Mielikuviako?

Meingott

Missä määrin viime aikaisessa uskonnonopetuskeskustelussa on väärinkäsityksistä tai omista mielikuvista, jotka ovat virheellisiä? Aika kattavassa määrin luultavasti. Ikään kuin opetussuunnitelmien laatijat eivät osaa ottaa huomioon tieteellistä tutkimustakasvatuksesta ja kyseisestä oppinaineesta laatiessaan opetusten sisältöjä. Koulujen uskonnonopetuksen vastustajien argumentit taitavat perustua suurimmaksi osaksi omiin mielikuviin, joista on tehty virhepäätelmiä. Tavoitteet eivät siten ole todellisuudessa mitään neutraalia kasvatusta ajavia, vaan todellisina tavoitteina on puuttua kirkon yhteiskunnalliseen asemaan, sen jäsenmäärän pienentämiseen ja lisätä uskonnonvastaisuutta. Omien oikeiden tavoitteiden saavuttamiseksi on aseeksi otettu koulujen uskonnonopetus, jota vastustetaan virheellisellä propagandalla ja pyritään siihen, että ihmiset uskovat väitteet tosiksi.

Opetushallituksen pääjohtaja tosin on täysin toista mieltä asiasta, ja median kautta välittyi virheellinen tieto ministeri Henna Virkkusen näkemyksestä. Hänhän ei näe syytä muuttaa nykyistä uskonnonopetusta.
http://www.ts.fi/online/kotimaa/82183.html

Ja kun vanhemmat tai uskonnonopettajien liitto yms. ottavat asiaan kantaa, nämä uskonnonopetusta kannattavat näkemykset kuitataan halventamalla tai pitämällä uskontokuntiin kuulumattomien oikeuksista sellaista meteliä, että niistä tehdään muka kaikkien yhteisiä oikeuksia.

Välistä selvästi, toisinaan, typeryys ruumiillistuu joissakin ateisteissa. Sori vaan.

1

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskouusi

      olen saanut uskontotunneilla. Mutta en saanut minkäälaista hengellistä heräämistä lapsena tai nuorena. Uskonto oli vain yksinkertaisin ja helpoin oppiaine, sillä sai keskiarvon nousemaan mitään tekemättä.
      Mutta se täytyy myöntää, että kun siirryttiin tarinoiden lukemisesta kirkkohistoriaa, olikin jo hiukan vaikeampaa selvitä täysin ilman läksyjen lukua! Ihan kuten yleinen historiakin!
      En ole kuulunut kirkkoon yli 30 vuoteen. Mutta se ei estä minua käymään kirkossa tai muissa hengellisissä tilaisuuksissa. Kolehtiinkin saatan joskus muutaman kolikon antaa.
      Olen tyytyväinen elämääni ilman mitään uskonpakkoa. Ajattelen ihan vapaasti mitä milloinkin, ja siitä huolimatta voin tehdä työtä ja syödä leipää iloisin mielin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe