Lutherismin JA Elämänkatsomustiedon lehtori ristiriitainen virka

Skitsofreenikkoko ?

Ihmettelen miten ihmeessä sama opettaja voi tunnustuksellisen luterilaisuuden tunnilla ensin satuilla Jesuksen elämästä olevan olemassa ja sitten mennä Elämänkatsomustiedon tunnille ateistien lapsille paljastamaan, että jumalia ei ole olemassa ???
Ei ole oikein uskottavaa eikä järjellistä.

Ehdotan, että tällainen epäterve yhdistelmävirka pitää kieltää.
Vai olisiko vielä parempi poistaa koulusta uskonnonopetus ?

5

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..

      http://extra.oaj.fi/portal/page?_pageid=515,447767&_dad=portal&_schema=PORTAL

      "TOTUUDELLISUUS

      Totuudellisuus on keskeinen arvo opettajan perustehtävässä, jossa hän ohjaa oppijaa kohtaamaan todellisuutta. Asioiden tutkiva lähestymistapa edellyttää avointa keskustelua ja totuuden etsimistä. Rehellisyys itselle ja rehellisyys kaikessa vuorovaikutuksessa on osa opettajan työn perustaa."

      - Tuo kohta on aina laittanut pohtimaan, että miksi se yleensä noissa ohjeissa ja periaatteissa on, koska varsinkin luokanopettaja ei voi tuota noudattaa, juuri mainitsemasi syyn takia.

      Ja luokanopettaja opettaa myös biologiaa, joka sopii todella huonosti uskonnon keralla opetettavaksi.

      Kaikkein parasta olisi, jos uskonnonopetus loppuisi koulusta kokonaan.

    • usk.opettaja

      Ehkä sinun kannattaisi mennä takaisin kouluun oppimaan ja mieluummin minun tunneilleni!

      Uskonnonopetus on oman uskonnon opettamista. Eli käytännössä se yleensä tarkoittaa lähinnä luterilaisen kirkon mukaisten oppien ja uskomusten opettamista ja ortodoksien valta-alueella ortodoksisen kirkon mukaisen uskon ja opetuksen opettamista. Tällaisena se siten on faktan opettamista ja fakta tässä on se kirkon oppi ja opetukset eli mitä luterilainen usko on ja mitä kaikkea se elämästä ja iäisyydestä opettaa. Kirkko uskoo, miten uskoo ja se on oman uskonnon opetuksen sisältö. Sisältö ei siitä muutu, uskot aiihen tai et eli sikäli on yleissivistystä tietää, mitä kirkko opettaa ja mihin uskoo sekä miten tämä tieto ohjaa yksilöä eri valintojen välillä.

      ET taas on elämänkatsomusopetusta, jossa opetuksen perustana on uskonnoton elämäntaito ja moraali. Uskonnoton elämänkatsomus on monilla kirkkoon kuulumattomilla ja siten sekin aine perustuu tuohon faktaan. Yleissivistystä on tietää, miten uskonnoton elämänkatsomus ohjaa uskonnottoman moraalia ja etiikkaa ja valintoja yksilön elämässä.

      Uskonnottomuus ei siten voi olla mikään ainoa vaihtoehto.

      Kummatkin aineet ovat yleissivistäviä ja perustuvat siten faktoihin ja sinänsä ei kummatkaan ole toistensa kumoavia.

      Sinänsä klumpiakin aineita voi hyvällä omallatunnolla opettaa sama henkilö, koska faktojen esittäminen ei vielä tee uskovaiseksi tai uskonnottomaksi, mutta faktat ohjaavat ihmisen ajattelua ja auttavat valintojen edessä. Yleensä onkin niin, että ko. aineet kuuluvat yhden opettajan työhön.

      Ymmärrän kyllä hyvin ap. kirjoittajan kieron tavan yrittää estää uskonnoista jaettavan tiedon ja sivistyksen. Tämän suuntaista informaatiosotaa juuri ns. "vapaa-ajattelijatkin" käyvät yrityksenään estää yleissivistävän tiedon leviämistä ja estääkseen ihmisten vapaan ajattelun ja itsenäiset valinnat omassa elämässään. Heitä pitäisi paremminkin kutsua uskonnonkieltäjiksi ja vapauden riistäjiksi siksi, että kysehän ei ole vapaasta ajattelusta eikä vapaasta valinnasata, vaan yleissivistävän tiedon rajaamisesta. Sinänsä jo väärän kuvan antaminen uskonnonopetuksesta on toiselta nimeltään valehtelemista, mihin juuri uskonnonopetuksen vastustajat hyvin laajasti syyllistyvät. Valehteleminen on myös ET-opetuksessa nimetty ei-toivotuksi käyttäytymiseksi.

    • Miina I

      opeteta. Siellä kerrotaan millaisia erilaisia näkemyksiä on olemassa. Uskonnonopetus pitäisi antaa uskontokuntien itsensä järjestettäväksi ja Et lakkauttaa kokonaan.

    • otempora

      Jos oppilas on elämänkatsomustiedossa, niin siitä ei vielä tietenkään seuraa
      että hän olisi esimerkiksi ateisti. Et-opetuksen piirissä voi olla muun muassa
      muslimitaustaisia tai jopa kristittyjä, joiden vanhemmat eivät esimerkiksi halua
      kuulua tai rekisteröityä oman uskontonsa opetukseen. Toisaalta vanhemmat voivat nähdä parhaaksi
      antaa lapselle riittävät perustiedot erilaisista uskomuksista ja kulttuurista, minkä elämänkatosmustiedon opetus hyvin tarjoaa. Elämänkatosmustieto on enemmänkin katsomusopetusta, jossa
      ei sitouduta jonkin tietyn uskomusjärjestelmän esittelyyn; toisaalta tietynlainen humanistinen
      ja valistuksesta lähtevä rationalistinen perinne on vahvasti läsnä opetuksessa.

      Sama muuten pätee kirkosta eronneisiin, suurin osa ei välttämättä ole
      ateisteja, vaan esimerkiksi johonkin kristilliseen suuntaukseen esimerkiksi
      hellunatalsiuuteen jne. kuuluvia kristittyjä.

      • Minervä

        Keskustellaanko? Ei me juorutaan nykyään, siksi kai se on oikeasti olemassa se elämänkatsomustiedon refleksin omainen reaktio. Vähän kesyä... Anna jotain KOVAA SANAA, on molempien sanoma, sitä itteensä se on kuitenkin. Tärkeämpää MULLE on elämä, lifetime tai ehkä JOSKUS antikristuskin. Kun päällä on raamattu vetoketjulla ja nahkakansilla, mitä voisi ajatella? Onko kummankaan tarkoitus halventaa näin PALJOAKAAN ketään. Raamatussa on mahdollista matkustella, onko sitä elämänkatsomustiedossa. Uskonto mielletään joskus matkana tai tienä ja elämäntapana, kuin esim. liikunta, mitä se ei ehkä ole kuin aasille. Siitä on ehkä kysymys. Hauskat hetket muodostuvat kuitenkin ryhmästä tai seurasta, ei niinkään avo- tai aborttikiistoista. Onko kuultu muuten kummallisempaa, avopsykiatriaa ei hyväksytä? Lähemmin tarkasteltuna sairaala on täynnä esim. osastoja, joille ei saa yhteyttä, sulkeutuvia, ajatuksettomia, valkoisia laitoksia, sekin kun on liturginen väri. Missä olet, jos olet ET-ryhmässä. Ekstraotus? Toivottavasti ei, muuten HOUKUTUS on soittaa poliisille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      331
      29866
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      59
      2424
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      60
      1833
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1747
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      162
      1637
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1361
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      80
      1195
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1048
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      99
      987
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      952
    Aihe