Aloin taas tehdä kotivinkkua, mutta vahingossa lisäsin käymisastiaan "superselvikkeen" heti, vaikka se pitäisi panna astiaan vasta loppupuolella. Viikossa pitäisi olla valmista nautittavaksi, mutta miten nyt käy viinin kirkastukselle?? Jääkö himmeäksi litkuksi jos ei lisää uutta pussia vielä lopussa?? Se toinen superselvike-pussi on vielä.
Kotiviinin kirkastus
capo2009
1
1286
Vastaukset
Anna viinin seistä kunnolla lopussa - käytä loppu selvike - ja lappoa pari-kolme kertaa. Älä hölskytä tiinua ja jätä kunnolla lillua pohjalle - kaada pois. Kahdestakymmenestä viidestä litrasta saat parikymmentä litraa hyvää ja kirkasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait102898- 392527
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381393- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32786
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27635Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596