bookplus.fi, adlibris.com, booky.fi vai joku muu?
Bookplus toimittaa kirjat vain Siwaan. Adlibris on käsittääkseni ruotsalainen. Onko kokemuksia suomalaisesta Bookystä?
Bookplus toimittaa kirjat vain Siwaan. Adlibris on käsittääkseni ruotsalainen. Onko kokemuksia suomalaisesta Bookystä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Bookyn kautta voi tilata kirjan postiin tai ärrälle - kumpikin toimitustapa on ilmainen. Tilasin kirjan maanantaina illalla ja oli jo keskiviikkona aamupäivällä noudettavissa.
Yleensä päätettyäni hankkia jonkun kirjan tai kirjoja teen hintavertailua netistä saatavien verkkokirjakauppojen tietojen perusteella. Edullisin hinta on usein ollut postikulut huomioiden Bookylla, ei aina kuitenkaan.
Booky on toimittanut tilaamani kirjat luvatussa ajassa. Ovat tulleet suoraan postilaatikkoon, jos paketti on ollut tarpeeksi ohut, muuten postiin. Bookya voin suositella.
Pitäisi tietysti vaivautua joskus katsomaan katutasossa sijaitsevistakin kirjamyymälöistä hintoja. Jotkut kirjat voivat olla hyvinkin edullisessa tarjouksessa. Ei viitsi vaan vaivautua useinkaan.
Jos on kyse ulkomaisista kirjoista, niin silloin eivät suomalaiset nettikaupat tai katumyymälät oikein pärjää. Hinnat ovat korkeampia ja usein toimitusajatkin. Vertailuissa kannattaa lähteä liikkeelle esimerkiksi Amazon.comista, Amazon.co.uk:sta tai Amazon.de:stä. Myös yhteistyökumppaneiden tarjouksia läytyy em. sivuilta. Muitakin edullisia paikkoja on. Englannista varsinkin on kokemusta. Huomiotava on postimaksu, joka USA:sta voi olla yllättävän korkea. Lisäksi EU:n ulkopuolelta tilattaessa kirjoja menee alv 8 %, jos alv määrä nousee yli 10 euron. Tarkoittaa siis toimituksen kokonaishintaa yli 125 euroa postimaksuineen.