LAMA ON OHI!
Kalevi-K
12372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Aloita itsestäsi se kuluttaminen äläkkä hoputa muita.
Lama on vasta edessä ja vuosia kestävä sellainen...
> Lama on vasta edessä ja vuosia kestävä sellainen...
Sama eipäs juupas näkyy vallitsevan täälläkin kuin mitä telkkarissa jauhetaan. Muistaakseni jo huhti-toukokuussa talousgurut maailmalta ennustivat uuden sukelluksen alkavan lyhyen nousutrendin jälkeen. U-lamasta siirryttiin W-lamaan ja jopa L-lamasta puhuttiin. Kyllä ne nousupuheet vaimenevat kunhan keskuspankit lakkaavat pumppaamasta pankkitukea rahansa hukanneille pankeille ja vakuutusyhtiöille. Vasta tekohengityksen lopettamisen jälkeen voidaan arvioida paljonko juhlitusta noususta on aitoa. Esimerkiksi osakekurssit näyttävät kesän ja syksyn aikana nousseen vahvasti unelmien alueelle.
Mielenkiintoista myöskin miten talouttamme uutisoidaan. Paljoa ei puhuta että USAssa on jo sata pankkia kaatunut, ei myöskään kerrota että 30-luvun laman kuten 90-luvun laman aiheutti pankkien löysä lainan anto, eikä myöskään sitä että viime vuodet pankit ovat lainanneet olematonta rahaa täysin ilman mitään takaisinsaanti toiveita.
Taloutta on nyt elvytetty tekemällä olematonta lainarahaa, mutta viennistämme on pudonnut noin 40 prosenttia ja viennin pudotus on jo kaksinkertainen verrattuna 90-lukuun, voi käydä niinkin että elvytyksestä huolimatta käsissämme on ruumis.
Nykyinen finannssikriisin on rakentaneet pankit. Pankit ovat luoneet tyhjästä rahaa kuten se heille on oikeutettukin. Mutta eivät välitä siitä mitä tapahtuu kun kupla puhkeaa. Pankkien johtajat ovat saaneet bonuksensa millä ostaneet itselleen ylimääräisen eläkkeen ja uudet johtajat on velvoitettu jatkamaan samaa rataa. Siis muistakaa pankissa asioidessanne mainita tästä kuka tämän laman on rakentaneet. Siitä vastuusta ei voi välttyä sen enempää OP, Nordea, Sampo tai mikään ulkolainenkaan pankki. Sama toimitaperiaate ollut kaikilla, lainataan yhdeksänkertainen summa ulos mitä on tullut sisään. Takaisinmaksulla ei väliä kunhan korot juoksee. Pantti kun kuitenkin jää pankille ja se näkyy sitten pankin taseessa varallisuutena.
Pankkitoiminta on siis puhtaasti kansakunnan köyhdyttämistä, eli pankkien rikastuttamista. Tilastoissa ei tämä tietenkään näy, koska kansakunnan varallisuuteen lasketaan myös pankkien varallisuus.
nyt muuten ottamaan velkaa niin että ranteita pakottaa.pohjolan pariisi on yllättänyt meidät kaikki.kivaa huomenna kauppaan törsäämään lama on ohi selvittiin kuivin jaloin.nyt saakelin kallista asuntoo ostamaa ja tietysti auto oltava nousukauteen sopiva ehkä bemari tai mese.nyt on kyllä kaikki ostettava kun on kuulema halpaa kesämökkikin on nopeesti saatava ens kesäksi muuten venäläiset vie senkin.
potkut Upmältä saaneisiin, siis eilen. Siellä oli infotilaisuus ja se oli synkkää kuultavaa talouden saralta maassamme. Mitään nousua ei ole näköpiirissä. Nyt syksyllä ja alkukesällä nähty pieni nousu johtui tyhjien varastojen täyttämisestä se sykli on jo loppumassa . 2011 alkaa vasta oikeasti piristymään, ensi vuosi tulee olemaan hyvin synkkä taloudessa. Yleensäkin suomi tulee kärvistelemään lamassa pitkään. Ruotsi on syönyt Suomen kilpailukyvyn täysin. Siellä puujalostus teollisuus pyörii täydellä kapasiteetilla, kiitos kruunun. Kuulin ensimmäisen kerran eilen hyvin kriittisen arvion euron vaikutuksesta Suomen talouden nykytilaan. Ruotsalaiset eivät taidakkaan olla mitään tyhmiä, mutta me olemme!
Joo kaikki rahat menee jo ruokaan, että se niistä perheellisen kulutusjuhlista.
Pahoin pelkään, että jatkuva tukipakettien jakaminen tulee romahduttamaan dollarin arvon entistä syvempään kierteeseen, jonka seuraukset taas jokainen asiaa vähänkään seuraava arvaa. Siksi olisin nyt hyvin varovainen tehdessä sijoituspäätöksiä, etenkin koskien yhtiöitä, joiden tulos on dollariin vähänkään enemmän sidoksissa.
Toki tämä on vain spekulointia, mutta niinhän se talousmaailmassa aina.
Ihmisille voidaan syöttää kaikenlaista puppua "elpymisestä", mutta kullan hinta se vain nousee.
Sanoo OECD;=))
http://www.nelonen.fi/uutiset/talous/oecd-ennustaa-jopa-vahvaa-kasvua-euroalueella
Nelonen ja Kaupp... anteeksi Maikkari nyt ovat tuolla saralla kanavia, joihin ei luota edes niiden omat uutispäälliköt.
Populismi puree typeryksiin!
Maailmalta tulee uutisia ihan tuskaksi asti. Nelonen ja maikkari valitsevat ne konseptiin sopivimmat piittaamatta siitä onko uutinen "tarpeeseen tehty" vai vakavasti otettava.