Sikainfluenssarokotteen ensimmäisen kierroksen tarjoaminen kansalle maksaa 37 miljoonaa euroa. Halpa hinta koko kansan terveyden takaamisesta. Saman verran kuin 649 * somalipakolaisen vuosikustannukset ovat, ja taatusti paljon yleishyödyllisempi menoerä!
* Homma-foorumin mukaan yhden pakolaisen kustannukset valtiolle vuodessa ovat 57 000 euroa. Homma-foorumillahan on ollut tämä vertailu nimeltä "Mitä saa 57 000 eurolla?".
Kumman valitset, koko kansan rokottamisen, vai 649 somalia?
* Homma-foorumin mukaan yhden pakolaisen kustannukset valtiolle vuodessa ovat 57 000 euroa. Homma-foorumillahan on ollut tämä vertailu nimeltä "Mitä saa 57 000 eurolla?".
Kumman valitset, koko kansan rokottamisen, vai 649 somalia?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eli pienemmän pahan.
Huh huh, olet sinä kova poika, täytyy myöntää! Harva tekisi tuollaisen valinnan. On kaverilla kanttia.
Saa joku edes uuden elämän, itse en tuosta rokotteesta perusta.
Höpö höpö, siitä mitään hyötyä kenellekään ole.
Niitä on tilattu koko kansalle, sinullekin.
Jos jotain yli jää, niin ne luultavasti tuhotaan, tai säilötään joksikin aikaa.
Miksi muuten tykkäät mamuista?
Kansanterveys vai somalit?
että sikapiikki saattaa koitua vaarallisemmaksi kuin sikaflunssa?
Yksikään suomalainen ei ole kuollut sikaflunssaan eikä varmaan tule kuolemaankaan, se 25v akka kuoli moniin muihin tauteihinsa.
Asettele kysymys uudelleen, niin ettei se ole johdatteleva.
Asenteeni on yleisesti tiedossa sommpujen suhteen, rokotteesta päätän sitten kun se on ajankohtaista.
Päätökseni on silloinkin henkilökohtainen valinta, eikä kuulu kenellekään.
Et sinä niin kovan luokan julkkis ole, että kaikki täällä tuntisivat kantasi somaleihin. No, ei siinä mitään, jos olet somalinhalaaja, sehän on sinun valintasi.
Kansa maksaa sikapiikkinsä verojen muodossa, ei valtio mitään varsinaisesti tarjoa.
Jyrkkä ei somaleille, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jäävät rokotteet. Linja pitää, tapahtui mitä tapahtui.
testattaisiin ne 5,3 miljoonaa rokotetta? Hä?
Mitä Suomi saa vastalahjaksi kun paapoo näitä somaleita? Islamin uskonnon mukanaan tuomat ihmisarvoa alentavan vääryyden sekä mahdollisesti terroriuhan?
Miksi somaleista suurin osa on nuoria miehiä (15-30v) jotka kyllä parhaiten pärjäisivät siellä kriisialueella? Miksi Suomi auttaa nuoria miehiä ennemmin kuin vanhuksia tai sairaita? Siksikö että islamilaiset haluavat tarkoituksella lähettää Suomeen uskonnon levittäjiksi nuoria ja hyväkuntoisia?