Hei. Mulla on sos.pelko ja ahdistuneisuutta. Paniikkikohtaukset on ihan sika hirveitä. Mä olen 9lk. Mua ei kiusata ja mulla on ystäviä. Aloitin pari päivää sit lääkityksen seronil vai mikä olikaan. Onko kokemusta? tietoa lääkeestä? Voisitteko kertoa siitä kaiken? Mua pelottaa koulun käynti. On vaikeeta käydä koulussa.
Pelottaa ihan pienikin puhuminen tai sanominen. Koska tuo lääke alkaa tepsii? Olen oikeesti alkanut miettiä sairaalakoulua? Miten sinne pääsee ja mistä syystä? Mua erityisesti koulussa pelottaa valinnais aineet,ja koko koulu ja paikka.Mitä tehdä kun kouluun meno on niin vaikeeta? Mun on niin paha olla.
Kotiopetus ei käy. Mitä teen?
Auttakaaa pyydän.
Pelottaa ihan pienikin puhuminen tai sanominen. Koska tuo lääke alkaa tepsii? Olen oikeesti alkanut miettiä sairaalakoulua? Miten sinne pääsee ja mistä syystä? Mua erityisesti koulussa pelottaa valinnais aineet,ja koko koulu ja paikka.Mitä tehdä kun kouluun meno on niin vaikeeta? Mun on niin paha olla.
Kotiopetus ei käy. Mitä teen?
Auttakaaa pyydän.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa harkita niitä SSRI-lääkkeitä erittäin tarkkaan, sillä ne voivat esimerkiksi tuhota seksuaalisuutesi jopa pysyvästi, ks. http://en.wikipedia.org/wiki/PSSD
SSRI-lääkkeiden yksi huono puoli on myös se, että oikean lääkkeen löytymiseen voi mennä aikaa. Vaikutukset näkyvät vasta muutaman kuukauden kuluttua. Jos lääke osoittautuukin toimimattomaksi, niin se lopetetaan ja aloitetaan uusi kokeilu. Jokaisen kokeiluun kuuluvat myös aluksi sivuvaikutukset ja lopuksi vieroitusoireet. Kurjaa puuhaa siis, jos ei heti tärppää.
Se mitä oikeasti tarvitset on terapia. Kela kustantaan siitä suurimman osan jos edellytykset täyttyvät eli a) psykiatrin kirjoittama b-lausunto b) 3kk kestänyt hoitosuhde. Käynnit ovat noin 50-80€/kerta ja Kelan tuen jälkeen 0-20€/kerta, riippuen terapeutin koulutuksesta ym. Itselläni jää esimerkiksi maksettavaksi noin 7€/kerta.
Psykiatrin luokse kun menee, niin lääkkeistä joutuu vääntämään kättä. Niitä ei kuitenkaan kannata välttämättä ottaa, jos tuntee pärjäävänsä ilmankin. Helpoimmalla pääsee kun vain vastuuta "periaatteesta", sen sijaan että vetoaisi esimerkiksi tuohon seksuaalisuuden tuhoutumiseen.
Ei voi jos tullee jtn et huomaa jtn niin se on jotain mitä ei yleensä tule ja sen voi estää. HUOH.
Menee aikansa ennenkuin lääke tehoaa joten älä heti odota ihmettä.
Voi oireet pahentua mut ohimenevää sekin.
Ymmärrän kyllä kuinka kamalaa kouluun meno ainaisessa jännityksessä ja pelossa.
Voisit käydä tenttimässä kokeet yksityisesti omassa koulussa niin kauan "koulupelko " tai paniikit vaivaa.
Rehtorin kans kannattaisi keskustella ja kysyä oisko mahdollista sellainen.
Puhu vanhemmilesi tunnoistasi,
aika paha , aika paha . suosittelen antihistamiinia , minulla ainakin tepsii ;D