Kepu ei ole puolue - se on uskonto, joka valitettavasti periytyy isältä pojalle. Fundamentalisti on aina oikeassa. Harhaoppiset poltettakoon.
Täällä maalla on AHDISTAVAA katsella, kuinka kepupolitiikkaa tehdään.
Täällä ne eivät edes YRITÄ puhua niin totta kuin osaavat.
Täällä maalla on AHDISTAVAA katsella, kuinka kepupolitiikkaa tehdään.
Täällä ne eivät edes YRITÄ puhua niin totta kuin osaavat.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Puhut asiaa,voisiko kauheampaa kohtaloa ihmiselle ajatella kuin syntyä erilaisena KEPUlandiaan.
Jos Aho olisi voittanut presidentinvaalit, kiertäisi maata arvopatrulleja varmistamassa, että joka torpassa ollaan niska paksuna ja punaisena. Ja vannotaan aluepoliittisten tukiaisten nimeen. Ja pidetään akat nyrkin ja hellan välissä.
Ja tietysti: esiinnytään kelpo perheenisinä, vaikka lapsia tavataan lähinnä kännykän välityksellä.
Jos Keskustan Työreformi olisi toteutunut, Suomessa ei olisi massatyöttömyydestä tietoakaan. Muissa maissa olisi seurattu Suomen esimerkkiä ja Euroopan talous olisi kunnossa. (Saksassa SDP:n aloittamat työelämän uudistukset ovat suoraa kopiota Työreformista. Suomen SDP kopio ne seuraavaksi "Suureksi SDP:n Työn Vapauttamiseksi") Jos Kokoomus ei olisi halostellut, Suomella olisi porvarillinen presidentti Esko Aho.
Kyllä on jos sanojen takana elämänne. Minäkin jossittelen. Jos ei Suomessa olisi demareita, Suomi olisi kuin Monago. Kaikilla olisi hyvä olla.
Kirjoitit väärin: ei ole maata nimeltä Monago se on Monacco. Vaikka kepun koulutuspolitiikalla opetetaan kouluissa kirjaimet Koo, Ee, Pee ja Uu, voi maatalousväestö hakea lisäkoulutustukea muiden kirjainten opetteluun.
Muita vaikeita sanoja on esimerkiksi Ernroot. Onneksi saimme harjoitella sen kirjoitusasua erääseen valtioneuvoston seppeleeseen.
Terveisin takapulpetin Matti, Valtioneuvostosta.
Sinä takapulpetin Matti, siirry etupulpettiin!
Korjaukset antamaasi kirjoitusohjeeseen:
1. Ei ole muuten maata/valtiota nimeltä Monaccokaan.
2. Mutta on olemassa Monaco, valtio Euroopassa Rivieralla Välimeren rannalla. Syntyperäisiä monacolaisia eli monegasseja n. 17%, ranskalaisia 47%, italialaisia 17%. Virallinen kieli on ranska, puhekielenä myös monegasco(ranskan murre).
Valtiojärjestys: Perustuslaillinen perinnöllinen ruhtinaskunta Ranskan suojeluksessa, riippumaton niin kauan kuin Grimaldin hallitsijasuku ei sammu...
...ja vielä pääkaupunki: Monaco-Ville n. 2000 asukasta. Et silleen takapulpetin Matti voisi alkaa opetella tuota Euroopan maantietoa, niin voisi siinä sivussa meitä muitakin takarivin taaveja, maalaisia kepulaisia sivistää.
Ehdot sulle tuli, mutta nehän voisit vaikka suorittaa kesällä vaikka Paavo Väyrysen kansanopistossa. Mukavaa kevättä Sinulle Matti
Voisit tietysti myös opetella kirjoittamaan juuri edesmenneen jalkaväenkenraalin sukunimenkin oikein eli EHRNROOTH. Terveisiä valtioneuvostoon!
PS. Voi olla, että Sinulla on myös pienten ja isojen alkukirjainten kanssa ongelmia. Mutta Pohjantähdessä nekin varmaan selkiytyy. Terveisin Kepun kielitoimisto.
Verotkin olisi kepulaisittain valtion maksettavana. Ja Suomi Pohjolan Albania, jos täällä olisi pelkkä Kepu. Pahempaa kuin NKP.