Aika kovaa on yksinkertaisten ryöpytys täällä. Ei kaikille näytä olevan edes "lusikalla annettu".
Minun keskustalaisuuteni perustuu henkilöihin, joihin voi luottaa, suuri osa niistä on keskustalaisia.
Minun keskustalaisuuteni perustuu henkilöihin, joihin voi luottaa, suuri osa niistä on keskustalaisia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aika kovaa kieltä täällä kieltämättä käytetään. Välillä tahtoo itsellekin tulla tuo heikkohetki, kun näitä tekstejä lukee. Pitäis yrittää hillitä itseään, eikä sortua "älyttömyyksiin". Kaikki vaan ei ole ollut etupäässä jonossa, kun järkeä on jaettu. Minulle on aate tullut äidinmaidossa kasvaessani maatilalla. Valitettavasti näyttää olevan keskustan palsta suosittu loanheitto alueena.
Mä oon kans "oppini" saanut jo äidinmaidossa tai jopa jo isäni siittiöistä :) Eipä ole ollut tarvetta puoluetta vaihdella, vaikka melkoisen paineen alla olen joutunut monessakin työpaikassa työskentelemään. Ay-agitaattoreiden silmätikuksi ei ole hauska joutua ja onpa minut aikoinaan istuttu uloskin eräästä tunnetusta isosta valtion firmasta puoluekantani takia. Ei taida enää nykypäivänä moinen onnistua ja liityinkin heti loimaanliittoon, kun se tuli mahdolliseksi.
Palsta on ns. itsensä näköinen, ei tämä juurikaan poikkea muista suoli24 sheriffittömistä palstoista. Pakkoko sitä on kenenkään lähtä noihin provoiluihin mukaan, mutta taitaa olla helpommin sanottu kuin tehty.
"lähtä"-poikia?
Katselin äsken hyvää "tosi tv:a", tuli ohjelma Vetelin Räyringistä. Vanhat hienot ajat tulvahtivat mieleeni.
Täälläpäin on myös samanlainen kokemus tehtaalta; työnjohtaja nokittiin ja painostettiin ulos koska häntä pidettiin keskustalaisena. Punaiset pedot olivat asialla, demari-ay-väki.
Minulla on paljon hienoja kokemuksia eri puolilta Suomea, erityisesti maaseudulta, kyllä myöskin Tampereelta, suurempana kaupunkina.
Helsingistä on vaikea sanoa mitään hyvää. Olin joitakin aikoja sitten junaa odottelemassa Kannelmäen asemalla; porukka oli niin "himmeää", että oli pakko mennä seisomaan selkä seinää vasten, ettei kukaan pääse takaapäin yllättämään. Typerän kopeaa populaa näytti olevan. Koska olen toiminut kasvatustehtävissä vuosikymmeniä, riittää useimmiten vilkaisu toteamaan tapauksen luonteen.
Hienoja kokemuksia on Näätämöjoelta, Sevettijärveltä, Karungista, Kukkolankoskelta, Iisalmesta, Kyyjärveltä, Karstulasta, Kaavilta, Lappeenrannasta, Puumalasta, Taivassalosta, Anjalankosken maaseudulta jne.
Suomi on hieno maa. Em:t eläimen asteella olevat punaiset pilaavat vieläkin paljon täällä etelän asutuskeskuksissa, erityisesti demarit koska heillä on valtaa, vasemmistoliitossa ainakin täälläpäin on myöskin reiluja tyyppejä.
Kokoomus myisi vaikka isoäitinsä muutamasta kolikosta, ONNEKSI ON KESKUSTA!
mitä tarkoittaa keskustalainen ajattelu? teot puhuvat sen puolesta että keskustalainen ajattelu on narsistinen vallanhimo keinoja kaihtamatta nootista väyrysen eskon ja annelin kautta mattiin kaikki liikkuivat harmaalla alueella
Keskustalaisen ajattelun syvin olemus selkeni kansalle tämän vuoden puolella ja siihen näyttäisi kuuluvan narsismi, vallanhimo, valehtelu, vieraat rahat ja loputon selittely. Aika heikoilla eväillähän nuo kepulaiset tuntuvat olevan liikkeellä, mutta aina niitä on kansan joukossa sellaisikin, jotka em. arvoihin uskovat.
Lehtitietoihin perustuen ja rivien välistä luettuna kepun motto näyttäisi olevan "En tiedä, en ole kuullut, en ole nähnyt mitään, mutta jos jotain on sattunut, se tapahtui yllättäen ja pyytämättä".
Luottamus keskustalaisten (poliitikkojen) rehellisyyteen meni minulta silloin kun Vanhasen "klaani" junaili Lipposen avulla itsensä valtaan. Keskustan rivikannattajien joukosta kyllä löytyy rehellistä porukkaa, samaa ei valitettavasti voi sanoa tästä puolueen johtopaikoille pesiytyneestä paskasakista.
Tuoreessa naistenlehdessä luki, että kun Jäätteenmäen ero oli ajankohtainen, Vanhanen ei sanallakaan puolustanut Jäätteenmäkeä. Kertonee kepulaisten sisäisestä työilmapiiristä seuraavaa; mene sinä pois, jotta minä pääsen valtaan.
kepulaisuudesta miesten kesken? Pelaillaan siinä samalla mukavaa kepulaista älypeliä!
Hauska rahapeli kesällä.
Kirjoittanut: Sonnimies 3.12.2008 klo 09.16
Nuorna miesnä pelasin tätä paljonkin. Miehiä sai osallistua peliin vaikka kuinka monta. Laitettiin sovittu rahasumma yhteiseen pottiin ja käytiin selinmakuuseen.
Se, kenen nokanpäähän ensiksi istui kärpänen sai koko potin. Sitten aloimme ihmettelemään, kun yksi pukiasentaja keräsi melkein poikkeuksetta potin. Aloin seuraamaan oliko sillä jotain vippaskonsteja mielessä ja olihan sillä.
Miekkonen kaivoi takasilmäänsä sormellaan ja pyhkäisi sillä nokanpäätään, ottiko peräti "hiertimen"? Hetihän semmoiseen nokkaan kärpänen lehahti.
Hoh, hoh hoooooo,kun tuli mukavia muistoja mieleen, tuonkin pelin myötä.
Kymmeniä vuosia sitten äitini kielsi luottamasta vieraisiin namusetiin?
Tekstistäsi päätellen pöntölläkäynnin täytyy olla tuskallista, kun olet sen kakan ulostuloaukonkin pilannut ties millä.
Haavisto lienee liian fiini sinulle joten eiköhön joku itseensä kyllästynyt umpitunnelissa oleva pappa kelpaa?
mtk-y