Lolol????

ymmärtääkö ateisti sitä tosiaa, ettei hän ymmärrä hengellisistä asioista juurikaan tuon taivaallista, mutta pistää kuitenkin
ymmärtämättömyyttään hanttiin, eli peittää heikkouden tekeytymällä vahvaksi koska luulee olevansa kaikkitietävä oman järkensä avulla. Lollia ?
798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Avanteen Tiina myyntinaisena, ettei se sinun kauppatavarasi ole muiden vastaavaa kummempaa? Sulla on ehkä julmempi jumala, mutta naapurilahkossa parempi paratiisi. Atte ei oo ostokiimassa :-)

Äänestä
  • We are not human beings having a spiritual experience.
    We are spiritual beings having a human experience.

    Äänestä

  • Tiina AVAnt kirjoitti:

    We are not human beings having a spiritual experience.
    We are spiritual beings having a human experience.

    Colorless green ideas sleep furiously.

    Äänestä

Miksi kutsutaan kristittyjen venettä?

Psykopaatiksi! HAH!

Äänestä

Eikö se, että ymmärtää jeesusjumalan olevan silkkaa kusetusta, ole juuri todellisen henkisen kehityksen tulosta?

Äänestä

olet vajavainen, kapasiteettisi ei riitä ymmärtämään, siksi kyselet. Otan osaa.

Äänestä

Luuleeko hihhulismin kauppias, että ihminen joka on kasvanut uskovassa perheessä laajan
uskovan suvun keskellä ja lukenut raamatun monta kertaa, ei tosiaan tietäisi mitään
kristinuskosta ja hengellisistä asioista? Juuri tämän tiedon vuoksihan minä olen ateisti.

Jos sinä kuvittelet, että sinulla on sitten esittää jotain sellaista hengellistä asioista, jota minä
en ole jo kuullut miljoona kertaa aiemmin, tarkasti puntaroinut ja tyhjäksi valheeksi todennut,
niin mikäänhän ei estä sinua esittämästä tätä tietämystä. Paitsi tietysti sellainen kiusallinen
tosiseikka, ettei sinulla ole yhtään mitään esitettävää. Eikä tyhjä muutu olevaksi inttämällä.
Keisarin uudet vaatteet aina vaan.

En kuvittele olevani kaikkitietävä, mutta kyllä minä ainakin kristinuskosta tiedän kaiken
oleellisen ja luultavasti huomattavasti enemmän kuin sinä, olenhan sentään väitellyt asioista
vuosikymmeniä uskovien sukulaisteni kanssa ja etsinyt kaikkea mahdollista asiaan liittyvää
infoa kaikista eri lähteistä. Ja kaikki tieto mitä olen eri lähteistä löytänyt (ja usko pois että
minä olen hyvä etsimään tietoa, koska työskentelen ammatikseni kirjaston tietopalvelussa)
on vain ja ainoastaan vahvistanut minun ateismiani.

Koita sinäkin joskus kasvaa aikuiseksi ja opetella ajattelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiina AVAnt kirjoitti:

ymmärtääkö ateisti sitä tosiaa, ettei hän ymmärrä hengellisistä asioista juurikaan tuon taivaallista, mutta pistää kuitenkin
ymmärtämättömyyttään hanttiin, eli peittää heikkouden tekeytymällä vahvaksi koska luulee olevansa kaikkitietävä oman järkensä avulla. Lollia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu