajineen.
Siis Jumala tahtoo, että he olisivat yhtä, niin kuin Poikakin on yhtä Isänsa kanssa.
ml213 puhuu asiaa.
vaan on ristiriita kirjoituksesi ja sinun uskosi kanssa! Sinä et usko Jeesusta Jumalan Pojaksi, vaan ihmisen, eli Joosefin siittämäksi, Jeesus on siis maasta sinun harhasi mukaan.
* Ensimmäinen Aadam oli maasta, toinen Aadam on TAIVAASTA ! Jeesuksella ei ole mitään Saatanassa, jos olisi Joosefin poika, niin Hän olisi osallinen ensimmäisen Aadamin rikoksesta. Haloo !!!!
Onko täällä tarkoitus arvostella muiden uskoa? Miten aggressiivinen hyökkäyksesi edistää mitään? Otapa lääkkeesi ja sulje tietokone vaikka viikoksi, kun tuntuu olevan koko elämä täällä.
Ekumeenia yhdistää Kirkot ja Seurakunnat ja vain ne Kirkot ja Seurakunnat saavat siihen liittyä. jotka
tunnustavat että Jeesus on Jumala ja Vapahtaja.
Tiesitkö tätä ekivaari???????