Tiedotusvälineille 23.10.2009
Euron vahvuus haittaa myös kotimarkkinayrityksiä
Tuoreiden uutisten mukaan euron kalleus suhteessa dollariin vaikeuttaa Suomen vientiä. Näin on toki tapahtunut jo pitkään. Uutisoinnissa unohtuu, että vahvan euron haittavaikutukset ulottuvat vientiä laajemmalle.
Kun valuutan kalleus vaikeuttaa vientiä, se samalla helpottaa tuontia. Näin euroalueen ulkopuolelta esim. Ruotsista tuotavat tuotteet saavat kilpailuetua Suomessa valmistettaviin tuotteisiin verrattuna ja kotimarkkinoilla toimivat suomalaisyritykset kärsivät euron kalleudesta.
Ilman omaa rahaa ja rahapolitiikkaa ei ole mahdollista vaikuttaa rahan arvoon. Kun rahan arvo ei jousta, joustavat jossakin vaiheessa työllisyys tai palkat tai molemmat. Devalvaation sijasta tapahtuu sisäinen devalvaatio.
Ne, jotka pitivät omasta rahasta luopumisen etuna devalvaatioiden loppumista eivät tulleet kertoneeksi, että devalvaation vaihtoehto on työttömyyden lisääntyminen ja palkkojen alentaminen.
Tässäkin tilanteessa on hyvä muistaa ajatus: Mikään asia ei ole lopullisesti ratkaistu, ennen kuin se on ratkaistu oikein. Muutos on siis mahdollinen.
Jos ja kun oma raha ja lainsäädäntövalta nähdään tarpeelliseksi palauttaa, se voidaan tehdä.
Antti Pesonen
Itsenäisyyspuolueen puheenjohtaja
Euron vahvuus haittaa myös kotimarkkinayrityksiä
Tuoreiden uutisten mukaan euron kalleus suhteessa dollariin vaikeuttaa Suomen vientiä. Näin on toki tapahtunut jo pitkään. Uutisoinnissa unohtuu, että vahvan euron haittavaikutukset ulottuvat vientiä laajemmalle.
Kun valuutan kalleus vaikeuttaa vientiä, se samalla helpottaa tuontia. Näin euroalueen ulkopuolelta esim. Ruotsista tuotavat tuotteet saavat kilpailuetua Suomessa valmistettaviin tuotteisiin verrattuna ja kotimarkkinoilla toimivat suomalaisyritykset kärsivät euron kalleudesta.
Ilman omaa rahaa ja rahapolitiikkaa ei ole mahdollista vaikuttaa rahan arvoon. Kun rahan arvo ei jousta, joustavat jossakin vaiheessa työllisyys tai palkat tai molemmat. Devalvaation sijasta tapahtuu sisäinen devalvaatio.
Ne, jotka pitivät omasta rahasta luopumisen etuna devalvaatioiden loppumista eivät tulleet kertoneeksi, että devalvaation vaihtoehto on työttömyyden lisääntyminen ja palkkojen alentaminen.
Tässäkin tilanteessa on hyvä muistaa ajatus: Mikään asia ei ole lopullisesti ratkaistu, ennen kuin se on ratkaistu oikein. Muutos on siis mahdollinen.
Jos ja kun oma raha ja lainsäädäntövalta nähdään tarpeelliseksi palauttaa, se voidaan tehdä.
Antti Pesonen
Itsenäisyyspuolueen puheenjohtaja
Vastaukset 7
Vanhimmat
Antti hyvä, euro joustaa aivan samalla periaatteella kuin markkakin. EKP:n rahapoliittiset toimet ovat olleet tähän mennessä Suomenkin kannalta hyvin ajoitettuja, mutta se ei aina riitä. Vapailla markkinoilla rahan arvo määräytyy kysynnästä ja tarjonnasta, eikä sitä voida keskuspankissa tarkasti määrittää. Vaikka Suomi olisi saanut tehdä kaikki EKP:n rahapoliittiset päätökset aivan itse, tilanne olisi silti sama kuin nyt. Yhtä lailla, tilanne olisi voinut olla sama, vaikka Suomella olisi ollut markka (tai voi olla joskus tulevaisuudessa). Edes oma rahapolitiikkaa ei vapaasti kelluvien valuuttojen arvon muutoksia voi estää.
"devalvaation vaihtoehto on työttömyyden lisääntyminen ja palkkojen alentaminen. "
Devalvaatio ei ole suonkaan mikään luonnollinen talouden vakautin, vaan keinotekoinen toimi, jolla yritetään potkia markkinavoimia vastaan. Mikäli sille polulle lähdetään, on luovuttava vapaasti kelluvasta valuutasta, jolloinka myös jostain muusta on luovuttava: joko rahan tuontia/vientiä on säädeltävä tai kansallinen finanssipolitiikka on tehotonta (korkojen vaikutuksesta). Lisäksi kiinteä valuuttakurssi voi aiheuttaa ongelmia, mikäli valittua kurssia pidetään markkinoilla epäuskottavana. Devalvaatiokaan siis ei ole automaattinen oikotie onneen. Ja vielä pitäisi keksiä, mihin arvonsäilyttäjään mahdollinen valuutta sidottaisiin.
"Lisäksi kiinteä valuuttakurssi voi aiheuttaa ongelmia, mikäli valittua kurssia pidetään markkinoilla epäuskottavana."
Niin, tämänhän saimme karvaasti kokea viime lamassa kun poliitikkomme halusivat mennä Eurooppaan pää pystyssa vahvalla markalla. Tuolloin valuuttamme kiinnitettiin ERMiin kurssilla, johon markkinat eivät uskoneet ja sitä jouduttiin puolustamaan korolla, jota monet vieläkin kauhulla muistelevat. Taloutemme kääntyikin rivakkaan nousuun kun markka laskettiin vapaasti kellumaan ja sen arvo sai hakeutua taloustilannettamme vastaavalle tasolle.
Uskon vakaasti, että sama auttaisi meitä nytkin. Mikäli meillä olisi kaikkien muiden Pohjoismaiden tapaan oma valuutta, jonka arvo seuraisi taloustilannettamme, ei joustoa olisi pakko hakea palkoista tai työllisyydestä.
EKn Fagernäs sen eilen selväsit sanoi: Vienti ei tule Suomea pelastamaan eikä vienti täältä enää kannata. Kas kummaa, kun Ruotsin elinkeinoelämän suunnalta ei ole tällaisia puheita kuulunut.
"Uskon vakaasti, että sama auttaisi meitä nytkin. Mikäli meillä olisi kaikkien muiden Pohjoismaiden tapaan oma valuutta, jonka arvo seuraisi taloustilannettamme, ei joustoa olisi pakko hakea palkoista tai työllisyydestä."
Euro joustaa aivan samalla periaatteella kuin vapaasti kelluva markkakin. On markkinoiden arvaamattomuutta, että osa valuutoista on kysytyimpiä kuin toiset ja jäävät näin ollen kalliimmiksi. Ruotsin kruunu on Euroopan ainut aliarvostettu valuutta tällä hetkellä.
"Euro joustaa aivan samalla periaatteella kuin vapaasti kelluva markkakin."
Euron kalleus johtuu osin dollarin ja USAn talouden vaikeuksista, minkä seurauksena pääomat ovat siirtyneet euron siipien alle. Tämä vahvistaa euroa. Pienellä Suomen markalla tuskin olisi euron kaltaista turvasatamastatusta, joka vääristäisi sen kurssia talouden realiteetteihin nähden. Ruotsin kruunu on hyvä esimerkki tällaisesta pienestä valuutasta.
Valuuttakriisin jo pari vuotta sitten ennustanut Uusipaavalniemi sanoo tämän päivän Hesarissa, että Suomen voi pelastaa vain euron romahtaminen. On kuitenkin toinenkin mahdollisuus: Voimme itse irrottautua eurosta!
"Valuuttakriisin jo pari vuotta sitten ennustanut Uusipaavalniemi sanoo tämän päivän Hesarissa, että Suomen voi pelastaa vain euron romahtaminen. On kuitenkin toinenkin mahdollisuus: Voimme itse irrottautua eurosta!"
Tänään MTVn haastattelussa mies toteaa, että jos Euroopan unioni hajoaa, maat voivat itsenäisesti saada taloutensa piankin kuntoon.
Uusipaavalniemen näkemys ei sinällään ole uusi: Olemme nyt loukossa, johon EU- ja euro-päätöksiä tehtäessä meidän varoitettiin voivan joutua. Tästä ongelmasta päästään eroon sillä samalla lääkkeellä, joka ongelman on aiheuttanut. Harmillista vain, että olisimme päässeet huomattavasti helpommalla, ellemme olisi ottaneet lääkettä alunperinkään!
Kauankohan Uusipaavalniemi saa näkemyksiään esittää? Veikkaan, että pian hänelle tehdään valtiojohdon ja oman puolueensa taholta hyvin selväksi, mistä on soveliasta puhua ja mistä ei.
Hienoa kuitenkin nähdä, että meille on kasvamassa uusi poliitikkosukupolvi, joka kykenee ajattelemaan itse ja näkemään asioiden syy-seuraussuhteet ja joilla on uskallusta kertoa asiat ääneen. Vanhempi kaarti oli tekemässä EU- ja euro-päätöksiä eikä heiltä ole odotettavissa julkista tunnustusta aiheuttamastaan katastrofista!
Devalvaatiohan hakee joustoa palkoista, koska oman valuutan arvoa on laskettu. Sen lisäksi se hakee joustoa myös omaisuusarvoista, koska omistustenkin arvo laskee valuutan devalvoituessa.
Itsenäisyyspuolueen tutkimuslaboration tulokset eivät näitä ole kertoneet kansalle.
Aikamoinen profeetta tuo meidän Uusis kyllä on. Iltalehden haastattelussa kehoittaa ihmisiä ottamasta rahat pois pankkitileitä. Ymmärtääköhän tuo Uusipaavalniemi oikeasti taloudesta yhtään mitään? Jos suomalaiset nyt sankoin joukoin lähtisivät nostamaan rahojaan pankeista, se ainakin varmistaisi suomalaisen talouden romahduksen seuraavaksi kymmeneksi vuodeksi! Lisäksi todettakoot, että suomalaisten pankkien vakaus ja omavaraisuusaste on kansainvälisessä mittapuussa hyvä.
Uusipaavalniemi puhuu myös tulevasta luottokuplasta. Aika mielenkiintoinen ajatus: talouskupla laskukautetena. Sitä ei taida olla markkinatalouden historia vielä kokenutkaan. Asiantuntijatkaan eivat tue Uusipaavalniemen ennustuksia. Mutta totta kai Uusis tietää paremmin.
Voisi olla ehkä parempi, jos Uusis keskittyisi ihan vaan siihen curlingiin.
Vertailun vuoksi: http://www.prosperity.com/rankings.aspx
" Tämä vahvistaa euroa. Pienellä Suomen markalla tuskin olisi euron kaltaista turvasatamastatusta, joka vääristäisi sen kurssia talouden realiteetteihin nähden. Ruotsin kruunu on hyvä esimerkki tällaisesta pienestä valuutasta."
Pienillä valuutoilla on omat riskinsä. Loppujen lopuksi riskitodennäköisyys suurten ja pienten valuuttojen välillä lienee melko sama. Tällä kertaa markkinavoimien arvaamattomuus osui euroon. Kukaan ei voi tietää, miten käy ensi kerralla. Ei se oma valuutta ole mikään turvatakuu, päin vastoin.