Maa järisee, vavahtelee:
laatukama lennostaan levähdellen
pörhentelee
ulos kukan, mehiläisen
Kendon kädellä käy tämä
Ja niityn ehdot
yllä nuo nuokkuvat
taiten huokaavat tajua, kukkien tilaa
*****
http://www.youtube.com/watch?v=w8kSZ8LcjPw&feature=related
laatukama lennostaan levähdellen
pörhentelee
ulos kukan, mehiläisen
Kendon kädellä käy tämä
Ja niityn ehdot
yllä nuo nuokkuvat
taiten huokaavat tajua, kukkien tilaa
*****
http://www.youtube.com/watch?v=w8kSZ8LcjPw&feature=related
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mä törkkäsin vaunut pihalle puolilta päivin. Kävelin Merihakaan ja olin oksentaa. Harmaa ei ole mun juttu. Istuttiin eilen Belgessä liian pitkään ja kitattiin valkkaria, kuulosteltiin ja näkyiltiin. On hyvä saada ilmaa alleen.
Toteamus:
Stadi on tuppukylä tulvillaan maalaisia; mäkin kolmannen polven Turkkulaine istuus isoisien äitein päällä kuluttaen aikaa kolmatta tuntia peilin edessä ennen kuin rohkenin mennä uudelleen yöhön.
Pettymys:
Akat sössöttää lande-ässää ja kundit on läpeensä hinttejä. Missään ei elä Lemmy niin hyvin kuin reisien välissä. Sano mun sanoneen. Että mua vituttaa olla syyllisyydentuntoinen - se kun on jotenkin katu-naiivii peruskoulupohjalta istahtaa jonkun sieluun virkkaamaan.
Musta tuntuu kuitenkin että se sama kirous on yhä olemassa: silmät. Ne puhuu aina sinisestä kyrpä ojossa ja kerjää persettä. Ne ei taida tietää, että mä vihaan sinistä sen kaikissa olomuodoissa. Piilotan punaisen lasialustan alle ja hymyilen.
Hah
Kävi vähän kämmi (nuorta naurua). Mikonkadulla multa otti papan vanha hoito.
Oli se vähän ankeaa levitellä toisissa tähtimerkeissä.
Ai stna tätä elämää. Mutta vaavi voi ihnasti.
(riehahymiö)